Julínek chystá další revoluci ve zdravotnictví

Zdeněk Mihalco
11. 9. 2007 16:44
Ministr slibuje změny od roku 2009
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zemře-li pacientův ošetřující lékař, najde si nového někdy až za několik týdnů - když dokáže překonat bariéru administrativních překážek.

Ministerstvo zdravotnictví začalo pracovat na novém zákoně, který má tento problém - ale také mnoho dalších - odstranit. Ministr Tomáš Julínek novinářům v úterý představil, jak by měl vypadat. Jde o nový zákon o zdravotních službách, který má platit od ledna roku 2009.

Zveřejnění zásad zákona však vyvolalo protesty mezi odborníky a nelíbí se ani odborům. Vadí jim, že návrh ještě neviděli. Zatím proto nelze zjistit názory na to, zda zákon skutečně pacientům pomůže, jak slibuje ministerstvo.

Protesty odborů

Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger tvrdí, že ministerstvo zanedbává komunikaci opakovaně. "Už u minulých zákonů to bylo podobné. Zákon o zdravotních službách zatím vůbec neprošel připomínkovým řízením, nikdo jej neviděl. Informovat o něm nejdřív novináře, to je velmi nestandardní postup a vyvolává to dojem, že se chce ministr pochlubit, že něco dělá," stěžuje si Schlanger. "Zákon se v připomínkovém řízení může naprosto proměnit. Co si na tom občan vezme, když neví, k čemu ten zákon opravdu bude?"

Zákon zatím nečetl například ani respektovaný odborník Pavel Vepřek. "Nemám informace, nemůžu to proto komentovat," řekl.

Ministerstvo zdravotnictví kritiku za nezvládnutí komunikace odmítá. "To co bylo představeno, jsou pouze záměry zákona, které běžně zaznívají na seminářích pro odborníky," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Přehlednější zdravotnictví?

Odborníci nicméně uznávají, že obecně jsou záměry ministerstva správné: zákon je potřeba a změny jsou nezbytné.

Zákon o zdravotních službách by měl podle ministerstva celkově zjednodušit a zpřehlednit systém zdravotnictví. "Jde o jakýsi zákon 'zastřešující' zdravotnictví," říká náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Markéta Hellerová, která je za novou normu odpovědná.

Nová norma by měla nahradit jeden z klíčových zákonů o péči o zdraví lidu, který je podle ministerstva zastaralý. Nově mají být definovány základní pojmy ve zdravotnictví: například kdo je to pacient a jaká má práva nebo co je to zdravotnické zařízení.

Konkrétním krokem, jak posílit roli pacienta v ordinacích, by měla být třeba povinnost lékaře vyvěsit na dveře informace o ordinační době nebo informace o tom, kdo jej zastupuje v době nemoci. To zatím lékař dělat nemusel.

Kdo bude řešit stížnosti

Zákon by také podle ministerstva měl vyřešit už zmíněné problémy pacientů v případě, když jejich ošetřující lékař zemře. "Nyní po smrti lékaře putuje veškerá zdravotnická dokumentace krajskému úřadu, což vyvolává řadu komplikací pro pacienty," říká Markéta Hellerová. Zákon by měl celý proces zjednodušit. Péči o pacienty by měl bez komplikací převzít jiný lékař.

Zákon by měl zajistit také lepší bezpečnost pacientů. "Každá nemocnice bude mít předpis, jak podávat léky, aby nedošlo k jejich záměně," uvedla jako příklad náměstkyně Hellerová. Mělo by být take jasně dané, kde si pacienti mohou na chyby lékařů stěžovat. "Stížnosti bude vyřizovat přímo poskytovatel péče, tedy nemocnice.A pokud pacient nebude s vyřešením stížnosti spokojený, bude mít ještě druhou možnost. Bude si moct stěžovat na krajském úřadě," tvrdí náměstkyně ministra Julínka. "Pacient bude mít jistotu, že se tou stížností skutečně bude někdo zabývat, že neskončí v šuplíku."

Změny v roce 2009

Zákon o zdravotních službách chce ministerstvo zdravotnictví předložit parlamentu v příštím roce, účinný by měl být od ledna 2009.

V té době má začít platit i několik dalších reformních legislativních norem ve zdravotnictví, zejména se zcela změní systém zdravotních pojišťoven.

 

Právě se děje

Další zprávy