Jordánský král a Zeman si vyměnili nejvyšší vyznamenání

ČTK ČTK
11. 2. 2015 14:16
Český prezident králi Abdalláhu II. udělil Řád bílého lva jako podporu v jeho boji s terorismem a takzvaným Islámským státem, sám dostal Řád Husajna bin Alího.
Foto: ČTK

Ammán - Prezident Miloš Zeman předal jordánskému králi Abdalláhu II. Řád bílého lva. Nejvyšší české státní vyznamenání mu udělil jako podporu v jeho boji s terorismem a takzvaným Islámským státem

Abdalláh II. Zemanovi na oplátku předal nejvyšší jordánské vyznamenání, Řád Husajna bin Alího, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Stalo se tak při středečním setkání obou představitelů států v Ammánu, hlavním městě Jordánska.

Krále pozval na návštěvu

Zeman při setkání delegací jordánského krále ocenil za jeho odvahu v boji proti takzvanému Islámskému státu. Poznamenal, že by nemělo zůstat pouze u symbolických gest.

Zdůraznil, že zástupci obou zemí dnes podepsali memorandum o bezpečnostní spolupráci. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček již v úterý řekl, že bezpečnostní spolupráce by měla zahrnovat třeba i výměnu informací včetně zpravodajských.

Zeman dnes zároveň Abdalláha II. pozval na návštěvu Česka a vyzval ho, aby Jordánsko v Česku otevřelo ambasádu.

Abdalláh II. ve svém projevu poděkoval za podporu. Zdůraznil, že boj proti Islámskému státu není jenom záležitostí Jordánska, ale celého světa.

První Arab s českým řádem

Abdalláh II. je první hlavou arabského státu, která dostala Řád bílého lva po vzniku České republiky. Na rozdíl od vyznamenání udělených českým občanům, která se po smrti oceněného vrací, zůstane řád dědicům jordánského krále.

Abdalláh II. od Zemana obdržel řád civilní skupiny prvního stupně. Král dostal také kord české Hradní stráže, který byl speciálně vyroben pro něj. Má mu připomínat jeho předchozí návštěvy na Pražském hradě. Královně Ranje prezidentský pár přivezl náhrdelník a brož z českého granátu.

Zeman se ve středu ještě setká s jordánským premiérem Abdalláhem Ansúrem a s předsedy obou komor parlamentu. Svou návštěvu Jordánska zakončí návštěvou mauzolea, kde u hrobky jordánských králů položí věnec.

Večer český prezident odletí i s podnikatelskou delegací do Spojených arabských emirátů.

Pomoc s jadernou elektrárnou

Vzájemné ocenění ale není jediným výsledkem prezidentovy cesty. Během ní totiž bylo podepsáno memorandum, které předpokládá, že Česká republika pomůže Jordánsku s výstavbou jeho první jaderné elektrárny.

Dokument podepsaly jordánská komise pro atomovou energii a společnost ÚJV Řež. Její zástupce Jozef Mišák v tiskovém prohlášení uvedl, že se dokument zaměřuje na spolupráci při návrhu a následné výstavbě i provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů.

Dokument počítá i s licenčním posuzováním bezpečnosti a provozu jaderných zařízení a také s nakládáním s radioaktivním odpadem. Dohoda dále předpokládá výměnu vědeckých a technických informací, s čímž souvisí oblasti lidských zdrojů a výchova odborníků.

Spolupráce bude v souladu se zásadami, jimiž se řídí jaderná politika ČR a Jordánska.

Dlouhodobý zájem

Za Českou republiku dohodu podepsal Mišák, který je v ÚJV Řež manažerem pro strategický rozvoj, za jordánskou stranu místopředseda jordánské komise pro atomovou energii Kamál Aradž.

ÚJV Řež se o spolupráci s Jordánskem zajímá dlouhodobě. Jordánská delegace Českou republiku navštívila loni a seznámila se s možnostmi, které může Česká republika v oblasti jaderné energetiky nabídnout. V ÚJV Řež je nyní na stáži několik jordánských odborníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy