Ministr John zveřejní svazek, který si na něj vedla StB

Martina Machová Martina Machová
26. 8. 2010 17:42
Předseda Věcí veřejných chce ukázat, že nedonášel
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra za Věci veřejné Radek John se rozhodl zveřejnit dokumenty, které na něj vedla komunistická státní bezpečnost.

Během čtrnácti dnů je chce vyvěsit na svých nových internetových stránkách. Deníku Aktuálně.cz  to potvrdil jeho mluvčí Jiří Reichl.

"Pan ministr chce být transparentní, nemá co skrývat. Chce také ukázat, jak StB pracovala," dodává mluvčí.

"Jsem na ty dokumenty pyšný, je to spis jako na prezidenta. StB v něm píše, že podporuji nezávislé organizace a pro svůj postoj se nehodím pro práci agenta. Kdyby to takto měli všichni, nebyli by žádní agenti StB," komentoval své rozhodnutí odtajnit dokumenty Radek John.

Radka Johna vedla StB jako kandidáta tajné spolupráce pod krycím jménem Rajon v letech 1986 až 1989. Jeho složka je neveřejná a nahlédnout do ní lze jen s jeho písemným souhlasem. Kategorie kandidát tajné spolupráce nepatří mezi ty, kteří vědomě s tajnou policií spolupracovali.

Informace, že předseda Věcí veřejných byl agentem StB, tedy že s ní vědomě spolupracoval, se objevila před letošními parlamentními volbami. Stejně jako spekulace o tom, že se dokumenty nezachovaly. Již tehdy John jakoukoli spolupráci s StB odmítl.

Do Věcí veřejných mají zapovězený vstup nejen lidé, kteří si s tajnou komunistickou policií zadali, ale i bývalí komunisté.

Některé pasáže ze spisu, které mají dokazovat, že na nikoho nedonášel, vyvěsil John již v minulosti na svých někdejších internetových stránkách. V současnosti jím uváděná internetová adresa nefunguje, Veci Veřejné se ale texty opět snaží zpřístupnit.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 48 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy