Praha - Kanada ve čtvrtek odpoledne oznámí zrušení víz pro občany České republiky.
ČTK to řekl zdroj z diplomatických kruhů, na 14:00 je navíc na stejné téma vyhlášena na kanadském velvyslanectví tisková konference.
Vízovou povinnost obnovila v červenci 2009 kvůli vysokému počtu českých občanů, kteří tam hledali azyl.
O tom, že Češi a Češky budou moci do Kanady vyrazit bez víza, se hovořilo již v polovině října. Kanadský premiér Stephen Harper tehdy v Bruselu řekl, že vízová povinnost pro české občany skončí během několika příštích týdnů.
Zájmem Ottawy je podle něj volný pohyb osob mezi Kanadou a Evropskou unií. Harper to zdůraznil poté, co s šéfem Evropské komise José Barrosem domluvili zásadní body významné obchodní smlouvy Kanady s EU.
Stát v tu dobu také spustil proces, který k tomu povede, uvedlo velvyslanectví.
"Bohudík, konečně. Dlouho jsme na tom pracovali, konečně k tomu došlo," řekl novinářům ve Sněmovně exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "To nebylo udržitelné," dodal.
Nejde o první případ
Od obnovení víz pro cesty českých občanů do Kanady uplynuly letos čtyři roky. Víza pro české občany obnovila Kanada kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl z ČR. Trvání víz zdůvodňovala i nutností reformovat azylový zákon. Ten platí od prosince 2012 a azylové řízení zrychlil, víza ale zrušena nebyla.
Vízovou povinnost pro ČR obnovila Ottawa v době úřednické vlády premiéra Jana Fischera.
Před zavedením víz byli čeští žadatelé druhou největší skupinou žadatelů o azyl, uvedly kanadské úřady. O azyl žádalo 2170 Čechů za rok, po zavedení víz to bylo 56, dodaly. Za čtyři roky vízové povinnosti vydala Kanada českým občanům přes 30 000 víz a více než 500 jich vydat odmítla.
Potíže s kanadskými vízy nejsou záležitostí jen několika posledních let. Kanada zrušila vízovou povinnost už v roce 1996, o rok později ji ale obnovila kvůli vysokému počtu migrantů žádajících o azyl. V roce 2007 pak Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany podruhé, to ale vydrželo jen dva roky.
Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha přitom využívala právě jednání o říjnové obchodní dohodě a hrozila, že ji nebude ratifikovat.
Mluvčí ministerstva zahraničí David Frous již dříve Aktuálně.cz potvrdil, že vyjednávání o zrušení vízové povinnosti, do nichž se zapojila i Evropská komise, započala bezprostředně po jejím zavedení v roce 2009.