Praha - Lidé v pátek vzpomínají na své blízké zemřelé, jsou Dušičky.
Na Památku zesnulých a dny kolem ní lidé více než kdy jindy navštěvují hroby, pokládají na ně květiny a věnce a zapalují u nich svíčky, které jsou symbolem života. Myslí na ty, co odešli, nebo se za ně modlí.
Po celé zemi se konají mše u příležitosti vzpomínky na všechny věrné zemřelé. Kardinál Dominik Duka ji povede v bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě.
Děti si mohou svátek zesnulých připomenout v dušičkovém průvodu s lampiony. V Chodovské tvrzi v Praze bude připravena výtvarná dílna, kde si mohou vyrobit vlastní lucerničku či lampion.
Památka zemřelých je vzpomínkou na zesnulé, kteří ještě nejsou dokonale připraveni ke vstupu do této skutečnosti a jsou ve fázi očišťování. Církev - s odvoláním na některé biblické texty - nazývá toto konečné očišťování očistcem.
Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici a vzpomínka na mrtvé je součástí každé mše. V minulosti se v některých vsích na českém a moravském venkově peklo zvláštní pečivo zvané "dušičky", jímž se obdarovávali pocestní, žebráci u kostela a chudí lidé.
Po stanovení slavnosti Všech svatých na 1. listopad se slavnost Dušiček připomíná následující den. Veřejné slavení se objevuje již po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny.
Svátek Všech svatých si lidé připomínali ve čtvrtek. Podle katolického pojetí jde o společnou slavnost lidí, kteří již vstoupili do nebe a jsou spojeni s Kristem, který svou smrtí a zmrtvýchvstáním nebe otevřel.
Na křesťanském východě se slavil společný svátek všech mučedníků již od 4. století. Svátek všech svatých vyhovuje dnes i kvůli těsné blízkosti s památkou na zemřelé a s melancholickými podzimními pocity.