Lídři ČSSD slíbí ordinace bez poplatků, ale jen někde

4. 9. 2008 9:30
Kampaň sociálních demokratů v krajích dnes startuje
ČSSD použije pro kampaň mobilní týmy
ČSSD použije pro kampaň mobilní týmy | Foto: Aktuálně.cz

Ústí n.L./Brno/Pardubice - Lídra Jaroslava Palase, který v Ostravě na zahájení oficiální kampaně ČSSD slíbil lidem z Moravskoslezského kraje lékařskou péči bez poplatků, budou následovat další.

Ne ale všichni.

Podle informací Aktuálně.cz slibují všem voličům bezplatnou péči v krajských zařízeních lídři ve Středočeském, Moravskoslezském, Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji.

Čtěte více: ČSSD slíbila v Ostravě: Poplatky u lékaře zaplatí kraje

Jedničky v těchto krajích odhadují, že z rozpočtů by na uhrazení poplatků kraje vydaly od 50 do 80 milionů korun. "Je to zanedbatelná částka, náš kraj má rozpočet 12,5 miliardy," řekl Aktuálně.cz ústecký lídr Jaroslav Foldyna.

V jednom kraji konec placení, jinde nic

Proč jen tam? Kandidáti největší opoziční strany na hejtmany se ve svých slibech liší.

Všichni jednotně opakují rétoriku předsedy Jiřího Paroubka, že okamžitě po příštích sněmovních volbách ČSSD poplatky zruší, ale zároveň nabízejí rozdílná řešení na další rok a půl.

Shodují se jen v tom, že kraje pod jejich vedením pošlou do Poslanecké sněmovny legislativní návrhy na zrušení poplatků.

Když dáme hlavy dohromady, zapneme mikrofon. Michal Hašek a Jaroslav Tvrdík.
Když dáme hlavy dohromady, zapneme mikrofon. Michal Hašek a Jaroslav Tvrdík. | Foto: Ondřej Besperát

Co udělají v regionech do doby, než se jejich zákony poslanci proberou? Lídři v Pardubickém, Plzeňském, Zlínském kraji nebo v kraji Vysočina by podpořili celostátní zrušení nebo krajský zákon. S placením poplatků za obyvatele z rozpočtu kraje ale nepočítají.

Například exministryně Milada Emmerová, která vede kandidátku sociálních demokratů v Plzeňském kraji, přiznává, že ji slib kolegy Palase zaskočil.

"Zarazilo mě to. Taky bych to ráda udělala, ale muselo by se to zaplatit z rozpočtu kraje a myslím, že to není principiální řešení. Raději bych přinesla důkazy o tom, že poplatky jsou kontraproduktivní a systém by se měl změnit na celostátní úrovni," řekla Aktuálně.cz Emmerová.

"Nejsem si jist, jestli je to možné. Budu jen jeden z mnoha zastupitelů, je otázka, zda by se to podařilo prosadit," řekl Aktuálně.cz lídr v kraji Vysočina Jiří Běhounek. "Uděláme vše pro to, aby se poplatky zrušily celostátně, ale například poplatek za hotelové služby v nemocnicích není podle nás špatný," míní Radko Martínek, pardubický lídr.

Pro děti a důchodce, minimálně

Střízlivější sliby dávají lídři sociální demokracie v Jihomoravském, Jihočeském nebo Královéhradeckém kraji. Tam jsou opatrnější a voličům slibem "garantují" po svém vítězství neplacení zdravotnických poplatků pro děti, důchodce a rodiny s nízkými příjmy.

Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna | Foto: Ondřej Besperát

"Je to minimum, co slibuji, a také nátlak na vládu," říká Jiří Zimola, lídr z jižních Čech.

"Na jižní Moravě jsou všechny nemocnice doposud krajské. Okamžitě bychom to zavedli," potvrdil také Michal Hašek, předseda poslanců ČSSD a lídr na jižní Moravě.

Avšak aby se dodržel zákon, lidé budou muset i přes sliby zaplatit. Kraj by jim pak proplácel zaplacené částky zpětně.

"Jinak to není možné, ale je to jen technický problém. Stejnou úlevu jsme zavedli ve městě Nová Bystřice a tam to funguje, pro poplatky si lidé přijdou s dokladem na radnici," popisuje lídr Zimola.

"Pacient zaplatí poplatek, dostane kupon a ten mu kraj proplatí. Za stravu by ale lidé platili, to nám přijde správné," popsal plán Jaroslav Foldyna, jednička ČSSD v Ústí nad Labem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy