Kandidáti slibují po placení poplatků i krajské porodné

Martina Macková
2. 10. 2008 8:40
Lidovecký vicehejtman staví kampaň na příspěvku rodinám

Olomouc - Porodné také od kraje? Žádný problém, pokud bydlíte na střední Moravě a zvolíte lidovce.

Tamní kandidát na hejtmana Pavel Horák totiž slibuje, že zavede příspěvek za každé narozené dítě.

Říká, že tak chce částečně kompenzovat krok Topolánkovy vlády, v níž jsou i Horákovi spolustraníci a která porodné snížila z 17 500 korun na 13 tisíc. Lidovci ale těsně před volbami v roce 2006 ve sněmovně spolu s ČSSD prosadili dvojnásobné zvýšení porodného z tehdejších 8 600 korun.

Po některých sociálnědemokratických lídrech, kteří slibují voličům, že za ně kraj v případě jejich vítězství zaplatí zdravotní poplatky, je to další konkrétní slib před říjnovými volbami.

Proč ne i kraj?

Horák, který je nyní vicehejtmanem (v kraji je KDU-ČSL v koalici s ODS), míní, že pokud nově narozeným dětem pomáhají obce i stát, měl by přispět i kraj.

„Měl by věnovat pozornost novým občanům. Obce novorozencům dávají v průměru dva až pět tisíc korun," řekl Horák.

Kandidát ale neplánuje, že by prosadil, aby kraj zaplatil rodičům celý rozdíl ve snížení porodného. Podle něj by stačilo rodině přispět tisícovkou či dvěma. „Rozpočet kraje je deset miliard korun, pokud bychom vyplatili rodinám dva tisíce, stálo by to deset milionů. To není problémová částka," spočítal si Horák.

V Olomouckém kraji se loni narodilo asi pět tisíc dětí. „Kdyby byla shoda i na vyšší částce, nevidím v tom problém," dodal.

Co lídr, to jiný slib

Kandidát lidovců je ale se svým slibem ve straně osamocen. Lídři v jiných krajích slibují zcela jiné věci.

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a kandidát na hejtmana Pavel Horák.
Náměstek hejtmana Olomouckého kraje a kandidát na hejtmana Pavel Horák. | Foto: KDU-ČSL

Například favorit voleb do kraje na jižní Moravě hejtman Stanislav Juránek stejně jako ČSSD vsadil na zdravotní téma a slibuje zachování brněnské úrazové nemocnice. Vicehejtman Pardubického kraje a místopředseda strany Roman Línek zase chce ve funkci prosadit severní dálnici R35.

O té měli jednat minulý týden i poslanci. Zákonodárci napříč stranami, kteří zastupují východočeský a olomoucký region se totiž spojili a sepsali zákon, který by stavbu měl urychlit. Sněmovna ale tento bod z programu nakonec prozatím vyřadila.

ČSSD chce naopak zvýšit porodné celostátně, jakmile se jí podaří vyhrát parlamentní volby nebo získá dostatek hlasů, aby mohla prosadit zákon ve sněmovně. Zaplatit zdravotní poplatky za některé obyvatele kraje chtějí ale téměř všichni lídři.

I lidovec Horák by to podpořil. „Záleží na rozsahu výjimek, ale připadá mi hloupé vybírat regulační poplatky od dětí. Záleží na debatě," míní lidovecký kandidát.

 

Právě se děje

Další zprávy