Českem hýbe justiční mafie. Připomeňte si celou kauzu

Domácí Domácí
16. 3. 2009 13:30
Speciál týdne Aktuálně.cz

Praha - Žalobci fungují jako zákulisní justiční mafie.

Právě tato slova, která v souvislosti s kauzou Čunek pronesla někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, byla na počátku případu, který už přes rok zaměstnává soudy a nutí politiky k ostrým výrokům na adresu vládní garnitury.

Kauza se opět rozhýbala na přelomu února a března.

Tehdy totiž Vrchní soud v Praze rozhodl, že případ kvůli "závažným procesním chybám" vrátí k novému projednání. A přistoupil - podle mnohých - k neobvyklému kroku: nařídil vyměnit soudce.

Vojtěch Cepl
Vojtěch Cepl | Foto: Ludvík Hradilek
Soud rozhoduje:
Justiční mafie znovu u soudu, odvolání Vesecké uspělo
Justiční mafii už nesmí posuzovat Cepl, rozhodl soud

Připouštěl důkazy, které neměl. A ptal se na věci, o nichž spor nebyl, vytkl soud Vojtěchu Ceplovi mladšímu.

"Žalobou vymezený skutek soud prvního stupně, v rozporu se zákonem, nerespektoval a dokazování zaměřil i na skutečnosti s předmětem sporu nesouvisející," stojí v usnesení senátu.

Foto: Web advokátní kanceláře
Kde všude soudce Cepl pochybil:
Soud píše, jak Cepl uškodil Vesecké a spol.
Justiční mafie: Přečtěte si, co stojí v usnesení soudu

Zatímco žalobce soud potěšil, protistranu nikoliv. Marie Benešová, stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, označila verdikt za neetický a skandální.

Foto: Ludvík Hradilek
Reakce na verdikt:
Bitva v justici: Exministr zvažuje odvetu vůči soudci
Benešová: stopku pro Cepla dám Ústavnímu soudu
Benešová: Vzít případ soudci? Oblíbený trik žalobců

Sociální demokraté pro změnu požadují zřízení parlamentní vyšetřovací komise, protože je podle nich ohrožena existence právního státu.

Na jejich stranu se opět přidali i koaliční zelení, kteří žádali hlavu současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Zbytek vládní koalice byl ovšem proti.

Foto: Ludvík Hradílek
Pnutí na politické scéně:
ČSSD chce vyšetřovací komisí oživit kauzu Čunek
Snaha zelených odvolat Veseckou narazila na odpor ODS

Nejmenší vládní strana požadovala odvolání šéfky žalobců už loni v červnu, kdy soud rozhodl poprvé.

Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně
Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně | Foto: Ondřej Besperát
Jak to vše začalo:
Špičky justice prohrály s Benešovou soud o mafii
Justice se pokusila zmanipulovat kauzu Čunek, řekl soud
Tady je klíčový verdikt o justiční mafii. Podívejte se
Vesecká kauzu justiční mafie ustojí. Ministr ji podržel
Vesecká odmítla rezignovat, ostře zaútočila na soudce

Kdo je kdo v kauze justiční mafie:

 

Právě se děje

před 46 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy