John není sám. StB šla po poslancích a ministrech TOP09

Martina Machová Martina Machová
2. 9. 2010 7:00
Byli podezřelí kvůli svému "protisocialistickému" myšlení
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistická tajná policie sledovala v době totality minimálně šest nových poslanců, kteří po květnových volbách usedli ve sněmovně.

Deník Aktuálně.cz prověřil všech 118 nových jmen v poslanecké sněmovně přes vyhledávací systém Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek a dospěl ke zmíněnému počtu šesti jmen.

Tři spisy má redakce nyní k dispozici, další dva podléhají odlišnému režimu zveřejňování, jeden byl zničen. Nikdo z poslanců, kteří se v zájmu StB objevili, nebyl veden jako vědomý spolupracovník.

Kromě už známého případu ministra vnitra za Věci veřejné Radka Johna, jehož vedla tajná policie jako kandidáta tajné spolupráce, existují spisy i na dalších pět poslanců za TOP 09. Byli jimi ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poslanci Rudolf Chlad, Aleš Roztočil a Daniel Korte.

Souhlas podmínkou

Spis Daniela Korteho přitom není běžně dostupný. Podobně jako v případě ministra vnitra Radka Johna je k tomu potřeba písemný souhlas.

John i Korte si vyžádali své svazky již před rokem 2004, kdy se měnil archivní zákon. Bez jejich povolení budou volně přístupně až po uplynutí třiceti let, kdy byly komunistickou policií uzavřeny.

Korte jako jeho kolega z Věcí Veřejných je zařazen do kategorie vědomě nespolupracujících, tedy jako takzvaná prověřovaná osoba.

K dispozici není ani spis na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, protože byl skartován v prosinci roku 1989.

Poslanci a totalitní bezpečnostní složky

Vojenská kontrarozvědka (VKR)

  • Walter Bartoš (ODS) - soud rozhodl, že je jako spolupracovník veden neoprávněně
  • Pavel Ploc (ČSSD) - nařčení ze spolupráce odmítl, zatím se soudním vymazáním ze seznamu spolupracovníků neuspěl
  • Juraje Raninec (ODS) - nařčení ze spolupráce odmítl
  • Tomáš Hasil (ODS) - nařčení ze spolupráce odmítl

Pýcha ministra Johna

Ministr vnitra Radek John už své spisy zveřejnil. Řekl, že je na ně pyšný. "Kdyby to takto měli všichni, nebyli by žádní agenti StB," řekl John Aktuálně.cz

V nahlédnutí do spisu nevidí zásadní problém ani Daniel Korte. O obsahu svého spisu ochotně vypráví.

Spis nesoucí krycí jméno Daniel, si Korte vyžádal už v 90. letech. "Jsou tam udání na mě a mé výslechy. Buzerovali mě, šlo jim o spolupráci. Nakonec to ukončili v první polovině 80. let s tím, že se na agenta nehodím. Že prý k nim nejsem upřímný," líčí poslanec, jehož tajná policie sledovala už od dob vysokoškolských studií, tedy od poloviny 70. let.

Zbyly jen fragmenty

Svazky zbývajících tří poslanců jsou běžně dostupné, nezachovaly se ale celé, jen pár fragmentů.

Ani jeden však nehovoří o tom, že by dotyční udávali. Spíše naopak. Totalitní stát se o ně zajímal pro jejich záporný postoj k "socialistickému zřízení".

"Jsou to běžné svazky, které StB vedla na kohokoli, kdo se jim nezdál. Nejde o lidi, kteří by se na systému aktivně podíleli," komentoval dokumenty historik Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Foto: Martina Machová

Říkali mu Kalt

Pod krycím jménem Kalt vedla tajná policie spis v letech 1985 až 86 na někdejšího náčelníka Horské služby na Božím Daru Rudolfa Chlada.

"Chlad se politicky projevuje jako osoba se záporným vztahem k politice strany, udržuje styky s vízovými cizinci z kapitalistických států, které ubytovává ve svém domě," zahájili příslušníci StB jeho složku.

Krycím jménem Student byl roku 1969 označen svazek bývalého náměstka ředitele v jihlavské nemocnici Aleše Roztočila. Sledování podle dostupných materiálů ukončila StB v roce 1974.

"Prověřit jeho negativní antisocialistické postoje v krizových letech 68 až 69, kdy byl jmenovaný na stipendijním pobytu ve Francii," stojí v lístku psaném rukou, vloženém do jeho složky.

My to věděli

Tajná policie se rovněž zajímala o současného ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Pro své potřeby jej přejmenovala na Rejnoka a sledovala jej v letech 1979 až 1986. Jeho svazek je veden jako signální, což v řeči StB znamenalo, že totalitní moc měla podezření, že páchá trestnou činnost.

V jeho případě se mělo jednat o trestný čin poškozování zájmů republiky v cizině. StB k podezření stačilo, že jezdil do zahraničí, kde se údajně stýkal s emigranty. Vinu se ovšem komunistické policii nepodařilo prokázat a tak spis po letech uzavřela.

Rudolf Chlad ani Aleš Roztočil o svých spisech nevěděli, přiznávají ale, že zájem StB o jejich osoby zaregistrovali. Reakci ministra zdravotnictví se redakci Aktuálně.cz nepodařilo získat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy