Jurečka v trestním oznámení uvádí, že podle veřejně dostupných informací nakupovalo ministerstvo zdravotnictví v některých případech zdravotnický materiál za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé. Upozornil také na nákupy od firem Recea Prague, La Factory a De Sol Investments, které podle Jurečky v minulých letech vykazovaly minimální nebo žádné tržby a v některých případech jsou proti jejich jednatelům vedeny exekuce.
Jurečka jako příklad uvádí také nákup zdravotnických pomůcek od firmy Reality World, jejíž jednatel patřil v roce 2017 mezi velké sponzory hnutí ANO, které nominovalo do vlády ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.
"Dle dostupných informací mohli být preferováni konkrétní dodavatelé, včetně dodavatelů s vazbami na hnutí ANO, což zavdává k domněnce, že mohlo docházet k pletichám s cílem získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch," uvádí se v trestním oznámení.
Šéf lidovců na Twitteru uvedl, že se k podání trestního oznámení rozhodl i z toho důvodu, že sněmovna na úterním jednání odmítla přijmout výzvu vládě, aby kabinet u dalších nákupů ochranných pomůcek postupoval podle zákona o veřejných zakázkách, přestože mu nouzový stav umožňuje nakupovat i mimo rámec tohoto zákona.
Podal jsem trestní oznámení ‼️
— Marian Jurečka (@MJureka) April 29, 2020
Z veřejně dostupných informací o nákupech ochranných pomůcek během nouzového stavu vyplývá:
✔️ některé nákupy byly mnohonásobně předražené
✔️ docházelo k diskriminaci výrobců, často se navíc jednalo o české firmy
✔️ 👉 https://t.co/LiUyiH5a4X pic.twitter.com/68dDJ9XY9J
Nákupy ministerstva zdravotnictví chtěli vysvětlit i Piráti, kteří kvůli tomu podali interpelaci na Vojtěcha. Ministr ve svých veřejných vyjádřeních odmítl, že by se jeho úřad při nákupech dopustil nějaké chyby nebo že by účelově zvýhodňoval některé firmy.