Prorektor Karlovy univerzity Kovář podezřelý z plagiátorství rezignoval

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 12. 2018 16:41
Prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář, který patnáct let vedl Ústav světových dějin na Filozofické fakultě, rezignoval. Deníku N to ve čtvrtek potvrdil děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Pullmann. Podle mluvčího UK Václava Hájka Kovář rezignoval kvůli tomu, že dlouhodobě čelí osobním útokům. Kovář čelí podezření z plagiátorství, na shody mezi jeho publikacemi a knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda upozornili tři doktorandi z fakulty. Kovář obvinění studentů odmítá.
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický | Foto: ČTK

Univerzita Karlova potvrdila, že se ke všem obviněním z plagiátorství, z nichž některá shledal již při prvním čtení lživými, vyjádří po jejich podrobném prostudování.

"Důležitým důvodem k ukončení jeho pracovního poměru na Filozofické fakultě UK je rovněž to, že nehodlá nadále pracovat v prostředí, v němž je dlouhodobě vystavován osobním útokům (zejména na sociálních sítích), což má devastační dopad na jeho rodinu," uvedlo PR oddělení UK v prohlášení.

Kovářova rezignace podle rektora UK Tomáše Zimy vyloučí pochyby o nestranném prošetření obvinění z plagiátorství. "Tento krok zabrání další snaze o poškozování dobrého jména Univerzity Karlovy v očích veřejnosti," sdělil dnes Zima v tiskovém prohlášení. Zároveň Kovářovi poděkoval za dobrou práci ve prospěch univerzity.

"Děkuji profesoru Kovářovi za vše dobré, co během svého dlouholetého působení na Filozofické fakultě UK vykonal, stejně jako za způsob, jakým se postavil k obvinění. Zjištěné skutečnosti bereme vážně také ze systémového hlediska. Vedení FF UK se proto bude zabývat i obecnými otázkami odhalování plagiátorství a některými aspekty organizace vědecké práce," komentoval na Twitteru kauzu děkan Pullman.

Doktorandi Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák poslali univerzitním orgánům analýzu, ve které se snaží plagiátorství prokázat. Kovář podle nich opisoval nejméně ve třech svých textech, a to v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart.

Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent.

Kovář obvinění studentů rozhodně odmítá. "Tvrdit něco takového na základě části jmenného rejstříku a části poznámkového aparátu je podle mého názoru přinejmenším neetické," uvedl. Dodal, že v situaci, kdy se danému tématu věnuje jen několik relevantních historiků, nelze očekávat, že budou psát něco dramaticky odlišného.

Podnětem doktorandů se zabývají etické komise na úrovni filozofické fakulty a také na úrovni univerzity.

 

Právě se děje

Další zprávy