Vesecká nejspíš končí. Pospíšil chce personální změny

Kateřina Eliášová
4. 7. 2010 18:51
Jiří Pospíšil chce sněmovně znovu předložit občanský zákoník
Dny Renáty Vesecké se pomalu sčítají. Nová vláda ji pravděpodobně odvolá
Dny Renáty Vesecké se pomalu sčítají. Nová vláda ji pravděpodobně odvolá | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Konec Renáty Vesecké ve funkci nejvyšší státní zástupkyně je téměř jistý. Budoucí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil sice přímo neřekl, že ji odvolá. Připustil nicméně, že na Nejvyšším státním zastupitelství provede personální změny.

"Zatím nejsem jmenován, takže nechci teď říkat razantní výroky ke konkrétním osobám. Nicméně lze čekat a předpokládat určité změny v personálním obszení Nejvyššího státního zastupitelství," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A Pospíšil chce jít ještě dál. Má v plánu změnu zákona, která by omezila délku mandátu nejvyššího státního zástupce. Chce rovněž upravit způsob jeho jmenování i odvolávání.

Rád by ve sněmovně prosadil občanský zákoník, což se mu zejména z časových důvodů v předchozím volebním období nepodařilo.

A.cz: Pokud budete jmenován ministrem spravedlnosti, odvoláte Renátu Veseckou?

O personálních změnách na nejvyšším Státním zastupitelství se budu nejprve bavit s panem premiérem. Zatím nejsem jmenován, takže teď nechci říkat razantní výroky ke konkrétním osobám. Nicméně ano, lze čekat a předpokládat určité změny v personálním obszení Nejvyššího státního zastupitelství.

Jiří Pospíšil se stal místopředsedou ODS, teď znovu míří na ministerstvo spravedlnosti
Jiří Pospíšil se stal místopředsedou ODS, teď znovu míří na ministerstvo spravedlnosti | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Dosud je nejvyšší státní zástupce jemnován a odvoláván vládou, mandát není omezen. Plánujete to změnit?

Budu-li ministrem, rád bych předložil novelu zákona o státním zastupitelství. Jejím cílem bude posílení nezávislosti nejvyššího státního státupce tak, aby nevznikaly spekulace o tom, zda nejvyšší státní zástupce jde či nejde na ruku vládnoucím politikům.

A.cz: Změní se délka mandátu, který je nyní neomezený?

Ano, je to jedna z věcí, kterou bych rád změnil. Mandát nejvyššího státního zástupce by měl být omezen. Máme více variant, může to být na 5 nebo 6 let. Neměla by to být stejná lhůta, jako u předsedů soudů. Přeci jenom je to jiná pozice.

Možná zasáhne i prezident

A.cz: Právo jmenovat a odvolávat nejvyššího státního zástupce má vláda, na návrh ministra spravedlnosti. To chcete rovněž změnit?

Myslím si, že jednou z věcí, jak zajistit větší nezávislost, ale i zkomplikovat bonus odvolání, je to, že na procesu jmenování a odvolávání nebude zainteresována pouze jedna ústavní instituce, tedy vláda, ale i jiné instituce. Jedním z možných řešení je zapojení prezidenta republiky. Máme několik scénářů, budeme se o tom ještě bavit.

A.cz: Zapojil byste do tohoto procesu i sněmovnu?

O tom v tuto chvíli neuvažuji.

A.cz: Úřad vedený ministryní Danielou Kovářovou rozjel ještě před volbami řadu výběrových řízení. Jedním z nich je i miliardový tendr na provozovatele elektronického systému pro domácí vězně. Jak s tím naložíte Vy?

Pokud budu případně jmenován na ministerstvo spravedlnosti, udělám audity všech věcí, které byly poslední dobou nejvíc diskutovány a nad kterými visí otazníky. Teorve pak, až bude zjištěn skutečný stav, seznámím veřejnost s tím, jaká doporučuji řešení.

Občanský zákoník znovu ve hře

A.cz: V minulém volebním období jste předložil dlouho očekávaná trestní zákoník, ten občanský jste už nestihl. Kdy jej předložíte sněmovně, pokud vůbec?

Beru to jako jako svoji prioritu, vlajkovou loď svého případného působení na ministerstvu spravedlnosti. V minulém volebním období se podařilo vládě prosadit trestní zákoník, v tomto volebním období bych rád prosadil občanský zákoník. Ten zákon musí být znovu projednán v rámci resortu a projít připomínkovým řízením. Odhaduji, že během roku by se mohl dostat do parlamentu.

A.cz: Bude mít stejnou podobu nebo plánujete změny?

Nevylučuji dílčí změny, ale v zásadě bude ten zákon předložen v podobě, v jaké byl předložen za Topolánkovy vlády. O případných změnám vedeme diskuzi s odborníky, proto je ještě nemohu upřesnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy