Liglass už slíbené peníze nezaplatí, přiznal Kyrgyzstán. O osudu smlouvy rozhodne premiér

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 18. 9. 2017 15:02
Případ české firmy Liglass Trading CZ, za kterou v Kyrgyzstánu lobboval prezident Miloš Zeman i jeho kancléř Vratislav Mynář, se blíží k rozuzlení. Společnost má nejpozději do úterka zaplatit 37 milionů dolarů, jinak jsou kyrgyzské úřady připraveny smlouvu jednostranně vypovědět.
Podívejte se na záznam tiskové konference Michaela Smelíka a Jiřího Vojtěchovského z firmy Liglass Trading. | Video: Kloop

Praha/Biškek - Uplynuly více než dva měsíce od chvíle, kdy zástupci firmy Liglass Trading CZ v Biškeku podepsali investiční dohodu za zhruba 12 miliard korun. Teď se ukáže, zda česká firma bude v kontraktu pokračovat. V těchto dnech totiž končí lhůta, během níž měla vyplatit 37 milionů dolarů, které si nárokuje ruská společnost RusHydro. 

Podle pondělních zpráv z Kyrgyzstánu peníze dosud nedorazily. Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev novinářům řekl, že společnost požádala o odklad termínu. Jako první vládní činitel připustil, že firma už 37 milionů nepošle. 

"Zatím je pro mě těžké soudit, stát se může leccos. To, že nezaplatí, je zřejmé, jinak by to už udělali. I před rozsudkem smrti má ale člověk právo říci své poslední slovo," prohlásil Zilalijev, který investiční dohodu s Liglassem podepsal. 

"Státní orgány musí zjistit, jestli je odklad možný. Rozhodne premiér. Zástupci Liglass Trading sdělili, že vyplatit 37 milionů dolarů jim zabránily politické síly," dodal vicepremiér. Předseda vlády Sapar Isakov na večer místního času svolal mimořádné jednání.

Majitel firmy Michael Smelík spolu s ředitelem Jiřím Vojtěchovským v pondělí vystoupili na tiskové konferenci, aby vysvětlili pochybnosti kolem dohody s kyrgyzskou vládou.

"Veškerý mediální marast, který se kolem nás od 11. července spustil, měl za důsledek jedno. Novináři a další lidé přímo kontaktovali naše partnery a naše banky, v důsledku nám Barclays v Londýně vypověděla z důvodu reputačního rizika spoluúčast na tomto projektu," prohlásil Smelík.

"Moje banka v České republice a v Evropě, kde jsem přes deset let VIP klientem a mám přes 40 účtů, mi dala speciální režim dozoru nad finančními toky," dodal.

Smelík zdůraznil, že Liglass Trading je připravena projekt v Kyrgyzstánu dokončit. Na otázku, zda do úterka zaplatí 37 milionů dolarů, ale podnikatel přímo neodpověděl. 

"Nechceme něco říkat dopředu. Není správné odpovídat na otázky, které musíme projednat s kyrgyzskou vládou. Projekt není zmrazený, pokračuje. Musíme pokračovat v jednáních," prohlásil Smelík.

Z problémů firmy obvinil kritiky dohody jak v Kyrgyzstánu, tak i české novináře, kteří podle něj jednají na zakázku proamerických politiků z Kyrgyzstánu.

Vláda dosud ujišťovala, že pokud firma peníze nezaplatí, dohodu automaticky vypoví pro nesplnění smluvních podmínek.

Do poslední chvíle nebylo jasné ani původní datum, do nějž vlastně měla být částka odpovídající asi 800 milionům korun zaplacena. Každý úřad totiž přicházel s jiným, stále pozdějším termínem.

Zatímco nový premiér Sapar Isakov nedávno ujišťoval, že nejzazším datem je 15. září, krátce poté vicepremiér Dujšenbek Zilalijev oznámil, že peníze musí přijít do pondělka 18. září. Minulý týden Státní výbor pro průmysl a energetiku vydal zprávu, že je třeba zaplatit nejpozději v úterý.

