Ministr John zveřejní svazek, který si na něj vedla StB

Martina Machová Martina Machová
26. 8. 2010 17:42
Předseda Věcí veřejných chce ukázat, že nedonášel
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra za Věci veřejné Radek John se rozhodl zveřejnit dokumenty, které na něj vedla komunistická státní bezpečnost.

Během čtrnácti dnů je chce vyvěsit na svých nových internetových stránkách. Deníku Aktuálně.cz  to potvrdil jeho mluvčí Jiří Reichl.

"Pan ministr chce být transparentní, nemá co skrývat. Chce také ukázat, jak StB pracovala," dodává mluvčí.

"Jsem na ty dokumenty pyšný, je to spis jako na prezidenta. StB v něm píše, že podporuji nezávislé organizace a pro svůj postoj se nehodím pro práci agenta. Kdyby to takto měli všichni, nebyli by žádní agenti StB," komentoval své rozhodnutí odtajnit dokumenty Radek John.

Radka Johna vedla StB jako kandidáta tajné spolupráce pod krycím jménem Rajon v letech 1986 až 1989. Jeho složka je neveřejná a nahlédnout do ní lze jen s jeho písemným souhlasem. Kategorie kandidát tajné spolupráce nepatří mezi ty, kteří vědomě s tajnou policií spolupracovali.

Informace, že předseda Věcí veřejných byl agentem StB, tedy že s ní vědomě spolupracoval, se objevila před letošními parlamentními volbami. Stejně jako spekulace o tom, že se dokumenty nezachovaly. Již tehdy John jakoukoli spolupráci s StB odmítl.

Do Věcí veřejných mají zapovězený vstup nejen lidé, kteří si s tajnou komunistickou policií zadali, ale i bývalí komunisté.

Některé pasáže ze spisu, které mají dokazovat, že na nikoho nedonášel, vyvěsil John již v minulosti na svých někdejších internetových stránkách. V současnosti jím uváděná internetová adresa nefunguje, Veci Veřejné se ale texty opět snaží zpřístupnit.

 

Právě se děje

Další zprávy