Kovář není plagiátor, zlikvidovali ho, zní z VŠE. Karlova univerzita zvažuje žalobu

Radek Dragoun Radek Dragoun
15. 5. 2020 10:47
Profesor Martin Kovář není plagiátor a postup Univerzity Karlovy je účelovou snahou o likvidaci člověka, zaznělo na etické komisi Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, mimo jiných například od proděkana fakulty Miroslava Ševčíka. Akademický senát Filozofické fakulty UK už kvůli tomu požádal vedení univerzity, aby podniklo právní kroky k ochraně dobrého jména instituce.
Profesor Martin Kovář z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Profesor Martin Kovář z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | Foto: Jan Gazdík

Etická komise Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické ukončila šetření ohledně možného plagiátorství profesora Martina Kováře. Dospěla k "jednoznačnému závěru", že se historik plagiátorství nedopustil, přestože Univerzita Karlova, kde Kovář rovněž působil, došla k opačnému závěru.

Na to koneckonců ve své zprávě upozornila i samotná komise Národohospodářské fakulty. "Obě tyto komise (Univerzity Karlovy) by měly být nepochybně nositeli etické autority. To ale neznamená, že jsou též nositeli apriorní správnosti," stojí ve zprávě. Uvádí také, že obvinění z plagiátorství není v akademickém prostředí ničím novým, přičemž upozorňuje, že i odborné publikace varují, že boj proti plagiátorství se může stát účinným nástrojem, jak profesně odrovnat nepohodlnou osobu.

Právě takový záměr v rozhodnutí Univerzity Karlovy viděli někteří členové etické komise Národohospodářské fakulty, jak ukazuje zápis z jednání. "Postup etické komise Filozofické fakulty UK, následně potvrzený i etickou komisí UK, vykazuje znaky účelové likvidace profesora Kováře a zakládá důvodnost diskuse nad etikou samotného projednávání etických záležitostí," řekl podle zápisu místopředseda komise Jan Vondráček.

Podle členky komise Jeannette Frankové pak šlo o "zjevnou likvidaci člověka". Podobně se vyjádřil také předseda komise, bývalý děkan a současný proděkan fakulty Miroslav Ševčík. "Nad rámec doposud řečeného uvedl, že činnost zvláště etické komise Filozofické fakulty UK, ale následně i etické komise UK, je příkladem činnosti vedoucí k likvidaci člověka organizovanou skupinou," stojí v zápise z jednání.

"Obzvláště vystoupení profesorky Lomové a neodborný postup etické komise Filozofické fakulty UK se dá ve svých důsledcích srovnávat s tím, co dělaly v rámci politických procesů v 50. letech různé likvidační komise, a zvláště se dá srovnat s prací prověrkových komisí v komunistické éře 70. let, kdy profesně i lidsky tyto skupiny likvidovaly své odpůrce," uvedl dále podle zápisu Ševčík, sám v letech 1985-1989 člen komunistické strany.

Proti stanovisku VŠE se už ohradil akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kterému se nelíbí nactiutrhačné útoky v něm obsažené. Zároveň požádal vedení fakulty i univerzity, aby podnikla potřebné právní a další kroky k ochraně dobrého jména fakulty i univerzity. Rovněž vyzval, aby se stejně bránili proti urážlivým útokům na členy své akademické obce, zejména pak vůči Olze Lomové.

Sama Lomová nechtěla vystoupení Ševčíka komentovat s tím, že se zvažují právní kroky. "Já to beru především za univerzitu, ale samozřejmě je dotčená moje osoba. Koneckonců nejsem ani předsedkyně etické komise a jako etická komise jsme jednali společně a vysoce profesionálně. Vůbec to není žádný můj zvláštní výkon, my jsme to zpracovávali kolektivně," řekla Aktuálně.cz Lomová.

Ševčíkovo přirovnání k metodám používaným v minulém století za komunismu odsoudil i člen etické komise Univerzity Karlovy David Pavlorek. "Jsou natolik absurdní, že skoro nemá cenu se k nim vyjadřovat. Stanovisko a podklady etické komise Filozofické fakulty ve věci profesora Kováře jsou veřejně dostupné, velmi komplexní a nevidím nic, co by nasvědčovalo nějaké osobní zaujatosti kteréhokoli z jejích členů," řekl Pavlorek.

Za závěry etické komise Národohospodářské fakulty VŠE ale její předseda Ševčík stojí. "Za naší prací, která trvala rok, si stojíme. Je to fatální selhání (Filozofické) fakulty, která se má o etiku starat. Musím říct, že s něčím obdobným jsem se v posledních desítkách let nesetkal," řekl Aktuálně.cz.

Stojí si také za přirovnáním ke komunismu, které použil. "Samozřejmě, protože zlikvidovali člověka. Přesně tak likvidovali komunisté nepohodlné lidi v 70. letech. Přesně tak. Kdybychom my nebyli obezřetní a nepodívali se, jakým způsobem to dělali, jak falšovali podklady, jakým způsobem vybírali jakoby zahraničí autority, které jsou kromě Američana Agnewa naprosté nuly. Nedá se to přirovnat k ničemu jinému," prohlásil Ševčík. 

Nejen vůči Ševčíkovým výrokům se ohradil také děkan Filozofické fakulty Michal Pullmann. "Vedení Filozofické fakulty považuje výroky na adresu naší fakulty a členů naší akademické obce za velmi urážlivé a zváží další kroky včetně právních," uvedl Pullmann. 

"Osobitý styl autora, ale ne plagiát"

Národohospodářská fakulta VŠE se ve svém rozhodnutí opírá o posudky historiků Jaroslava Pánka a Roberta Kvačka, podle kterých Kovářovy publikace za plagiáty označit nelze. Posudky tehdy vypracovali na žádost rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, etická komise univerzity si však nakonec nechala vypracovat vlastní, podle kterých se Kovář plagiátu dopustil.

VŠE dále vycházela také z posudku Jiřího Matznera, podle kterého bylo Kovářova dílo "zpracováno na základě vlastních pravidel, výrazů a osobitého stylu autora se samostatnou strukturou a uspořádáním", takže ho nelze označit za plagiát.

Profesor Kovář podle VŠE ve svém díle uvádí dílo anglicky píšícího historika Barryho Cowarda v seznamu literatury, v samotném textu jej opakovaně cituje a jako zdroj jej nezakrývá. Neporušil tedy žádný relevantní etický předpis platný v dané době.

Etická komise Národohospodářské fakulty VŠE dodává, že lze vést polemiku o tom, zdali Kovář nebyl příliš ovlivněn Cowardem nebo o množství počtu odkazů. "To je zcela legitimní úhel pohledu, který samozřejmě náleží do akademických polemik a disputací. Nikdy však nemůže přerůst v to, že bude označeno za etický delikt něco, co za etický delikt označit nelze, a to jen na základě povýšení subjektivního názoru několika jednotlivců na obecně platnou etickou normu, a to ještě se zpětnou účinností bezmála dvaceti let," stojí v dokumentu VŠE.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy