Jsou zbrojaři pašeráky? Stíhačky jako důkaz nestačí

Martina Machová Martina Machová
29. 10. 2008 19:30
Svědkům z východu se do Česka před soud nechce
Petr Pernička (vlevo) tvrdí, že za jeho obviněním stojí zpravodajské služby
Petr Pernička (vlevo) tvrdí, že za jeho obviněním stojí zpravodajské služby | Foto: Martina Machová

Liberec - Jedině čtyři muži mohou poslat aktéry nejznámější české zbrojařské kauzy do vězení. Jsou jimi Janko Chadžigeorgiev, Boris Umalatov, Rhee Chong Ho a Oleg Sinkin, kteří s údajnými českými pašeráky na Východě spolupracovali.

Zda k tomu skutečně dojde, však je i po dnešním hlavním líčení v kauze Agroplast před krajským soudem v Liberci stále nejasné. Podle obhajoby totiž nelze jejich dosavadní výpovědi brát jako důkaz. A nové svědectví soud nemá k dispozici.

Právě na jejich výpovědích přitom obžaloba Petra Perničky a Zbyňka Švejnohy ze společnosti Agroplast stojí. Policie je považuje za největší české "obchodníky se smrtí". Pokud by byla jejich vina prokázána, hrozí jim až 8 let vezení. Oba veškerá obvinění odmítají.

Kauza Agroplast

  • 1994 až 1999 - podle obžaloby obchodoval Agroplast se zbraněmi bez jakéhokoli povolení. Důležitou roli hrál ruský trh
     
    březen 1999 - Zbyněk Švejnoha zadržen se stíhačkami v Ázerbájdžánu. Petr Pernička je od té doby nezvěstný
  • červen 2004 - v Liberci začal proces s oběma manažery Agroplastu kvůli nelegálním obchodům se zbraněmi
  • červenec 2006 - Krajský soud v Liberci zprostil Perničku a Švejnohu obžaloby pro nedostatek důkazů
  • srpen 2007 - Vrchní soud v Praze vrací případ do Liberce k novému projednání. Chyběla mu výpověď Petra Perničky, který byl stíhán jako uprchlý
  • září 2007 - obžaloba uspěla u Vrchního soudu v Praze, že dosavadní předseda senátu Petr Neumann je podjatý
  • květen 2008 - Petr Pernička se rozhodl vypovídat
  • říjen 2008 - soud marně předvolává svědky ze zahraničí
  • prosinec 2008 - možné vynesení nových rozsudků

Čtveřice cizinců již jednou o spolupráci s Agroplastem vypovídala. Výslechy se ale odehrávaly v zahraničí a bez právních zástupců obžalovaných. Ti je nyní napadli, že nejsou relevantním důkazem.

Šance na nový výslech klíčových svědků jsou přitom mizivé. Na středu byl do Liberce předvolán Boris Umalatov z Ruska, u kterého byla největší pravděpodobnost, že by se mohl dostavit.

Podle obžaloby se měl podílet na jedné z nelegálních transakcí, sám ale z obchodu vycouval. Předvolání na své moskevské adrese převzal, před soud ale nedorazil.

"Pokud nebudou staré výslechy uznány či svědci znova své výpovědi nezopakují, budou obžalovaní s velkou pravděpodobností zproštěni obvinění," připustil státní zástupce Jan Jakovec.

Konec procesu ještě letos

Případ údajného pašování zbraní na Východ tak zřejmě míří do vytracena. Osvobozující rozsudek by mohl padnout již na začátku prosince letošního roku.

"Pokusím se ještě jednou pana Umalatova předvolat, pochybuji ale, že skutečně dorazí. Do příštího líčení zvážím, nakolik jsou použitelné výpovědi, které vnikly v zahraničí. Poté bychom mohli případ uzavřít," sdělila předsedkyně senátu Olga Fričová.

Obžaloba Perničku a Švejnohu přitom viní z nelegálních obchodů v řádu desítek milionů dolarů. Podle státního zástupce měli v druhé polovině 90. let obchodovat se státy, na které bylo uvaleno embargo a uzavírali smlouvy bez platných licencí.

Vyšetřování spustilo zadržení Švejnohy s šesti Migy 21 rozloženými na součástky v březnu 1999 na letišti v ázerbájdžánském Baku.

Zbyňka Švejnohu (vpravo) zadržela policie v Azerbajdžánu s šesti stihačkami Mig21
Zbyňka Švejnohu (vpravo) zadržela policie v Azerbajdžánu s šesti stihačkami Mig21 | Foto: Martina Machová

Při domovních prohlídkách v Česku pak policie objevila dokumenty, které měly dokazovat další nelegální obchody obou obžalovaných.

Největší prokazatelnou zakázkou je podle obžaloby protiraketový komplex za 70 milionů dolarů. Vedení liberecké společnosti se dále mělo podílet i na prodeji protiletadlového komplexu za 5,5 milionu dolarů či čtyř souprav vojenských leteckých motorů za 2,6 milionu dolarů.

Petr Pernička a Zbyněk Švejnoha své zadržení a stíhání považují za hru tajných služeb nebo konkurence. Smlouvy, které mají dokazovat nelegální transakce s východními zeměmi, označují za podvrhy.

Jasno do případu nevnesla ani soudní znalkyně v oblasti grafologie. Ta sice označila údajné Perničkovy podpisy na dokumentech týkajících se dodávek zbraní za pravděpodobně pravé, upozornila ovšem, že mohly být na listiny dodatečně nakopírované. K dispozici totiž měla jen kopie, nikoli originály.

 

Právě se děje

Další zprávy