Českem hýbe justiční mafie. Připomeňte si celou kauzu

Domácí Domácí
16. 3. 2009 13:30
Speciál týdne Aktuálně.cz

Praha - Žalobci fungují jako zákulisní justiční mafie.

Právě tato slova, která v souvislosti s kauzou Čunek pronesla někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, byla na počátku případu, který už přes rok zaměstnává soudy a nutí politiky k ostrým výrokům na adresu vládní garnitury.

Kauza se opět rozhýbala na přelomu února a března.

Tehdy totiž Vrchní soud v Praze rozhodl, že případ kvůli "závažným procesním chybám" vrátí k novému projednání. A přistoupil - podle mnohých - k neobvyklému kroku: nařídil vyměnit soudce.

Vojtěch Cepl
Vojtěch Cepl | Foto: Ludvík Hradilek
Soud rozhoduje:
Justiční mafie znovu u soudu, odvolání Vesecké uspělo
Justiční mafii už nesmí posuzovat Cepl, rozhodl soud

Připouštěl důkazy, které neměl. A ptal se na věci, o nichž spor nebyl, vytkl soud Vojtěchu Ceplovi mladšímu.

"Žalobou vymezený skutek soud prvního stupně, v rozporu se zákonem, nerespektoval a dokazování zaměřil i na skutečnosti s předmětem sporu nesouvisející," stojí v usnesení senátu.

Foto: Web advokátní kanceláře
Kde všude soudce Cepl pochybil:
Soud píše, jak Cepl uškodil Vesecké a spol.
Justiční mafie: Přečtěte si, co stojí v usnesení soudu

Zatímco žalobce soud potěšil, protistranu nikoliv. Marie Benešová, stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, označila verdikt za neetický a skandální.

Foto: Ludvík Hradilek
Reakce na verdikt:
Bitva v justici: Exministr zvažuje odvetu vůči soudci
Benešová: stopku pro Cepla dám Ústavnímu soudu
Benešová: Vzít případ soudci? Oblíbený trik žalobců

Sociální demokraté pro změnu požadují zřízení parlamentní vyšetřovací komise, protože je podle nich ohrožena existence právního státu.

Na jejich stranu se opět přidali i koaliční zelení, kteří žádali hlavu současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Zbytek vládní koalice byl ovšem proti.

Foto: Ludvík Hradílek
Pnutí na politické scéně:
ČSSD chce vyšetřovací komisí oživit kauzu Čunek
Snaha zelených odvolat Veseckou narazila na odpor ODS

Nejmenší vládní strana požadovala odvolání šéfky žalobců už loni v červnu, kdy soud rozhodl poprvé.

Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně
Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně | Foto: Ondřej Besperát
Jak to vše začalo:
Špičky justice prohrály s Benešovou soud o mafii
Justice se pokusila zmanipulovat kauzu Čunek, řekl soud
Tady je klíčový verdikt o justiční mafii. Podívejte se
Vesecká kauzu justiční mafie ustojí. Ministr ji podržel
Vesecká odmítla rezignovat, ostře zaútočila na soudce

Kdo je kdo v kauze justiční mafie:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy