K osvobození Češek pomohl Katar. Zjistil, kde jsou ukryty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 3. 2015 10:00
Česká republika prý výkupné za unesené dívky nezaplatila, vyjednávalo se o 50 milionech korun.
Hana a Antonie po propuštění v Turecku.
Hana a Antonie po propuštění v Turecku. | Foto: IHH

Praha - K osvobození dvou Češek unesených před dvěma lety v Pákistánu významně přispěl vlivný arabský emirát Katar, který Česká republika diskrétně oslovila s žádostí o zprostředkování vyjednávání.

Podle Lidových novin Katařané mimo jiné lokalizovali dívky na jihu Afghánistánu. Čeští představitelé tvrdí, že za jejich záchranu nezaplatila Česká republika výkupné, podle týdeníku Respekt se o něm ale minimálně vyjednávalo. Mluvilo se prý o částce zhruba dvou milionů dolarů (více než 50 milionů korun).

Člen české rozvědky v Kataru

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do Česka vrátily minulý týden. Jejich propuštění předcházely dlouhé měsíce práce několika zpravodajských služeb. Podle LN turecká humanitární organizace IHH byla spíš součástí oficiální verze určené pro širokou veřejnost, propuštění dívek diskrétně zprostředkovali zástupci Kataru, jejichž tajná služba má kontakty v různých radikálních muslimských organizacích.

Katarské hlavní město Dauhá, kde ČR nemá ambasádu, podle deníku už loni na jaře navštívil tehdejší ředitel české rozvědky Ivo Schwarz. Katařané prý Češky nakonec lokalizovali v oblastech obývaných paštúnskými a balúčskými kmeny dlouho před tím, než o tom na začátku března informoval pákistánský deník Dawn. Spolupráci s Katarem ale ministerstvo zahraničí odmítlo oficiálně potvrdit.

Šlo o výkupné

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v České televizi řekl, že dívky byly v rukou kriminálníků, jimž šlo o výkupné. Naznačil, že Česko nakonec žádné peníze nezaplatilo, což tvrdí i další představitelé státu. Podle Respektu ale vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) o uvolnění peněz na zaplacení výkupného jednala. Únosci prý nejprve požadovali 20 milionů dolarů, částku ale snižovali. Nakonec se údajně jednalo o zhruba dvou milionech dolarů.

Podle Respektu také únosci v druhé polovině loňského roku a před dvěma měsíci kontaktovali vyjednavače a rodiny obou dívek. Do Česka poslali videa, která potvrzovala, že jsou Češky naživu. Rodiny jim také mohly poslat boty nebo knížky.

Záchranu zmařila písečná bouře

Mladá fronta Dnes uvedla, že se na záchranu dívek připravovala akce už v květnu 2013. Americkým a pákistánským tajným službám se tehdy podařilo zjistit, že dívky jsou drženy v horách u hranic s Afghánistánem. Na akci se měly tehdy podílet i české elitní jednotky. Záchranu ale zmařila písečná bouře, kvůli níž nemohly vzlétnout helikoptéry, řekly MF Dnes dva zdroje z bezpečnostní komunity. Další pokus o vojenskou záchranu se už neuskutečnil. Spekuluje se, že potom únosci dívky přesunuli na jiné místo.

Češky byly uneseny skupinou osmi až deseti ozbrojenců v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013, když cestovaly do Indie. Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými - první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy