Sobotka: Jsem zklamaný, že rozdíly mezi námi a vyspělým Západem jsou tak velké

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 2. 2016 14:31
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka při sobotním jednání sociálních demokratů přiznal, že je zklamaný z toho, jak velké jsou rozdíly v životní úrovni Čechů oproti Němcům, Rakušanům a dalším vyspělým západním zemím. Podle jeho prohlášení se bude ČSSD snažit zvýšit minimální mzdu alespoň na 11.000 korun hrubého, podpoří růst platů ve veřejném sektoru a bude pracovat na dalším hospodářském růstu. Sobotka také upozornil, že ČSSD má výhrady k návrhům nových tarifů, které předložil Energetický regulační úřad.
Premiér Bohuslav Sobotka neočekával, že Česko bude tolik zaostávat za vyspělými zeměmi.
Premiér Bohuslav Sobotka neočekával, že Česko bude tolik zaostávat za vyspělými zeměmi. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - "Je to pro mě osobně i sociální demokracii velké zklamání," přiznal premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, když po sobotním jednání strany mluvil o životní úrovni Čechů ve srovnání s vyspělými zeměmi západu. 

Na jednání spolustraníků zamířil takřka přímo z důležitého jednání osmadvaceti lídrů Evropské unie v Bruselu. Ve čtyři ráno přiletěl domů a po sedmé už seděl v pražském hotelu Olšanka na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který tvoří zástupci strany z celé země. 

"My jsme země, která se snaží a vždycky se snažila dohánět velký rozdíl, který tady vznikl za komunistického režimu mezi východem a západem Evropy. Očekávali jsme, že sbližování životní úrovně půjde rychleji, pro mě osobně i sociální demokracii je zklamání, že po 26 letech od listopadu 1989 jsou tady velké rozdíly v životní úrovni mezi třeba Německem a Rakouskem na jedné straně a Českou republikou na straně druhé," řekl doslova.

Bez růstu mezd to nepůjde

Podle něj je nezbytné, aby dál rostla ekonomika a zvyšovaly se mzdy, protože jinak Česko nikdy nedožene životní úroveň vyspělých západních zemí.

"Klíčovým předpokladem je silný hospodářský růst a sociální stabilita, sociální soudržnost a sociální spravedlnost," uvedl předseda vlády, který si ze všeho nejvíce pochvaloval, jak moc toho sociální demokracie udělala za dva roky ve vládě s ANO a KDU-ČSL.

"Snažili jsme se kompenzovat ztráty nejvíce ohroženým a poškozeným sociálním skupinám, které trvale poškozovala pravicová vláda, snažíme se zlepšit situaci seniorů, věnujeme se valorizaci penzí, snažíme se více podpořit rodiny dětmi a lidi se zdravotním postižením," podotkl.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda skutečně politika sociální demokracie nutí lidi k aktivitě a nepodporuje spíše pasivitu lidí, premiér Sobotka odpověděl, že sociální demokracie se snaží dělat "motivační sociální politiku".

"Jde o to, aby naše sociální politika byla štědřejší k těm lidem, kteří skutečně pomoc potřebují, a nemohou si pomoci sami. Naše vláda například nezvýšila plošné sociální dávky, typu existenčního minima, a naopak se snažíme zvyšovat minimální mzdu, protože je pro nás důležité, abychom zvyšovali motivaci pracovat. Je důležité mít motivační sociální politiku,"   tvrdil premiér.

Obrovská část dávek jde na bydlení

Ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michalea Marksová - Tominová k Sobotkovým slovům dodala, že se zaměřuje na to, aby ve spolupráci s úřady práce byli důsledně vyřazovaní z evidence dlouhodobě nezaměstnaných lidé, kteří skutečně pracovat nechtějí.

"Řada lidí tam zůstává, protože například, když jsou pozvaní, tak si přinesou neschopenku a my neumíme v tuto chvíli ovlivnit lékaře, nebo je postihnout za to, že tyto neschopenky vydávají neoprávněně. Ale zabýváme se tím," řekla ministryně s tím, že ve srovnání se vzpomínaným vyspělým Západem jsou české sociální dávky mnohem, mnohem horší.

"Velmi by se dalo ušetřit, pokud bychom prosadili zákon o sociálním bydlení. Obrovská část sociálních dávek jde na bydlení a končí často v rukou soukromých majitelů, kteří velice často tento systém zneužívají," prohlásila. 

Prioritou je zdravotnictví

Sobotka oznámil, že sociální demokraté se chtějí ve vládě soustředit na prosazení zvýšení minimální mzdy aspoň na 11.000 korun od ledna 2017 a také na růst platů ve veřejném sektoru, přičemž jmenoval učitele a zdravotníky.

 "Pokládám za důležité, abychom pokračovali ve výraznějším zvyšování platů - zejména ve zdravotnictví, kde čelíme neférové konkurenci z bohatších zemí," uvedl Sobotka a poukázal na nerovnost platů v nemocnicích podle toho, komu nemocnice patří.  "Lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích, které jsou zřizovány kraji ve formě příspěvkových organizací a státní fakultní nemocnice odměnují lékaře a sestry výrazně více než jsou platy v privátních nemocnicích nebo v nemocnicích, které jsou akciovými společnostmi," míní předseda vlády.

Zaměstnavatelé ovšem skokový růst minimální mzdy odmítají. Podle nich se ze zvyšování nejnižšího výdělku stalo politikum a populistické předvolební téma. Žádají stanovení jasných pravidel pro přidávání. Chtějí, aby se v něm odrazil růst a vývoj ekonomiky. Odboráři naopak žádají zvýšení minimální mzdy aspoň na 11 500 korun.

Bohuslav Sobotka také po jednání ČSSD kritizoval návrhy tarifů Energetického regulačního úřadu a oznámil, že jeho ministři ve vládě budou tlačit na jednání se zástupci úřadu. "První analýzy už ukazují, že návrh nových tarifů může znamenat riziko a ohrožení pro nízkopříjmové domácnosti, je negativní pro domácnosti, které zpracovávají méně elektrické energie a snaží se šetřit," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy