Olomouc - Kauza třinácti pracovníků někdejší speciální skupiny společnosti ČEZ, kteří čelili obžalobě, že používali k vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny nevybíravých metod, má pokračování.
Krajské státní zastupitelství v Olomouci dalo podnět k Nejvyššímu státnímu zastupitelství k dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozhodnout by se o tom mělo do měsíce. Informoval o tom Český rozhlas Olomouc.
Případem se už zabýval olomoucký okresní i krajský soud. Ten loni v říjnu rozhodl, že se pracovníci ČEZ trestného činu nedopustili. Podle něj zaměstnanci ČEZ nikoho nevydírali ani neutiskovali. Obžalovaným za vydírání a útisk hrozilo původně až půl roku vězení.
Nejvyšší soud mohl rozhodnutí zrušit
Krajské státní zastupitelství nyní podalo podnět nejvyššímu státnímu zástupci k využití mimořádného opravného prostředku. Navrhuje v případu podat dovolání k Nejvyššímu soudu (NS).
Podle žalobce krajského státního zastupitelství Karla Studeného by NS mohl zrušit rozhodnutí krajského soudu a okresního soudu a nařídit ve věci hlavní líčení.
Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů podalo sdružení PPP - právní poradenství a pomoc, v jehož čele stojí právník Jan Rytíř.
Postup žalobce Rytíř přivítal. "Krajský státní zástupce nemohl konat jinak, neměl jinou možnost. Kdyby to neudělal, podal bych trestní oznámení na krajského soudce kvůli maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti. Rozhodl tak, že pomohl skupině pachatelů uniknout spravedlnosti tím, že si nedal práci s pochopením skutku," uvedl.
Krajský soudce Anton Bucheň, který měl kauzu na starosti už případ nechtěl komentovat s tím, že trestní řízení před časem ukončil.
Speciální výcvik a zbraně
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu původně v listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího Útvaru pro odhalování netechnických ztrát.
Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Pracovníci komanda měli speciální výcvik a nosili u sebe zbraně. Většina podezřelých případů se stala v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.
Podívejte se na fotky speciálního komanda ČEZu:
Kvůli vydírání nakonec detektivové navrhli obžalovat 26 lidí. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a kauzu postoupilo okresním žalobcům. Ti ji zastavili.
Olomoucká pobočka krajského státního zastupitelství ale případ vrátila s tím, že se má pokračovat ve stíhání. Okresní státní zástupce poté třináct pracovníků obžaloval. Soudce olomouckého okresního soudu rozhodl, že o trestný čin nešlo, žalobce se však odvolal k soudu krajskému. Ten poté rozhodl, že se trestného činu nedopustili.