"Podmínky pro zahájení disciplinárního řízení sice nebyly naplněny, ale projev byl zbytečně vyhrocený," uvedla předsedkyně výboru Helena Válková (ANO). Výrok Černochové nesměřoval bezprostředně k osobě konkrétního poslance. "Po rozboru té věty a konstrukce jsme nemohli než dospět k tomu, že nesplňuje podmínky podle jednacího řádu k zahájení disciplinárního řízení," dodala Válková.
Ministryně obrany Jana Černochová v neděli 22. ledna vystoupila v diskusním pořadu televize CNN Prima News. Kritizovala billboardy Andreje Babiše, podle kterých jeho protikandidát a později zvolený prezident Petr Pavel přivede Česko do války rozpoutané Ruskem na Ukrajině. V této souvislosti uvedla, že Babiš straší válkou "za podpory a hlasitého potlesku otroků z ANO".
Dva dny po tomto vystoupení ji na půdě Poslanecké sněmovny vyzvaly k omluvě předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová a její stranická kolegyně Jana Pastuchová. Vyjádření Černochové považovaly za nepřijatelný útok. Obě se neúspěšně snažily zařadit výzvu ministryni k omluvě jako samostatný bod jednání pléna.
Černochová nicméně vystoupila. Řekla, že pokud si Schillerová a Pastuchová vztáhly její výroky na sebe, je to jejich problém. Pak přečetla výhrůžný e-mail od údajných příznivců ANO prezidentské kandidátce Danuši Nerudové. "Z tohoto e-mailu je patrné, že vaši podporovatelé jsou schopni a ochotni udělat pro hnutí ANO, jako otroci, úplně všechno," uvedla.
"Jsem poslankyně za Liberecký kraj, kterou si zvolili občané, tudíž nejsem žádnou otrokyní pana Babiše. A myslím si, že žena by se takhle vyjadřovat neměla," reagovala Pastuchová na slova Černochové z televize. "To jsou tak šílená slova, že s nimi ani nechci vést žádnou polemiku, paní ministryně," uvedla pak Schillerová.
Zkultivovat projev ministryně
Kvůli uvedeným výrokům od řečnického pultu se poslankyně Pastuchová a její kolega ze sněmovního klubu ANO Jiří Mašek obrátili na mandátový a imunitní výbor, jenž se zabývá prohřešky poslanců. Chtěli po něm, aby vyjádření ministryně na adresu příznivců Babišova hnutí prošetřil.
"Jde o kultivaci slovního projevu paní ministryně v médiích i v Poslanecké sněmovně a posílení schopnosti udržet nervy na uzdě, což by měla být u ministryně silového resortu norma. Nepaušalizovat, neurážet poslance a voliče," vysvětlil v pondělí Aktuálně.cz smysl podnětu Mašek. Černochová se k návrhu na dotaz redakce nevyjádřila.
Výbor po projednání podnětu ve středu rozhodl, že disciplinární řízení s ministryní nezahájí. V opačném případě by mohl uložit pokutu do výše jednoho měsíčního poslaneckého platu nebo nařídit omluvu. Ministryně by se v takovém případě mohla odvolat, o konečném výsledku řízení by rozhodovalo plénum sněmovny. V šestnáctičlenném výboru mají většinu devíti hlasů poslanci vládní koalice.
Předpis stanovuje, že trestat je možné za urážky "poslance, senátora, ústavního soudce nebo jiné osoby, která má oprávnění zúčastnit se schůze sněmovny a jejích orgánů ze zákona". Na nikoho z nich slova ministryně přímo nemířila.
V tomto volebním období je to podruhé, kdy mandátový a imunitní výbor dostal podnět k možnému nevhodnému vystupování poslance na plénu. Loni v říjnu se odmítl zabývat invektivou šéfa SPD Tomia Okamury vůči předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09).
Marketingový a politický cynismus
Černochová v původním vystoupení na komerční televizi kritizovala především dva Babišovy billboardy. Na jednom v narážce na armádní minulost nyní zvoleného prezidenta Petra Pavla stálo, že Babiš není voják, ale diplomat, a proto nezatáhne Česko do války. Podle druhého generál ve výslužbě nevěří v mír.
"S takovou mírou marketingového a politického cynismu jsem se dosud nesetkal," řekl už dříve Aktuálně.cz k Babišově kampani politolog z Masarykovy univerzity Miloš Gregor. Obdobně mluvil expert na politický marketing Karel Křivan. "Jedna věc je takové téma otevřít, druhá je napadnout soupeře, že chce válku. To je nesmysl. Nikdo soudný v téhle zemi válku nechce."
Babiš se snažil přesvědčit, že chtěl jen zdůraznit potřebu diplomatických jednání o ukončení války. Z údajného překroucení smyslu svých billboardů nařkl média. Ve druhém kole voleb prohrál s Pavlem výsledkem necelých 42 procent o 16 procentních bodů. Po porážce opustili jeho tým dlouholetí spolupracovníci Tünde Bartha, Marek Prchal a Vladimír Vořechovský.