Opoziční aktivista Edil Bajsalov, který se děním kolem firmy Liglass Trading intenzivně zabývá, je přesvědčen, že peníze nedorazí. "Už víme, že Liglass tyto peníze nemá," napsal Aktuálně.cz Bajsalov. "V Česku se na soukromé ani státní instituce kvůli financování neobraceli. V USA spolupracují s člověkem, který byl odsouzen za podvod. Zcela potupné pak je, že financování na sociálních sítích propagovala jakási firma Kaloca Inc., která se jinak zabývá marihuanou," uvedl pro Aktuálně.cz Bajsalov, kterého Smelík na pondělní tiskové konferenci opakovaně obvinil, že proti firmě vede kampaň.

Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády
1:00
Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády | Video: Michael Švec

Upozornil také na to, že jednou zaplacený vklad je nevratný. "I kdyby Smelík tyto peníze měl, musel by být blázen, aby investoval právě teď. Dohoda tak bude v každém případě vypovězena," míní aktivista, který zdůrazňuje, že kauza kolem firmy Liglass Trading bude jedním z nejvýraznějších témat říjnových prezidentských voleb.

Bajsalov nedávno snahu Liglassu shánět peníze v USA popsal v článku pro kyrgyzský deník ResPublika. Poukázal na to, že firmu ve Spojených státech zastupuje jistý Wayne Hayes, který byl v 90. letech odsouzen na 20 let za organizování podvodné finanční pyramidy. Hayes je šéfem společnosti PatientTrack, kterou Liglass uvádí mezi svými partnery a jež se zabývá dodáváním počítačových programů pro psychiatry.

Liglass Trading si pořídila v USA registrovanou firmu China Intelligence Information Systems, která se v minulosti věnovala vizualizacím a jejíž akcie jsou obchodovány na mimoburzovním trhu. Nákup této firmy zajišťoval právě Hayes, kterého se Smelíkem podle Bajsalova seznámil hledač štěchovického pokladu Helmut Gaensel. Pak začal americký finančník akcie čínské schránky propagovat a jejich hodnota se skutečně zvedla - z 0,005 dolaru vystřelila o tisíce procent na 0,3 dolaru. V současnosti se cena ustálila kolem 0,16 dolaru.

Akcie na sociálních sítích propagovala i americká firma Kaloca Inc., která patří Hayesově manželce Valerii Sidorovičové, původem z ruského Čeljabinsku. Ještě loni se přitom stejná společnost zabývala službami souvisejícími s marihuanou pro lékařské účely, upozornil Bajsalov.

"Takže taková je skutečnost. Kyrgyzské vodní elektrárny naše vláda předala českým bankrotářům z továrny na sklo, kteří si zajistili akcie čínské společnosti na vizualizace, a ty propaguje prodejce marihuany," shrnul Bajsalov.

Kyrgyzská vláda ujišťuje, že i kdyby čeští podnikatelé 37 milionů nezaplatili, středoasijská vláda o nic nepřijde. Jenže ruská firma RusHydro, která s budováním kaskády vodních elektráren na řece Naryn začala, se o proinvestovaných 37 milionů dolarů hlásí stále důrazněji a je připravena se s Kyrgyzstánem soudit. "Vyhlásili jsme soutěž na výběr mezinárodní konzultační firmy, která povede mezinárodní arbitráž," avizoval šéf RusHydro Nikolaj Šulginov.

Kauza firmy Liglass Trading je v Kyrgyzstánu jedním z nejkontroverznějších témat před nadcházejícími prezidentskými volbami. Zakázka je spojována jak s nynějším prezidentem Almazbekem Atambajevem, kterému českou firmu doporučoval jeho český protějšek Miloš Zeman a jenž byl slavnostnímu podpisu smlouvy přítomen, tak i s bývalým šéfem prezidentského aparátu Saparem Isakovem, který se na konci srpna stal premiérem. Právě jemu adresoval svůj dopis kancléř Vratislav Mynář.

Smlouvu za stát podepisoval někdejší šéf Státního výboru pro průmysl a energetiku Zilalijev, který minulý měsíc povýšil na vicepremiéra.

Opoziční politici vládu vyzývají, aby na nic nečekala a kontrakt zrušila. "Jako by nestačilo, že jsme ztratili čas, zničili jsme si i pověst a investiční klima," řekl například opoziční poslanec Žanar Akajev.

Video: Poslechněte si rozhovor Michaela Smelíka pro DVTV

Díky mediálnímu tlaku je moje zakázka v Kyrgyzstánu ohrožena, říká podnikatel a majitel firmy Liglass Trading CZ Michael Smelík. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy