Česko se ve vnímání korupce zlepšilo, na oslavy je ale brzy

ČTK ČTK
3. 12. 2014 7:35
Zatímco loni skončila ČR v celosvětovém pořadí na 57. místě, letos je podle zprávy Transparency International třiapadesátá. Nejméně se uplácí v Dánsku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Berlín - Česká republika si mírně polepšila v žebříčku vnímání korupce ve veřejném prostoru, jak vyplývá z hodnocení mezinárodní organizace Transparency International (TI). Zatímco loni skončilo Česko v celosvětovém pořadí na 57. místě, letos je podle zprávy TI zveřejněné v Berlíně třiapadesáté. Nejméně se uplácí v Dánsku.

Dánsko je v čele žebříčku stejně jako loni následováno Novým Zélandem, na opačný konec TI umístila Severní Koreu a Somálsko. Před Českou republikou je na seznamu Samoa a Malajsie, z postkomunistických zemí je podle zprávy TI korupcí nejméně zatíženo šestadvacáté Estonsko. V žebříčku osmadvaceti států EU rozšířeném o Island, Norsko a Švýcarsko je Česká republika na pětadvacátém místě následovaná Slovenskem.

Transparency International v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Takovou bilanci ale podle TI žádná země nemá, první Dánsko dostalo 92 bodů. Česká republika jich podle TI má 51, loni jich bylo 48, předloni 49.

V první pětici nejméně zkorumpovaných států jsou čtyři skandinávské země. V první desítce jsou kromě Dánska ze zemí Evropské unie ještě Finsko, Švédsko, Nizozemsko a Lucembursko. Rusko je ze 175 hodnocených států na 136. místě, Ukrajina ještě šest příček za ním.

"Korupce je problém pro všechny ekonomiky a vyžaduje od hlavních finančních center EU, od USA i rychle hospodářsky rostoucích států společný postup," uvedla TI v komentáři letošního žebříčku, už dvacátého v pořadí.

Letošní seznam podle Transparency ukazuje, že hospodářský růst je ohrožen a snaha skoncovat s korupcí se oslabuje, pokud vedoucí osobnosti a vysoce postavení úředníci zneužívají moc k tunelování veřejných prostředků pro své osobní potřeby.

 

Právě se děje

Další zprávy