Kanyza uspěl. Jeho jméno zmizí z archivu agentů StB

Domácí Domácí
4. 8. 2010 11:01
Rozhodl o tom Městský soud v Praze

Praha - Archiv bezpečnostních složek musí ze svých záznamů vymazat herce Jana Kanyzu.

Rozhodl o tom Městský soud v Praze, rozsudek ale zatím není pravomocný.

"Soud Janu Kanyzovi zcela vyhověl. Publikace jeho jména v seznamech je neoprávněným zásahem do ochrany osobnosti," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Soudkyně Jaroslava Lobotková se v odůvodnění rozsudku pozastavila nad tím, že Archiv bezpečnostních složek jméno Kanyzy ze seznamu neodstranil sám poté, co herec u jiného soudu prokázal, že byl evidován neoprávněně.

"Takto muselo dojít na další soudní spor a náklady platí Archiv bezpečnostních složek, neboli stát," doplnila mluvčí.

Populární herec byl v seznamech veden jako "agent Honza". Podle ministerstva vnitra předával v letech 1975 až 1983 tajné policii informace mimo jiné o kolegovi (a nynějším poslanci) Vítězslavu Jandákovi.

Kanyza ovšem vědomou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) odmítal. Za očištění svého jména bojuje už několik let.

V roce 2006 soud uznal, že byl evidován neoprávněně. Ministerstvo vnitra, které oficiální seznamy spolupracovníků StB spravuje, se ale odvolalo k vrchnímu soudu, který mu dal za pravdu.

Kanyza se pro změnu dovolal k Nejvyššímu soudu. A uspěl.

Archiv hercovo jméno odmítal vymazat s tím, že pravomocný rozsudek o neoprávněnosti evidence je pro herce dostatečnou satisfakcí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy