Praha - Doživotní vězeň Jiří Kajínek, který si v cele odpykává trest za dvě nájemné vraždy, se na premiéru filmového zpracování svého příběhu nepodívá.
Tvůrcům filmu nebyla nic platná ani oficiální žádost poslaná na generální ředitelství vězeňské služby.
"Žádost dorazila, odpověď jsme ještě neodeslali. Už nyní ale mohu říct, že z bezpečnostních hledisek je přítomnost odsouzeného Kajínka na premiéře filmu nepřípustná," řekla Aktuálně.cz mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.
Filmaři se s žádostí o propuštění obrátili minulý týden i na ředitele karvinské věznice Jána Lázara, kde Kajínek pobývá. I ten však řekl, že cestu Kajínka na promítání premiéry v žádném případě nedovolí.
"Bereme zprávu o zamítnuti na vědomí, jsme samozřejmě zklamáni, protože jsme doufali, ze by žádost mohla byt vyřízena kladně. Oficiální cestou nám nicméně zamítnutí žádosti nedorazilo. Do premiéry zbývá týden a přemýšlíme ještě o jedné možnosti, jak Kajínka na premiéru přece jen dostat. Počkáme ale na oficiální vyjádření," řekl Aktuálně.cz producent Petr Jákl.
Vražda za sto tisíc
Podle soudu Kajínek v roce 1993 zavraždil za sto tisíc korun na objednávku dva lidi a dalšího postřelil. Na vraždu majitele několika fitness klubů Štefana Jandy a dvou bodyguardů Pokošových si jej měl najmout plzeňský podnikatel Antonín Vlasák.
Podle spisu Janda spolu se svými bodyguardy Vlasáka vydíral. Policie o tom tehdy věděla a dokonce plánovala jeho zatčení. Byl však pátek, 28. května 1993 a plzeňské vedení tehdy rozhodlo, že se bude zatýkat až po víkendu.
To se ale Jandovi a jeho "kumpánům" stalo osudným. V neděli Jandu a Juliána Pokoše Kajínek na okraji Plzně zastřelil.
Přestřelku přežil pouze Vojtěch Pokoš, který pak nejznámějšího českého vězně před soudem označil jako osobu, která střílela.
Celý případ obestírá řada nejasností, kvůli nimž hned tři exministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Žádná pochybení lidí ze státní správy se ovšem nikdy neprokázala.
Jsem nevinný
V roce 1996 odcházel Kajínek od soudu s doživotním trestem, dodnes se s ním nesmířil. Trvá na tom, že je nevinný a snaží se soudní verdikty zvrátit. Zatím marně.
Jiří Kajínek se před deseti lety zapsal i do seznamu nejslavnějších českých útěkářů. V roce 2000 se mu podařilo utéct z věznice Mírov, která má pověst nejlépe střeženého zařízení u nás. Stejně jako některé okolnosti plzeňských vražd je i pět týdnů, kdy unikal policii, dodnes zahaleno tajemstvím.
Právě kvůli tomu, aby Kajínek neutekl znovu, ho nyní vězeňská služba stěhuje každý rok do jiné ostře střežené věznice.