John není sám. StB šla po poslancích a ministrech TOP09

Martina Machová Martina Machová
2. 9. 2010 7:00
Byli podezřelí kvůli svému "protisocialistickému" myšlení
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistická tajná policie sledovala v době totality minimálně šest nových poslanců, kteří po květnových volbách usedli ve sněmovně.

Deník Aktuálně.cz prověřil všech 118 nových jmen v poslanecké sněmovně přes vyhledávací systém Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek a dospěl ke zmíněnému počtu šesti jmen.

Tři spisy má redakce nyní k dispozici, další dva podléhají odlišnému režimu zveřejňování, jeden byl zničen. Nikdo z poslanců, kteří se v zájmu StB objevili, nebyl veden jako vědomý spolupracovník.

Kromě už známého případu ministra vnitra za Věci veřejné Radka Johna, jehož vedla tajná policie jako kandidáta tajné spolupráce, existují spisy i na dalších pět poslanců za TOP 09. Byli jimi ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poslanci Rudolf Chlad, Aleš Roztočil a Daniel Korte.

Souhlas podmínkou

Spis Daniela Korteho přitom není běžně dostupný. Podobně jako v případě ministra vnitra Radka Johna je k tomu potřeba písemný souhlas.

John i Korte si vyžádali své svazky již před rokem 2004, kdy se měnil archivní zákon. Bez jejich povolení budou volně přístupně až po uplynutí třiceti let, kdy byly komunistickou policií uzavřeny.

Korte jako jeho kolega z Věcí Veřejných je zařazen do kategorie vědomě nespolupracujících, tedy jako takzvaná prověřovaná osoba.

K dispozici není ani spis na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, protože byl skartován v prosinci roku 1989.

Poslanci a totalitní bezpečnostní složky

Vojenská kontrarozvědka (VKR)

  • Walter Bartoš (ODS) - soud rozhodl, že je jako spolupracovník veden neoprávněně
  • Pavel Ploc (ČSSD) - nařčení ze spolupráce odmítl, zatím se soudním vymazáním ze seznamu spolupracovníků neuspěl
  • Juraje Raninec (ODS) - nařčení ze spolupráce odmítl
  • Tomáš Hasil (ODS) - nařčení ze spolupráce odmítl

Pýcha ministra Johna

Ministr vnitra Radek John už své spisy zveřejnil. Řekl, že je na ně pyšný. "Kdyby to takto měli všichni, nebyli by žádní agenti StB," řekl John Aktuálně.cz

V nahlédnutí do spisu nevidí zásadní problém ani Daniel Korte. O obsahu svého spisu ochotně vypráví.

Spis nesoucí krycí jméno Daniel, si Korte vyžádal už v 90. letech. "Jsou tam udání na mě a mé výslechy. Buzerovali mě, šlo jim o spolupráci. Nakonec to ukončili v první polovině 80. let s tím, že se na agenta nehodím. Že prý k nim nejsem upřímný," líčí poslanec, jehož tajná policie sledovala už od dob vysokoškolských studií, tedy od poloviny 70. let.

Zbyly jen fragmenty

Svazky zbývajících tří poslanců jsou běžně dostupné, nezachovaly se ale celé, jen pár fragmentů.

Ani jeden však nehovoří o tom, že by dotyční udávali. Spíše naopak. Totalitní stát se o ně zajímal pro jejich záporný postoj k "socialistickému zřízení".

"Jsou to běžné svazky, které StB vedla na kohokoli, kdo se jim nezdál. Nejde o lidi, kteří by se na systému aktivně podíleli," komentoval dokumenty historik Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Foto: Martina Machová

Říkali mu Kalt

Pod krycím jménem Kalt vedla tajná policie spis v letech 1985 až 86 na někdejšího náčelníka Horské služby na Božím Daru Rudolfa Chlada.

"Chlad se politicky projevuje jako osoba se záporným vztahem k politice strany, udržuje styky s vízovými cizinci z kapitalistických států, které ubytovává ve svém domě," zahájili příslušníci StB jeho složku.

Krycím jménem Student byl roku 1969 označen svazek bývalého náměstka ředitele v jihlavské nemocnici Aleše Roztočila. Sledování podle dostupných materiálů ukončila StB v roce 1974.

"Prověřit jeho negativní antisocialistické postoje v krizových letech 68 až 69, kdy byl jmenovaný na stipendijním pobytu ve Francii," stojí v lístku psaném rukou, vloženém do jeho složky.

My to věděli

Tajná policie se rovněž zajímala o současného ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Pro své potřeby jej přejmenovala na Rejnoka a sledovala jej v letech 1979 až 1986. Jeho svazek je veden jako signální, což v řeči StB znamenalo, že totalitní moc měla podezření, že páchá trestnou činnost.

V jeho případě se mělo jednat o trestný čin poškozování zájmů republiky v cizině. StB k podezření stačilo, že jezdil do zahraničí, kde se údajně stýkal s emigranty. Vinu se ovšem komunistické policii nepodařilo prokázat a tak spis po letech uzavřela.

Rudolf Chlad ani Aleš Roztočil o svých spisech nevěděli, přiznávají ale, že zájem StB o jejich osoby zaregistrovali. Reakci ministra zdravotnictví se redakci Aktuálně.cz nepodařilo získat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy