Kauza exposlance Aubrechta končí. Údajný úplatek je promlčen

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 9. 12. 2014 17:02
Policie neprokázala, jestli skutečně došlo k předání jedenáctimilionového úplatku bývalému zákonodárci ČSSD a co se s penězi vlastně stalo.
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Most – Téměř rok a půl běželo vyšetřování někdejšího poslance za ČSSD Vlastimila Aubrechta z Bíliny kvůli údajné korupci. Jak ale nyní zjistil deník Aktuálně.cz ze dvou nezávislých zdrojů, litoměřický státní zástupce Lukáš Borovička stíhání bývalého zákonodárce zastavil.

Vyšetřovatelům z teplické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se totiž za celou dobu nepodařilo prokázat, že by Aubrecht v roce 2006 převzal údajný jedenáctimilionový úplatek jako všimné za výkup soukromých pozemků pro průmyslovou zónu u Mostu. Detektivové navíc nedokázali přijít ani na to, co měl Aubrecht s penězi udělat.

Foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Litoměřické okresní státní zastupitelství, které Aubrechtovu kauzu dozorovalo, proto nakonec celou věc překvalifikovalo. Z přijetí úplatku se stalo nepřímé úplatkářství – a u toho podle zákona hrozí nižší trest. S tím je navíc spojena i kratší promlčecí lhůta, a Aubrechta tedy nyní nelze potrestat.

"Mohu potvrdit, že bylo vydáno rozhodnutí. Ale do doby, než nabude právní moci, ho nemohu více komentovat," potvrdil v úterý bez dalších podrobností žalobce Borovička.

Vlastimil Aubrecht deníku Aktuálně.cz řekl, že je rozhodnut očistit své jméno. "Cítím úlevu a zároveň bezmoc, když vidím, co všechno se v naší zemi může stát a jak nezávislé orgány postupují," konstatoval.

Hlavní svědek předložil podivnou kopii smlouvy

Policie vinila exposlance a někdejšího zmocněnce vlády pro severní Čechy Vlastimila Aubrechta z toho, že se obohatil na prodeji pozemků potřebných pro rozšíření průmyslové zóny Joseph u Havrani u Mostu. Za půdu stát a město Most zaplatily rodině sedláka Jana Rajtera více než čtvrt miliardy korun.

Už letos na jaře ale deník Insider upozornil na to, že obvinění je postaveno prakticky jen na výpovědi jediného svědka. Tím měl být jistý Richard Zdzieblo, který se měl podílet jako prostředník na vyjednání dohody mezi Ústeckým krajem a Rajterem.

Aubrecht byl obviněn v červenci 2013. Svědek Zdzieblo krátce po zahájení stíhání na policii vypověděl, že farmář Rajter si měl na podzim 2005 říci státu za pozemky o 240 milionů korun. Tehdejší viceprimátorka Mostu Hana Jeníčková však podle svědka navrhla, aby se částka zvýšila o 20 milionů, které údajně měly jít na úplatek.

Aubrechtovi podle této výpovědi Zdziebla mělo plynout 11 milionů, sedm milionů měla dostat Jeníčková a dva měly zbýt na Zdziebla, který prý Jeníčkové předal peníze v několika splátkách na benzinové pumpě. Vozil je v krabici od autolékárničky. Jeníčkovou ani Zdziebla však policie neobvinila, stíhala jen Aubrechta.

Aby vše vypadalo legálně, podepsal dokonce hlavní svědek Zdzieblo, kterého policie označila jako důvěryhodného, se sedlákem Rajterem smlouvu. Podle kontraktu měl Zdzieblo dostat 20 milionů jako odměnu za sjednání podmínek.

"Sliboval mi, že u tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky domluví, že nebudu muset platit daň z převodu a daň z příjmu. Že všechno zařídí," popsal letos Insideru s osmiletým odstupem Rajter. Od smlouvy nakonec velmi záhy odstoupil.

Zdzieblo nicméně kopii smlouvy předložil policii, od originálu se však velmi podstatně lišila - na kopii chybí zmíněný dodatek o odstoupení od smlouvy, jiné bylo i umístění podpisů a hlavička advokátní kanceláře.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy