Julínek si chce pomoci lékaři z východu

Zdeněk Mihalco
6. 12. 2006 16:00
Praha - Potíže s nedostatkem lékařů, které vzniknou s novým zákoníkem práce, mají vyřešit lékaři z Bulharska a Rumunska.
Foto: Aktuálně.cz

Ministr zdravotnictví Julínek řekl, že bude chybět na dva tisíce lékařů a dnes v rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, že pomoci mají zahraniční lékaři - především ze zemí Východní Evropy. Aktuálně.cz už dříve potvrdilo několik úředníků ministerstva zdravotnictví a také tiskový mluvčí Tomáš Cikrt, že se na toto řešení ministerstvo chystá. 

Mělo by jít o lékaře z východoevropských zemí, zejména z Rumunska a Bulharska, které se od ledna stanou novými členy EU. Vláda minulý týden rozhodla, že nebude zaměstnávání lidí z těchto zemí omezovat.

 "Je to opravdu jedno z možných řešení," řekl. "Z východoevropských zemí k nám přicházejí špičkoví odborníci, s jejich kvalifikací nebývá problém," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Jak konkrétně odborníky přilákat ministerstvo zatím neví.

Chybět má 2000 lidí

Od počátku ledna začne platit nový zákoník práce, který způsobí nedostatek lékařů. Podle ministra Tomáše Julínka by mohlo chybět asi 2000 odborníků.

Podle nové normy lékaři budou moci ročně odpracovat méně přesčasových hodin než dosud. To znamená, že nemocnice budou muset přijmout další lékaře. Na jejich mzdy však nejsou peníze a také lékařů je v Česku dlouhodobě málo.

Omezení péče

Chybět budou kvůli nové normě zejména lékaři v záchranné službě. "Bude se redukovat počet posádek záchranné služby. To znamená přímé snížení dostupnosti lékařské péče," říká Markéta Hellerová z ministerstva zdravotnictví.

Tento problém by podle ní měl vyřešit zákon o zdravotnické záchranné službě, který ministerstvo připravuje. Zatím bude chybět asi 80 zdravotníků v záchranné službě," řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Zaměstnanci ministerstva i ředitelé některých nemocnic se shodují, že problém s nedostatkem lékařů budou částečně řešit obcházením zákona a zaměstnáváním na takzvané "černé úvazky". 

Chybět budou miliardy

Podle Hellerové bude kvůli novému zákoníku ve zdravotnictví v příštím roce chybět asi 1,7 miliardy korun pro příspěvkové nemocnice. Chybět peníze budou i ostatním nemocničním zařízením.

Problémy by měla vyřešit novela zákoníku práce, kterou ministerstvo připravuje. "Ministerstvo zdravotnictví však nezná rychlé řešení všech problémů, které způsobí nový zákoník práce," vzkazuje prostřednictvím svého mluvčího Tomáše Cikrta ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

ČLK: Kvalita se časem zvýší

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka naopak nový zákoník práce přispěje ke celkovému zlepšení kvality péče. "Lékaři nebudou přepracovaní a unavení jako nyní," tvrdí Kubek. "Nepůjde to však ze dne na den," připouští.

Podle České lékařské komory dočasné řešení existuje. Jsou jím dohody o pracovní činnosti, které budou lékaři uzavírat se svými zaměstnavateli navíc k pracovnímu poměru. "Lékaři díky domu dostanou vyšší mzdy," říká prezident lékařské komory.

Odklad zákoníku, který požadovalo ministerstvo, je podle Kubka nemožný, odporovalo by to totiž evropským normám. "Je dobře, že jsme členy Evropské unie. Aspoň to přinutí politiky stávající problémy řešit," prohlásil.

Odbory: Politici měli třináct let

Odklad zákoníku práce odmítly také zdravotnické odbory. Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger souhlasí s lékařskou komorou, že odklad by byl v rozporu s evropským právním systémem.  Přiznává, že platnost nového zákoníku přinese problémy. Obviňuje z nich ministerstvo zdravotnictví.

"Politici na to měli třináct let času. Teď se to za měsíc nevyřeší," říká. 

 

Právě se děje

Další zprávy