Praha - Praktičtí lékaři dostanou možnost vydělat si v příštím roce o 10 až 12 procent navíc, nemocnice o pět až sedm procent.
Nařídil to ministr Tomáš Julínek v takzvané úhradové vyhlášce, podle níž se rozdělí v příštím roce více než 200 miliard korun vybraných na zdravotním pojištění.
Ministr dnes o vyhlášce hovořil před novináři, konečnou verzi však pošle k připomínkám až zítra. Proto se ještě může v detailech změnit.
Návrat do roku 2007
"Ani se tím nevyrovná propad, který jsme zaznamenali letos. Na zvýšení platů lékařů a sester nebude, proto se můžeme připravit na sociální konflikty," glosuje novou vyhlášku Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.
Upozorňuje, že letos se platby pojišťoven nemocnicím zvýšily skoro o pět procent, inflace však překročí šestiprocentní hranici. Léčebny dlouhodobě nemocných jsou na tom ještě hůř, protože dostávají jen o dvě procenta víc než loni.
V nové vyhlášce je Julínek vstřícnější. Nemocnice dostanou v příštím roce opět pět procent navíc, léčebny o sedm procent. Při tříprocentní inflaci se tak vrátí na úroveň roku 2007.
Pomsta za rušení poplatků
Fiala o tak příznivém výsledku pochybuje. Ministerstvo se podle něho vrací k praxi, kterou zavedl Julínkův předchůdce David Rath.
Vyhláška nezvyšuje příjmy nemocnic oproti příjmům stanoveným ve vyhlášce na letošní rok, ale oproti skutečným příjmům.
Tím pojišťovny motivuje, aby letos nemocnicím platily co nejméně. Vydělají tak i v příštím roce. "Jenže některým nemocnicím se tím sníží příjmy o celá procenta," stěžuje si Fiala.
Úhradová vyhláška skrývá i protitah proti rušení poplatků, jak je plánují sociálnědemokratičtí hejtmani.
Nemocnice nemají ve svých ambulancích vybírat od pacientů poplatky. Ovšem Julínkova vyhláška je potrestá: pokud budou mít víc pacientů, než loni, dostanou za nové klienty jen třetinovou platbu.
Praktici do šesti
Praktici prosadili po letech marných pokusů do vyhlášky pravidlo, podle kterého mohou překročit limit na léky i laboratorní vyšetření, pokud to budou umět zdůvodnit.
Jejich příjmy porostou o 10 procent, při započtení inflace tedy zhruba stejně jako letos. Dostanou však šanci, aby si přilepšili o další tři procenta, pokud přistoupí na návrh, že alespoň jednou v týdnu zůstane ordinace otevřena do 18 hodin.
Právě kolem navýšení za delší služby probíhá do posledních hodin na ministerstvu spor. Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhuje, že na vyšší sazby bude mít nárok pouze ten lékař, který nejen protáhne zavírací dobu na šestou večer, ale zároveň prodlouží počet ordinačních hodin za týden z 25 na 30 hodin (do toho se nepočítají návštěvy a administrativa).
Ministerstvo zatím nevydalo definitivní verdikt, a proto se zástupci Sdružení praktických lékařů zatím nechtějí k vyhlášce vyjadřovat.
Stát i pojišťovny šetří
Ministr se při představení vyhlášky snažil obhájit vysoké částky, které nechává ležet na účtech pojišťoven. V červnu 2008 to bylo 28 miliard korun, do konce roku mohou úspory překročit 40 miliard.
Podle Julínka nejde o 28 miliard, ale pouze pět miliard. Zbylé peníze jsou totiž závazky, které musí pojišťovny uhradit za již provedenou péči.
Tato argumentace však pomíjí fakt, že pojišťovny platí se lhůtou splatnosti 30 až 60 dnů. Než tedy zmíněných 23 miliard zaplatí, na jejich konta dorazí od pojištěnců minimálně stejně vysoká částka.
Julínek upozornil i na to, že úspory budou potřeba v roce 2009: "Díky ochlazení ekonomiky vyberou pojišťovny méně peněz, než zaplatí," uvedl ve své prezentaci.
Kritici však připomínají, že vláda už loni zmrazila své příspěvky za státní pojištěnce. Pokud by k tomu nedošlo, měly by pojišťovny v příštím roce o 15 miliard víc.