Jste směšní, váš názor v Česku nikoho nezajímá, řekl Novotný v ruské televizi

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2019 17:31
Starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný kvůli své iniciativě za vztyčení pomníku vlasovcům odpovídal v přímém přenosu na otázky ruské státní televize Rossija 1. "Tady je naprostá podpora pro sochu vlasovcům, váš názor je zkreslený a nikoho v Česku nezajímá," řekl v přímém přenosu. Rusku v něm vyčetl také katyňský masakr nebo vyjednávání s Ribbentropem.
Vystoupení starosty Novotného ve sledovaném pořadu 60 minut kanálu Rossija 1. | Video: RuCz Subs

"Nestavíme pomník Vlasovovi, stavíme pomník 300 padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, kteří padli při osvobozování Prahy. Koněv přišel do Prahy den po kapitulaci německých vojsk," vysvětlil Novotný a připomněl tak zároveň nedávný spor o odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který se později podílel na krvavém potlačení maďarského povstání.

"To, co vyprávíte v Rusku v televizi, je naprosto absurdní ohýbání historie, my se tady tomu smějeme, váš názor tu nikoho nezajímá," dodal a vyvrátil tvrzení, že vlasovci odešli z Prahy ještě před kapitulací a že byli odsouzeni v norimberském tribunálu.

"Dle našeho názoru samozřejmě melete nesmysly," reagoval jeden z moderátorů ruské televize a upozornil na roli vlasovců během varšavského povstání, kde zemřely desetitisíce civilistů. 

"Nemluvte o střílení Poláků, popravovali jste Poláky v Katyni," opáčil Novotný a připomněl událost označovanou jako katyňský masakr, při němž bylo povražděno více než dvacet tisíc zajatců sovětských koncentračních táborů, zejména důstojníků a příslušníků inteligence. "V Norimberku o vlasovcích nepadlo vůbec nic, je to lež, kterou opakuje ruská státní televize. Je to nesmysl, jste směšní," dodal řeporyjský starosta.

Ruská moderátorka pak tvrzení zmírnila slovy o tom, že ne každý pomocník byl v Norimberku odsouzen jmenovitě, a Novotného nařkla z toho, že jedná proti vůli svého národa i občanů Prahy. "Tady je naprostá podpora pro sochu vlasovcům, byli to sice zločinci, ale 8. května umírali během osvobozování Prahy. V Česku váš názor nikoho nezajímá, protože je zkreslený. Vlasovci nám přinesli mír a my máme právo na svůj názor," uzavřel Novotný. 

"Nemáme už trpělivost vás poslouchat, jste hlupák a darebák. Doufám, že obyvatelé Prahy udělají správné rozhodnutí," ukončil přenos a debatu s Novotným jeden z moderátorů pořadu. 

O pomníku vlasovcům má zastupitelstvo Řeporyjí rozhodnout 16. prosince. Záměr vytvořit podobný objekt vyvolal odmítavou reakci ruské diplomacie. Její mluvčí tento týden označila podobné plány za zločinné přepisování dějin a za "naprosto příšernou iniciativu", která slouží reinkarnaci nacismu.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček již dříve médiím řekl, že jeho úřad je s ruskou stranou v kontaktu, ale že jde o záležitost samosprávy, za kterou nemůže rozhodovat vláda.

"Já musím říct a zdůraznit, že za zahraniční politiku odpovídá vláda a jsme demokracie, takže názory na některé věci se můžou lišit," řekl Petříček novinářům po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana k zahraniční politice. Zdůraznil však, že jde také o zodpovědnost. "Respektuji, když místní samospráva má své záměry, zároveň myslím, že by také komunální politici měli respektovat nějaké dlouhodobé směřování české zahraniční politiky," dodal šéf diplomacie.

Video: Celé vystoupení Pavla Novotného v ruské televizi i s následnou diskusí

Video: Russia 1
 

Právě se děje

Další zprávy