V Řeporyjích chtějí pomník vlasovců. S Ruskem o něm diskutovat nebudeme, říká Novotný

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2019 15:40
Městská část Praha-Řeporyje nehodlá diskutovat s Ruskem o svém záměru vybudovat pomník vlasovcům. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) tak reagoval na pondělní protest ruského velvyslanectví v Praze, podle kterého by pomník byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Podle Novotného si Řeporyje vlasovce pamatují jako zachránce.
Pavel Novotný před ruskou ambasádou.
Pavel Novotný před ruskou ambasádou. | Foto: ČTK

V dopise adresovaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi starosta Novotný uvedl, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama, a to po veřejné diskusi. Záměr vybudovat pomník bude projednávat zastupitelstvo městské části 16. prosince.

"Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat, a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv," píše Novotný.

Dopis ve středu předal ruskému velvyslanectví. Novotný dorazil k velvyslanectví na oranžovém úklidovém vozíku, který dříve označil za vlajkovou loď flotily městské části, ze kterého měl vyvěšenou řeporyjskou vlajku. Dopis po krátkém jednání s pracovníky ambasády vhodil do schránky zastupitelského úřadu. 

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitele Andreje Vlasova po skončení války Sověti popravili.

Novotný ve středečním zveřejněném dopise uvádí, že si nedělá přehnané iluze o generálu Vlasovovi a ROA. Řeporyje si ale podle něj pamatují vlasovce jako zachránce, jejichž útok na východní břeh Vltavy v květnu 1945 byl jedním z rozhodujících okamžiků Pražského povstání a zásadním způsobem rozhodl o tom, že Praha neskončila v rozvalinách.

"V okolí vsi je dodnes řada neoznačených, nedůstojných hrobů zachránců Prahy z řad ROA a stydím se, že jsme se rozhodli napravit historickou křivdu, zásadně ovlivněnou bolševickou propagandou, až teď," uvedl Novotný. "Řeporyje mají tisíckrát lepší historickou zkušenost s vlasovci než s vámi, vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí," dodal.

Hrad se k problému staví smířlivě

Novotný ocenil smířlivý postoj Hradu k možnému zřízení pomníku vlasovců na území městské části. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že hrdá země snese pomníky své minulosti, výslovně jmenoval i vlasovce.

"Hrdá, svobodná, demokratická a sebevědomá země snese pomníky na svou minulost. Buďme takovými! Máme pamětní desku doktora Emila Háchy, máme pamětní desky obětí anglo-amerického bombardování Prahy, máme sochu maršála Koněva, můžeme mít připomínku vlasovců," napsal.

Novotný poděkoval také Hradu za postoj ke zřízení pomníku, uvedl, že takovou reakci vůbec nečekal. Už v minulosti se ale k vlasovcům smířlivě vyjádřil i prezident Miloš Zeman. V roce 2015 před cestou na vojenskou přehlídku v Moskvě k 70. výročí konce druhé světové války řekl, že jede uctít nejen Rudou armádu, ale i vlasovce.

Ruské velvyslanectví letos v srpnu kritizovalo Prahu, že nechce na Staroměstskou radnici vrátit pamětní desku upomínající na osvobození hlavního města Rudou armádou v čele s maršálem Ivanem Koněvem. Podle Vojenského historického ústavu je ale text historicky nepřesný.

Ruská televize přijela za Novotným. "Vlasovce má za hrdiny a ani se nečervená"

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se objevil v ruské státní televizi Rossija-1. Ta ho kritizuje za to, že chce postavit pomník vlasovcům. | Video: Rossija-1
 

Právě se děje

Další zprávy