Kanaďany kvůli vízům zajímá i případ žhářů z Vítkova

Tereza Šídlová
5. 2. 2011 20:15
Experti se sešli i s ex-ministrem Michaelem Kocábem, jehož nástupce premiér nejmenoval
Češi do Kanady cestují s vízem od roku 2009.
Češi do Kanady cestují s vízem od roku 2009. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Kanadští experti na imigraci, kteří v Česku zkoumají hlavně to, jak si české úřady vedou v hájení lidských práv, dokončili své kolečko schůzek. Nasbírané informace mají mít zásadní vliv na to, jestli Kanada Česku zruší vízovou povinnost.

Kanaďany podle zjištění Aktuálně.cz zajímal případ popálené Natálky i to, jestli má česká policie ve svých řadách Romy.

"Experti tu sbírají informace relevantní pro odstranění vízové povinnosti, lidská práva jsou jednou z oblastí," řekl David Vondráček z ministerstva vnitra.

Podle něj se na vnitru experti zaměřili na boj proti extremismu, jak policie přistupuje k menšinám a také na to, jestli nabírá policie do svých řad zástupce menšin. Zajímala je i bezpečnostní úroveň českých pasů.

Premiér Petr Nečas už několik měsíců hledá nového zmocněnce pro lidská práva, a tak zamířili Kanaďané i za bývalým ministrem pro tuto oblast, Michaelem Kocábem. Toho Nečas z úřadu vyprovodil už v září.

"Byl jsem s představiteli Kanady v kontaktu i před tím. A mám o té problematice přehled. Kanadští experti vyjádřili údiv, že vláda stále nového zmocněnce nejmenovala," tvrdí Kocáb. Na úřadu vlády se experti setkali s ředitelem sekce pro lidská práva Czeslawem Walekem a představiteli Agentury pro sociální začleňování.

I na základě této expertní návštěvy bude vláda země javorového listu rozhodovat o tom, jestli Česko zařadí mezi "bezpečné" země z pohledu svého nového azylového systému. Kanada Čechům víza znovu zavedla v roce 2009 poté, co vzrostl počet žádostí o azyl.

Kanaďané také českým Romům azyl v minulosti přiznávali - na základě diskriminace doma.

Odvolávali se v této souvislosti - ústy bývalého velvyslance Kanady v Praze, Michaela Calcotta - například i na zprávu o lidských právech ve světě amerického ministerstva zahraničí z roku 2008, která kritizovala tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka za jeho postoje k romské komunitě.

V Muzeu romské kultury

Pondělí a úterý strávili kanadští experti na půdě lidsko-právní sekce úřadu vlády a českých ministerstev, od středy ale své inspekce přesunuli do nevládního sektoru. Navštívili například Muzeum romské kultury v Brně či společnost Člověk v tísni.

Kanaďané se o práci policie zajímali i z druhé stránky. Setkali se s Klárou Kalibovou, expertkou na extremismus z organizace In Iustia, která se zaměřuje na pomoc obětem násilí z nenávisti.

O případu vítkovských žhářů rozsáhle informovala i americká televizní stanice CNN.
O případu vítkovských žhářů rozsáhle informovala i americká televizní stanice CNN. | Foto: Repro CNN

"Ocenili jsme práce na novém zákonu o obětech trestné činnosti, který momentálně připravuje ministerstvo spravedlnosti, ale konstatovali jsme, že Romové v České republice patří k nejohroženějším skupinám násilím z nenávisti," řekla Klára Kalibová.

Ta podle svých slov expertům ze zámoří připomněla případ z roku 2008 v Litvínově, kdy pravicoví extremisté napadli sídliště Janov. "Tyto násilné demonstrace de facto podmínily odchod řady Romů do Kanady. V této kauze nebyl do současné doby pravomocně odsouzen jediný z pachatelů trestné činnosti," dodala.

Kam po Vítkově

Podle ní se v agendě objevil i případ vítkovských žhářů, kteří dostali za vypálení domu, kde bydlela romská rodina, důrazné tresty. Experti se prý zajímali o to, jestli vyřešení brutálního útoku a následné tresty nad dvacet let vězení znamenají posun v přístupu českých úřadů ke xenofobii.

"Řekla jsem, že nejsou žádné konkrétní zaznamenatelné změny. Případ z Vítkova je velmi specifický, má konkrétní souvislosti, například proto, že šlo o malé dítě," poznamenala odbornice na extremismus.

Češi usilují o zrušení víz svou vlastní "diplomatickou" cestou - český parlament například vyhrožuje tím, že bude oddalovat ratifikaci smlouvy mezi EU a Kanadou o ekonomické spolupráci.

Kanada zavádí svůj nový azylový systém, jeho fungování má být podmínkou pro zrušení víz pro české občany. Podle tohoto scénáře by se Češi do Kanady bez vízové bariéry mohli podívat nejdřív koncem letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy