K osvobození Češek pomohl Katar. Zjistil, kde jsou ukryty

Domácí ČTK Domácí , ČTK
30. 3. 2015 10:00
Česká republika prý výkupné za unesené dívky nezaplatila, vyjednávalo se o 50 milionech korun.
Hana a Antonie po propuštění v Turecku.
Hana a Antonie po propuštění v Turecku. | Foto: IHH

Praha - K osvobození dvou Češek unesených před dvěma lety v Pákistánu významně přispěl vlivný arabský emirát Katar, který Česká republika diskrétně oslovila s žádostí o zprostředkování vyjednávání.

Podle Lidových novin Katařané mimo jiné lokalizovali dívky na jihu Afghánistánu. Čeští představitelé tvrdí, že za jejich záchranu nezaplatila Česká republika výkupné, podle týdeníku Respekt se o něm ale minimálně vyjednávalo. Mluvilo se prý o částce zhruba dvou milionů dolarů (více než 50 milionů korun).

Člen české rozvědky v Kataru

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do Česka vrátily minulý týden. Jejich propuštění předcházely dlouhé měsíce práce několika zpravodajských služeb. Podle LN turecká humanitární organizace IHH byla spíš součástí oficiální verze určené pro širokou veřejnost, propuštění dívek diskrétně zprostředkovali zástupci Kataru, jejichž tajná služba má kontakty v různých radikálních muslimských organizacích.

Katarské hlavní město Dauhá, kde ČR nemá ambasádu, podle deníku už loni na jaře navštívil tehdejší ředitel české rozvědky Ivo Schwarz. Katařané prý Češky nakonec lokalizovali v oblastech obývaných paštúnskými a balúčskými kmeny dlouho před tím, než o tom na začátku března informoval pákistánský deník Dawn. Spolupráci s Katarem ale ministerstvo zahraničí odmítlo oficiálně potvrdit.

Šlo o výkupné

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v České televizi řekl, že dívky byly v rukou kriminálníků, jimž šlo o výkupné. Naznačil, že Česko nakonec žádné peníze nezaplatilo, což tvrdí i další představitelé státu. Podle Respektu ale vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) o uvolnění peněz na zaplacení výkupného jednala. Únosci prý nejprve požadovali 20 milionů dolarů, částku ale snižovali. Nakonec se údajně jednalo o zhruba dvou milionech dolarů.

Podle Respektu také únosci v druhé polovině loňského roku a před dvěma měsíci kontaktovali vyjednavače a rodiny obou dívek. Do Česka poslali videa, která potvrzovala, že jsou Češky naživu. Rodiny jim také mohly poslat boty nebo knížky.

Záchranu zmařila písečná bouře

Mladá fronta Dnes uvedla, že se na záchranu dívek připravovala akce už v květnu 2013. Americkým a pákistánským tajným službám se tehdy podařilo zjistit, že dívky jsou drženy v horách u hranic s Afghánistánem. Na akci se měly tehdy podílet i české elitní jednotky. Záchranu ale zmařila písečná bouře, kvůli níž nemohly vzlétnout helikoptéry, řekly MF Dnes dva zdroje z bezpečnostní komunity. Další pokus o vojenskou záchranu se už neuskutečnil. Spekuluje se, že potom únosci dívky přesunuli na jiné místo.

Češky byly uneseny skupinou osmi až deseti ozbrojenců v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013, když cestovaly do Indie. Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými - první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy