Nemocnice mají málo anesteziologů

Zdeněk Mihalco
31. 10. 2006 10:00
Česko - Anesteziologové odcházejí do ciziny za lepšími platy. Nemocnice musí hledat odborníky ve východní části Evropy.

Infobox

ANESTEZIOLOG:

  • Vykoná celkovou nebo lokální anestézii, tedy narkózu nebo místní umrtvení
  • Podílí se na předoperační přípravě
  • Dohlíží na zdravotní stav pacienta během operace
  • Dohlíží na úspěšné probuzení z umělého spánku
  • Anestézii v Česku ročně využije až milion pacientů

Vrchlabská nemocnice podává inzeráty, ve kterých hledá dalšího kvalifikovaného anesteziologa.

Pokud by přišel do Vrchlabí Čech, stal by se na anesteziologii prakticky cizincem. Na oddělení pracují zejména Ukrajinci. "Přišli z Kyjeva, z obdobného zařízení, jako je český IKEM," říká ředitel nemocnice Jan Gavlák.

Práci ukrajinských odborníků chválí. "O pacienty je postaráno minimálně stejně dobře, jako by je léčili Češi," uvedl. "Asi třetina ze zdravotnického personálu v naší nemocnici jsou cizinci, především ze zemí východní Evropy," dodává.

Tisíc lékařů do zahraničí

Anesteziologů je v Česku dlouhodobě nedostatek. Deník Aktuálně.cz oslovil více než dvacet nemocnic a zjistil, že zejména ty menší, a především ty v pohraničí, mají s nedostatkem kvalifikovaného personálu potíže.

Tomáš Julínek, úřadující ministr zdravotnictví, je původním povoláním anesteziolog
Tomáš Julínek, úřadující ministr zdravotnictví, je původním povoláním anesteziolog | Foto: Ludvík Hradilek

"Po vstupu do Evropské unie jsme se obávali masivního odchodu lékařů. Zatím odchod není dramatický, ale situaci nepodceňujeme," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. V některých nemocnicích je však situace dlouhodobě špatná.

"Anesteziologů je málo v celé Evropě," vysvětluje Karel Cvachovec, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace v pražském Motole.

Podle hrubých odhadů České lékařské komory si práci v zahraničí od vstupu Česka do Evropské unie vyzkoušela asi tisícovka lékařů a sester.

Čech bude cizincem

Anesteziologa shání delší dobu například také nemocnice v Mariánských lázních. "Potřebovali bychom také rentgenology," říká ředitel nemocnice Jiří Kestřánek.

Volné pozice potřebují obsadit také nemocnice v Třebíči či v Břeclavi. V Plzni se situace naopak zlepšuje. "Po vstupu Česka do Evropské unie skutečně odešlo z Fakultní nemocnice v  Plzeni několik lékařů pracovat do zahraničí, po různě dlouhé zahraniční zkušenosti se však téměř všichni vrátili," tvrdí Petra Jíchová z plzeňské nemocnice.

Češi odcházejí na západ, jejich nástupci přicházejí z východu. Většina lékařů-cizinců v Česku pochází ze Slovenska a Ukrajiny. Ale například v Tanvaldu léčí Afgánec, ve znojemské nemocnici, kde pracují celkem tři desítky cizinců, se pacienti setkávají s Jordáncem nebo s lékařem z Angoly.

Tři miliony za rok

V zahraničí si čeští lékaři mohou vydělat v přepočtu dva až tři miliony korun ročně. Největší počet z nich odchází do Velké Británie, Irska, Německa a Rakouska. Oblíbená je ale také třeba Saudská Arábie a další bohaté arabské státy.

Vybavení anesteziologa
Vybavení anesteziologa | Foto: Aktuálně.cz

"Nabízíme lékařům zaměstnání hlavně na západě Evropy, pracovat však mohou jít třeba i na Kypr," říká Jitka Hrdličková z agentury Optima Recruitment, která práci v zahraničních nemocnicích zprostředkovává. Podle Hrdličkové je v současné době největší zájem o hematology a anesteziology, uplatnit se však mohou lékaři téměř ve všech oborech. 

Polská krize

V červenci vyvolala skandál v polské Ratiboři smrt třiaosmdesátiletého pacienta kvůli tomu, že v nemocnici nebyl anesteziolog, který by jej mohl připravit na operaci.

Lékaři v Polsku kvůli nízkým mzdám a celkově špatné situaci ve zdravotnictví masově odcházejí do zemí Evropské unie a Spojených států. Někteří z nich dokonce pracují v Česku.

Podle odhadů polského deníku Gazeta Wyborcza z Polska odešla už téměř třetina anesteziologů.

S nedostatkem lékařů bojují prakticky všechny evropské země. Mezi nejžádanější patří hematologové, anesteziologové, radiologové a stomatologové.

 

Právě se děje

Další zprávy