Jordánský král a Zeman si vyměnili nejvyšší vyznamenání

ČTK ČTK
11. 2. 2015 14:16
Český prezident králi Abdalláhu II. udělil Řád bílého lva jako podporu v jeho boji s terorismem a takzvaným Islámským státem, sám dostal Řád Husajna bin Alího.
Foto: ČTK

Ammán - Prezident Miloš Zeman předal jordánskému králi Abdalláhu II. Řád bílého lva. Nejvyšší české státní vyznamenání mu udělil jako podporu v jeho boji s terorismem a takzvaným Islámským státem

Abdalláh II. Zemanovi na oplátku předal nejvyšší jordánské vyznamenání, Řád Husajna bin Alího, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Stalo se tak při středečním setkání obou představitelů států v Ammánu, hlavním městě Jordánska.

Krále pozval na návštěvu

Zeman při setkání delegací jordánského krále ocenil za jeho odvahu v boji proti takzvanému Islámskému státu. Poznamenal, že by nemělo zůstat pouze u symbolických gest.

Zdůraznil, že zástupci obou zemí dnes podepsali memorandum o bezpečnostní spolupráci. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček již v úterý řekl, že bezpečnostní spolupráce by měla zahrnovat třeba i výměnu informací včetně zpravodajských.

Zeman dnes zároveň Abdalláha II. pozval na návštěvu Česka a vyzval ho, aby Jordánsko v Česku otevřelo ambasádu.

Abdalláh II. ve svém projevu poděkoval za podporu. Zdůraznil, že boj proti Islámskému státu není jenom záležitostí Jordánska, ale celého světa.

První Arab s českým řádem

Abdalláh II. je první hlavou arabského státu, která dostala Řád bílého lva po vzniku České republiky. Na rozdíl od vyznamenání udělených českým občanům, která se po smrti oceněného vrací, zůstane řád dědicům jordánského krále.

Abdalláh II. od Zemana obdržel řád civilní skupiny prvního stupně. Král dostal také kord české Hradní stráže, který byl speciálně vyroben pro něj. Má mu připomínat jeho předchozí návštěvy na Pražském hradě. Královně Ranje prezidentský pár přivezl náhrdelník a brož z českého granátu.

Zeman se ve středu ještě setká s jordánským premiérem Abdalláhem Ansúrem a s předsedy obou komor parlamentu. Svou návštěvu Jordánska zakončí návštěvou mauzolea, kde u hrobky jordánských králů položí věnec.

Večer český prezident odletí i s podnikatelskou delegací do Spojených arabských emirátů.

Pomoc s jadernou elektrárnou

Vzájemné ocenění ale není jediným výsledkem prezidentovy cesty. Během ní totiž bylo podepsáno memorandum, které předpokládá, že Česká republika pomůže Jordánsku s výstavbou jeho první jaderné elektrárny.

Dokument podepsaly jordánská komise pro atomovou energii a společnost ÚJV Řež. Její zástupce Jozef Mišák v tiskovém prohlášení uvedl, že se dokument zaměřuje na spolupráci při návrhu a následné výstavbě i provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů.

Dokument počítá i s licenčním posuzováním bezpečnosti a provozu jaderných zařízení a také s nakládáním s radioaktivním odpadem. Dohoda dále předpokládá výměnu vědeckých a technických informací, s čímž souvisí oblasti lidských zdrojů a výchova odborníků.

Spolupráce bude v souladu se zásadami, jimiž se řídí jaderná politika ČR a Jordánska.

Dlouhodobý zájem

Za Českou republiku dohodu podepsal Mišák, který je v ÚJV Řež manažerem pro strategický rozvoj, za jordánskou stranu místopředseda jordánské komise pro atomovou energii Kamál Aradž.

ÚJV Řež se o spolupráci s Jordánskem zajímá dlouhodobě. Jordánská delegace Českou republiku navštívila loni a seznámila se s možnostmi, které může Česká republika v oblasti jaderné energetiky nabídnout. V ÚJV Řež je nyní na stáži několik jordánských odborníků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 4 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy