Experti: Změňte zdravotnictví, ale neprivatizujte

Petr Holub
18. 3. 2008 10:00
Julínkovu reformu podporují hlavně ambulantní lékaři
Ministr Tomáš Julínek.
Ministr Tomáš Julínek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Důležité detaily zdravotnické reformy ministra Tomáše Julínka byly dosud utajeny. První diskusi o nich pořádá v úterý společnost CzechMed a zúčastní se jí zástupci zájmových skupin.

"Reforma představuje ucelený celek vzájemně na sebe navazujících norem," chválí návrh sedmi zákonů expert ODS Boris Šťastný.

Zhruba stejnými slovy oceňují Julínka zástupci zdravotních sester, praktických lékařů a ambulantních specialistů.

ČTĚTE VÍCE: Anketa: Jak se vám líbí reformní kroky ve zdravotnictví?

Vadí nejen detaily

Přidávají se k nim zástupci soukromých klinik i experti na zdravotnické finance.

Reforma podle nich prospěje tím, že zdravotnické podniky půjde lépe řídit. Zdravotní pojišťovny si budou na volném trhu konkurovat a tím se posílí i pozice pacientů. Pojišťovny totiž budou soutěžit o to, aby jim nabízely co nejlepší smlouvy.

Kritika míří na detaily. Manažer společnosti PP Hospitals (vlastní čtyři menší nemocnice) upozorňuje, že reforma neřeší nedostatek lékařů a sester v odlehlých regionech.

Reformu vítá také ředitel pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. Obává se však, že reformní zákony zvětší pojišťovnám až na dvojnásobek byrokratické povinnosti.

Pacienti a nemocnice s problémy

S vážnější kritikou přišel za pacienty prezident Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Uvítal by možnost, kdyby každý občan mohl uzavřít s vybranou pojišťovnou speciální smlouvu, odmítá však snahu zdravotnictví privatizovat.

V tom se s ním shodne děkan brněnské lékařské fakulty Jan Žaloudík, který se pozastavuje nad tím, že se hledají noví majitelé pojišťoven a nemocnic, přitom se však nestanoví nová pravidla pro příliv peněz do systému.

Tím odporují zásadnímu kroku reformy: pouze soutěž pojišťoven přinese lepší služby pacientům a pouze privatizované pojišťovny mohou soutěžit.

Žádný z expertů však nejde tak daleko, aby reformu nejen odsoudil, ale ještě navrhl pro české zdravotnictví úplně opačnou cestu. Učinil to pouze odborářský boss a senátor za ČSSD Milan Štěch, který radí, aby se všechny pojišťovny sloučily do jedné a stát zvýšil své dotace. 

 

Právě se děje

Další zprávy