Kauza exposlance Aubrechta končí. Údajný úplatek je promlčen

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 9. 12. 2014 17:02
Policie neprokázala, jestli skutečně došlo k předání jedenáctimilionového úplatku bývalému zákonodárci ČSSD a co se s penězi vlastně stalo.
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Most – Téměř rok a půl běželo vyšetřování někdejšího poslance za ČSSD Vlastimila Aubrechta z Bíliny kvůli údajné korupci. Jak ale nyní zjistil deník Aktuálně.cz ze dvou nezávislých zdrojů, litoměřický státní zástupce Lukáš Borovička stíhání bývalého zákonodárce zastavil.

Vyšetřovatelům z teplické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se totiž za celou dobu nepodařilo prokázat, že by Aubrecht v roce 2006 převzal údajný jedenáctimilionový úplatek jako všimné za výkup soukromých pozemků pro průmyslovou zónu u Mostu. Detektivové navíc nedokázali přijít ani na to, co měl Aubrecht s penězi udělat.

Foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Litoměřické okresní státní zastupitelství, které Aubrechtovu kauzu dozorovalo, proto nakonec celou věc překvalifikovalo. Z přijetí úplatku se stalo nepřímé úplatkářství – a u toho podle zákona hrozí nižší trest. S tím je navíc spojena i kratší promlčecí lhůta, a Aubrechta tedy nyní nelze potrestat.

"Mohu potvrdit, že bylo vydáno rozhodnutí. Ale do doby, než nabude právní moci, ho nemohu více komentovat," potvrdil v úterý bez dalších podrobností žalobce Borovička.

Vlastimil Aubrecht deníku Aktuálně.cz řekl, že je rozhodnut očistit své jméno. "Cítím úlevu a zároveň bezmoc, když vidím, co všechno se v naší zemi může stát a jak nezávislé orgány postupují," konstatoval.

Hlavní svědek předložil podivnou kopii smlouvy

Policie vinila exposlance a někdejšího zmocněnce vlády pro severní Čechy Vlastimila Aubrechta z toho, že se obohatil na prodeji pozemků potřebných pro rozšíření průmyslové zóny Joseph u Havrani u Mostu. Za půdu stát a město Most zaplatily rodině sedláka Jana Rajtera více než čtvrt miliardy korun.

Už letos na jaře ale deník Insider upozornil na to, že obvinění je postaveno prakticky jen na výpovědi jediného svědka. Tím měl být jistý Richard Zdzieblo, který se měl podílet jako prostředník na vyjednání dohody mezi Ústeckým krajem a Rajterem.

Aubrecht byl obviněn v červenci 2013. Svědek Zdzieblo krátce po zahájení stíhání na policii vypověděl, že farmář Rajter si měl na podzim 2005 říci státu za pozemky o 240 milionů korun. Tehdejší viceprimátorka Mostu Hana Jeníčková však podle svědka navrhla, aby se částka zvýšila o 20 milionů, které údajně měly jít na úplatek.

Aubrechtovi podle této výpovědi Zdziebla mělo plynout 11 milionů, sedm milionů měla dostat Jeníčková a dva měly zbýt na Zdziebla, který prý Jeníčkové předal peníze v několika splátkách na benzinové pumpě. Vozil je v krabici od autolékárničky. Jeníčkovou ani Zdziebla však policie neobvinila, stíhala jen Aubrechta.

Aby vše vypadalo legálně, podepsal dokonce hlavní svědek Zdzieblo, kterého policie označila jako důvěryhodného, se sedlákem Rajterem smlouvu. Podle kontraktu měl Zdzieblo dostat 20 milionů jako odměnu za sjednání podmínek.

"Sliboval mi, že u tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky domluví, že nebudu muset platit daň z převodu a daň z příjmu. Že všechno zařídí," popsal letos Insideru s osmiletým odstupem Rajter. Od smlouvy nakonec velmi záhy odstoupil.

Zdzieblo nicméně kopii smlouvy předložil policii, od originálu se však velmi podstatně lišila - na kopii chybí zmíněný dodatek o odstoupení od smlouvy, jiné bylo i umístění podpisů a hlavička advokátní kanceláře.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy