Zvrat v kauze exposlance Aubrechta: Podvedl svědek policii?

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
6. 6. 2014 7:32
Klíčový svědek, na jehož výpovědi z velké části stojí policejní obvinění bývalého poslance Aubrechta z braní úplatku, čelí několika exekucím.
Foto: Thinkstock

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha/Most – Když byl loni v červenci obviněn Vlastimil Aubrecht z braní úplatků, označoval tehdejší poslanec ČSSD svůj případ za cílenou politickou likvidaci. "Celé obvinění, které se opírá pouze o výpověď jedné jediné osoby s kriminální minulostí a úzkými vazbami na politické konkurenty, považuji za pokus o mou likvidaci na politickém poli," bránil se tehdy Aubrecht a poukazoval na nevěrohodnost klíčového svědka Richarda Zdziebla. Rok od chvíle, kdy policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu začal případ vyšetřovat, zjistil deník Insider důležité informace, které tvrzení obviněného politika podporují.

Hlavní svědek Richard Zdzieblo policistům loni popsal, jak si měl bývalý poslanec a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht říct o údajný jedenáctimilionový úplatek z více než čtvrt miliardy, kterou vyplatily stát spolu s městem Most za pozemky pro rozšíření průmyslové zóny Joseph.

Zdzieblo se podle svých slov k roky se táhnoucímu sporu dostal v podstatě náhodou. V roce 2005 se totiž jako tajemník pražského pravoslavného arcibiskupa, který měl pomoci vyjednat dohodu mezi Ústeckým krajem a Mostem na jedné straně a sedlákem Janem Rajterem na druhé, zúčastnil jedné ze schůzek. A po neúspěchu se nabídl, že ze své pozice zkusí Rajtera přesvědčit.

"Po létě 2005 si Rajter řekl poprvé o 240 milionů," vypověděl loni v červenci Zdzieblo. Jel tedy za viceprimátorkou Mostu Hanou Jeníčkovou, která rozšíření zóny měla na starosti. "Tam si myslím, že poprvé padlo jméno Aubrecht," diktoval Zdzieblo na teplické expozituře ÚOOZ.

A právě Jeníčková podle něj přišla s návrhem, aby se cena navýšila o dvacet milionů. Pak by prý projekt schválila agentura CzechInvest, která držela státní peníze. "Z jejího vyjádření jsem to pochopil tak, že to budou peníze použité na to, aby to stát schválil," domníval se Zdzieblo.

Později měla Jeníčková domluvit schůzku přímo s Aubrechtem, kde už padla konkrétní suma. Tehdejší poslanec, ačkoliv nikde formálně nevystupoval, ani se neúčastnil jednání, si měl v hospodě v Bílině říct o již zmíněných jedenáct milionů. "Řekl, že to nedostane on, ale strana, že to bude na volby," líčil Zdzieblo průběh schůzky policistům.

Aby vše vypadalo podle práva, Zdzieblo se sedlákem Rajterem podepsal 7. června 2006 smlouvu, podle níž měl zmíněných 20 milionů inkasovat jako odměnu za dojednání podmínek. "Já jsem si myslel, že má nějaký vliv a kontakty. Sliboval mi, že u tehdejšího ministra financí Sobotky domluví, že nebudu muset platit daň z převodu, daň z příjmu, že všechno zařídí," popsal Insideru s osmiletým odstupem Rajter.

Zdzieblo dal policii podivnou kopii smlouvy

Dokument s ověřovacím razítkem České pošty Zdzieblo předal vyšetřovatelům, kteří smlouvu předložili při výslechu i Rajterovi. Ten Insideru řekl, že podle něj byla smlouva zfalšována.

Originál, který Rajter dohledal, se totiž od Zdzieblovy listiny zásadně liší v několika ohledech. Tím nejzásadnějším rozdílem je fakt, že na originálu je ručně dopsaný dodatek o zrušení smlouvy z 10. července 2006. Zdzieblo souhlasil s tím, že po Rajterovi nebude chtít žádné peníze. Kromě toho na kopii chybí razítko advokátní kanceláře (razítko pošty je z roku 2012, tedy šest let po uzavření smlouvy).

Na první pohled se liší i podpisy a jejich umístění. "To bylo něco podvrženého, to podepsal on," dodává Rajter. Čeho si člověk při letmém prohlédnutí smlouvy prakticky nevšimne, je i odlišná hlavička advokátní kanceláře.

Vyjádření Richarda Zdziebla se Insideru nepodařilo získat, telefon nezvedá ani nereaguje na SMS.

Důvěryhodný svědek s exekucemi na krku a škraloupem

Rajter mu ale ještě teď nemůže přijít na jméno. "Pořád chodil a jednou chtěl peníze na kostel a pořád si něco vymýšlel, takže jsem s ním potom přestal komunikovat," popsal Rajter s tím, že místo pomoci ho Zdzieblo ve finále podvedl.

"Přišel s tím, že potřebuje půjčit peníze, že bude z Ukrajiny přes Rumunsko vozit cigarety. Pak přinesl dva kartony cigaret s tím, že byly povodně a že víc nemá," popsal Rajter. "Dal mi do zástavy technický průkaz od auta. A dopadlo to tak, že si nechal udělat nový techničák a auto záhy prodal," dodal. Pikantní je, že právě za pašování cigaret Zdziebla na Ukrajině zadrželi a skončil kvůli tomu u tamějšího soudu.

Rajter přitom není jediný, komu Zdzieblo dluží. "Podle Centrální evidence exekucí je proti tomuto dlužníkovi vedeno pět exekučních řízení," potvrdila mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. Jak sám v jedné ze svých výpovědí uvedl, z peněz, které měl za zprostředkování dohody dostat, mu příliš nezbylo. Pořídil si z nich prý dům a vybavení, kvůli dluhům však o vše přišel.

 

Právě se děje

Další zprávy