Praha - Tři týdny čekání na návrh zákona, podle kterého by se zdravotní pojišťovny změnily na akciové společnosti, budou zřejmě marné.
Obě menší koaliční strany nechtějí bez takového zákona reformu zdravotnictví podpořit. Minstr zdravotnictví Tomáš Julínek slíbil, že jim vysvětlí hlavní teze.
Na dotaz Aktuálně.cz však upřesnil, že v tezích nebude konkrétní postup, jak se mají pojišťovny ještě letos transformovat.
Kdo dostane 200 miliard
Dnes jsou VZP i zaměstnanecké pojišťovny veřejnoprávními organizacemi, podobně jako Česká televize, Český rozhlas, církve nebo kraje. Nepatří jim jejich "vlastní" majetek, ale příjmy ve výši dvou set miliard korun ročně pouze spravují a utrácejí jménem svých pojištěnců.
Veřejnoprávní instituce dosud nebyly v Česku nikdy převáděny na státní nebo soukromé akciové společnosti.
Julínek slíbil každé rodině 10 tisíc korun na zdraví |
Právě to má Julínek v úmyslu a lidovci i zelení po něm na minulém zasedání koaliční zdravotní komise chtěli, aby konkrétní postup transformace vysvětlil. Chtějí především zajistit, aby majetek dál patřil pojištěncům. Státní nebo soukromý akcionář pojišťovny by směl miliardy dál jen spravovat.
"To jsou velmi technické otázky," vyhnul se ministr odpovědi na dotaz Aktuálně.cz a svou zdrženlivost zdůvodnil: "Ministerstvo prokázalo už několikrát, že má svůj postup promyšlený, například při zavedení poplatků. Také otázkám transformace pojišťoven jsme věnovali patřičný čas."
Lidovci: nebudeme spěchat
Stejným způsobem chce ministr zodpovědět očekávané dotazy expertů koaličních stran, kteří se s ním opět sejdou zítra odpoledne.
Pokud budou lidovci a zelení trvat na svém dosavadním stanovisku, může se na sporu o transformaci pojišťoven zaseknout další projednávání reformy.
"Zatím netuším, co zítra dostaneme na stůl. Není ale možné přečíst tak zásadní materiál o reformě zdravotnictví během pěti minut a poté s ním souhlasit," popsal opatrné stanovisko KDU-ČSL předseda její zdravotní komise Jiří Carbol.
Co s přebytky
Ministr Julínek na tiskové konferenci pouze opakoval, že po převedení na akciové společnosti bude VZP státní a ostatní pojišťovny se prodají v aukci. Až aukce proběhne, budou mít firmy, které před patnácti lety zaměstnanecké pojišťovny zakládaly, přednostní právo dorovnat nejvyšší nabídnutou cenu a pojišťovny tak získat do svého vlastnictví.
Novinkou je plán, jak stát naloží s financemi, které zůstanou koncem roku 2008 na účtech zdravotních pojišťoven. Část z nich zůstane pojišťovnám jako rezervní fondy v celkové výši 10 až 15 miliard korun.
Zhruba stejně velká částka se rozdělí na účty pojištěnců, kteří je budou moci utratit za různé zdravotnické doplatky a poplatky, případně za připojištění.
Odpověď za měsíc
Ministr Julínek má podle informací Aktuálně.cz už připravenou právní analýzu, jak pojišťovny na akciové společnosti převést. Zatím ji však nedal ke konzultaci ani samotným pojišťovnám.
Její výsledky zveřejní nejdříve za měsíc, společně s paragrafovaným zněním zdravotnických zákonů.
Nejjednodušší cestou transformace by bylo pojišťovny zestátnit. Akcionářem VZP by se pak stal stát, u ostatních pojišťoven soukromníci. Takovou cestu by však mohli pojištěnci úspěšně napadnout u Ústavního soudu.
"Pojišťovny dnes nikomu nepatří, proto je není nutné zestátňovat," naznačil jiné právní řešení Julínkův náměstek Pavel Hroboň, o podrobnostech však nechtěl mluvit.
Bez podrobností však není možné odpovědět na otázku, jestli budou peníze na účtech pojišťoven patřit jejich majitelům, anebo pojištěncům.