Zvrat v kauze exposlance Aubrechta: Podvedl svědek policii?

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
6. 6. 2014 7:32
Klíčový svědek, na jehož výpovědi z velké části stojí policejní obvinění bývalého poslance Aubrechta z braní úplatku, čelí několika exekucím.
Foto: Thinkstock

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha/Most – Když byl loni v červenci obviněn Vlastimil Aubrecht z braní úplatků, označoval tehdejší poslanec ČSSD svůj případ za cílenou politickou likvidaci. "Celé obvinění, které se opírá pouze o výpověď jedné jediné osoby s kriminální minulostí a úzkými vazbami na politické konkurenty, považuji za pokus o mou likvidaci na politickém poli," bránil se tehdy Aubrecht a poukazoval na nevěrohodnost klíčového svědka Richarda Zdziebla. Rok od chvíle, kdy policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu začal případ vyšetřovat, zjistil deník Insider důležité informace, které tvrzení obviněného politika podporují.

Hlavní svědek Richard Zdzieblo policistům loni popsal, jak si měl bývalý poslanec a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht říct o údajný jedenáctimilionový úplatek z více než čtvrt miliardy, kterou vyplatily stát spolu s městem Most za pozemky pro rozšíření průmyslové zóny Joseph.

Zdzieblo se podle svých slov k roky se táhnoucímu sporu dostal v podstatě náhodou. V roce 2005 se totiž jako tajemník pražského pravoslavného arcibiskupa, který měl pomoci vyjednat dohodu mezi Ústeckým krajem a Mostem na jedné straně a sedlákem Janem Rajterem na druhé, zúčastnil jedné ze schůzek. A po neúspěchu se nabídl, že ze své pozice zkusí Rajtera přesvědčit.

"Po létě 2005 si Rajter řekl poprvé o 240 milionů," vypověděl loni v červenci Zdzieblo. Jel tedy za viceprimátorkou Mostu Hanou Jeníčkovou, která rozšíření zóny měla na starosti. "Tam si myslím, že poprvé padlo jméno Aubrecht," diktoval Zdzieblo na teplické expozituře ÚOOZ.

A právě Jeníčková podle něj přišla s návrhem, aby se cena navýšila o dvacet milionů. Pak by prý projekt schválila agentura CzechInvest, která držela státní peníze. "Z jejího vyjádření jsem to pochopil tak, že to budou peníze použité na to, aby to stát schválil," domníval se Zdzieblo.

Později měla Jeníčková domluvit schůzku přímo s Aubrechtem, kde už padla konkrétní suma. Tehdejší poslanec, ačkoliv nikde formálně nevystupoval, ani se neúčastnil jednání, si měl v hospodě v Bílině říct o již zmíněných jedenáct milionů. "Řekl, že to nedostane on, ale strana, že to bude na volby," líčil Zdzieblo průběh schůzky policistům.

Aby vše vypadalo podle práva, Zdzieblo se sedlákem Rajterem podepsal 7. června 2006 smlouvu, podle níž měl zmíněných 20 milionů inkasovat jako odměnu za dojednání podmínek. "Já jsem si myslel, že má nějaký vliv a kontakty. Sliboval mi, že u tehdejšího ministra financí Sobotky domluví, že nebudu muset platit daň z převodu, daň z příjmu, že všechno zařídí," popsal Insideru s osmiletým odstupem Rajter.

Zdzieblo dal policii podivnou kopii smlouvy

Dokument s ověřovacím razítkem České pošty Zdzieblo předal vyšetřovatelům, kteří smlouvu předložili při výslechu i Rajterovi. Ten Insideru řekl, že podle něj byla smlouva zfalšována.

Originál, který Rajter dohledal, se totiž od Zdzieblovy listiny zásadně liší v několika ohledech. Tím nejzásadnějším rozdílem je fakt, že na originálu je ručně dopsaný dodatek o zrušení smlouvy z 10. července 2006. Zdzieblo souhlasil s tím, že po Rajterovi nebude chtít žádné peníze. Kromě toho na kopii chybí razítko advokátní kanceláře (razítko pošty je z roku 2012, tedy šest let po uzavření smlouvy).

Na první pohled se liší i podpisy a jejich umístění. "To bylo něco podvrženého, to podepsal on," dodává Rajter. Čeho si člověk při letmém prohlédnutí smlouvy prakticky nevšimne, je i odlišná hlavička advokátní kanceláře.

Vyjádření Richarda Zdziebla se Insideru nepodařilo získat, telefon nezvedá ani nereaguje na SMS.

Důvěryhodný svědek s exekucemi na krku a škraloupem

Rajter mu ale ještě teď nemůže přijít na jméno. "Pořád chodil a jednou chtěl peníze na kostel a pořád si něco vymýšlel, takže jsem s ním potom přestal komunikovat," popsal Rajter s tím, že místo pomoci ho Zdzieblo ve finále podvedl.

"Přišel s tím, že potřebuje půjčit peníze, že bude z Ukrajiny přes Rumunsko vozit cigarety. Pak přinesl dva kartony cigaret s tím, že byly povodně a že víc nemá," popsal Rajter. "Dal mi do zástavy technický průkaz od auta. A dopadlo to tak, že si nechal udělat nový techničák a auto záhy prodal," dodal. Pikantní je, že právě za pašování cigaret Zdziebla na Ukrajině zadrželi a skončil kvůli tomu u tamějšího soudu.

Rajter přitom není jediný, komu Zdzieblo dluží. "Podle Centrální evidence exekucí je proti tomuto dlužníkovi vedeno pět exekučních řízení," potvrdila mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. Jak sám v jedné ze svých výpovědí uvedl, z peněz, které měl za zprostředkování dohody dostat, mu příliš nezbylo. Pořídil si z nich prý dům a vybavení, kvůli dluhům však o vše přišel.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 59 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy