Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek hodlá navrhnou vytvoření komise příští týden. ČSSD nápad vítá.
Ministr osloví všechny parlamentní strany, aby své vyslaly odborníky. Tento postup se osvědčil v přípravě reformy penzí, komise tehdy byla pojmenována podle šéfa, Vladimíra Bezděka z České národní banky.
"Pracujeme na návrhu, jak má být komise sestavena. Měl by být už po neděli," řekl na dotaz Aktuálně.cz ministr zdravotnictví.
Příliš drahé stáří i technologie
Podobně jako odborníci na důchody i Julínek varuje před stárnutím obyvatelstva. Tím vyrostou nejen výdaje na penze, ale také na léčení starších lidí.
"Pokud by měla Česká republika letos takové složení obyvatelstva, jaké bude mít podle demografů v roce 2050, chybělo by v systému nejméně 60 miliard korun," uvádí Julínek ve svých dřívějších reformních materiálech. Léčení důchodce je totiž v průměru pětkrát dražší než pojištěnce v produktivním věku.
Další finanční potíže přinášejí podle Julínka stále účinnější a dražší zdravotnické technologie, přístroje i léky. Důsledkem je, že ve všech vyspělých zemích na světě už dnes rostou výdaje na zdravotnictví rychleji než ekonomika, v Česku téměř o jeden procentní bod. Tím zdravotnický účet naroste během let o další desítky miliard.
Julínkův předchůdce David Rath se snažil tento rébus řešit tím, že donutil stát zvýšit příspěvky do systému ročně o deset miliard, zároveň prosadil přísné předpisy, které brzdily zavádění nových léků. To podle ministra za ODS nejsou dostatečné ani správné kroky.
Julínek napříště spory vylučuje. Straničtí experti navrhnou řešení v alternativách, kompromis pak přinese domluva stranických špiček.
"Iniciativu vítáme, na penzích, zdravotnictví a daních by se měly domlouvat všechny strany," pochválil Julínkův úmysl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Překážet tomu prý nebude ani nedávná polarizace názorů na bílý resort mezi velkými stranami: "Jde nám přece o společnou věc, aby se pacienti měli co nejlépe," podotkl.
V Nečasových stopách
Reformu zdravotnictví vyžaduje po české vládě už několik let Evropská unie, letos se k ní přidala také Česká národní banka. Nereformované zdravotnictví a sociální systém může podle bankovní rady zkomplikovat přijetí společné evropské měny.
Julínek svým plánem následuje vicepremiéra Petra Nečase, který se chce sejít se zástupci stran nad penzijní reformou nejpozději v lednu. Podle Nečasova plánu by už měli dohodnout paragrafované znění zákonů, které reformu zahájí.
"Nečas je o krok dál. My teprve musíme svolat svou Bezděkovu komisi," připomíná Julínek.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI
Vicepremiér může při reformě penzí vycházet z dohod, kterých dosáhly parlamentní strany bez komunistů loni na podzim. Tehdy se domluvily na postupném prodlužování důchodového věku na 65 let, sociální demokraté dnes připouštějí, že je možné shodu rozšířit.
"Souhlasíme s rezervním fondem, který by se měl naplnit z výnosů privatizace, důchodový účet by se měl opravdu oddělit od rozpočtu," komentuje Nečasovy návrhy z minulého týdne Škromach a dodává: "Věřím a doufám, že spolupráce stran bude pokračovat."
Kde se zaseknou důchody
ČSSD však upozorňuje na sporné body. ODS chce snížit výdaje podniků na pojistné svých zaměstnanců, to by však podle Škromacha přivedlo důchodový účet do ročního deficitu v řádu desítek miliard. Sociální demokraté vítají slib, že důchody nebudou vzhledem k průměrné mzdě klesat pod 42 procent, zatím však nevědí, jak chce Nečas tento slib financovat.
Sporné momenty se mohou vyřešit, pokud politici využijí koncepční materiál pojistně-matematického oddělení ministerstva práce. Úředníci ho sepsali ještě pod Škromachem a k jeho myšlenkám se přihlásil i Nečas.
Materiál chce zavést rovný či minimální důchod pro každého, jak navrhuje ODS. Občané však budou zároveň platit do zvláštních fondů, za kterého dostanou druhou část penze podle toho, kolik přispěli. Zásluhový systém dosud propagovala ČSSD.