Kanyza uspěl. Jeho jméno zmizí z archivu agentů StB

Domácí Domácí
4. 8. 2010 11:01
Rozhodl o tom Městský soud v Praze

Praha - Archiv bezpečnostních složek musí ze svých záznamů vymazat herce Jana Kanyzu.

Rozhodl o tom Městský soud v Praze, rozsudek ale zatím není pravomocný.

"Soud Janu Kanyzovi zcela vyhověl. Publikace jeho jména v seznamech je neoprávněným zásahem do ochrany osobnosti," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Soudkyně Jaroslava Lobotková se v odůvodnění rozsudku pozastavila nad tím, že Archiv bezpečnostních složek jméno Kanyzy ze seznamu neodstranil sám poté, co herec u jiného soudu prokázal, že byl evidován neoprávněně.

"Takto muselo dojít na další soudní spor a náklady platí Archiv bezpečnostních složek, neboli stát," doplnila mluvčí.

Populární herec byl v seznamech veden jako "agent Honza". Podle ministerstva vnitra předával v letech 1975 až 1983 tajné policii informace mimo jiné o kolegovi (a nynějším poslanci) Vítězslavu Jandákovi.

Kanyza ovšem vědomou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) odmítal. Za očištění svého jména bojuje už několik let.

V roce 2006 soud uznal, že byl evidován neoprávněně. Ministerstvo vnitra, které oficiální seznamy spolupracovníků StB spravuje, se ale odvolalo k vrchnímu soudu, který mu dal za pravdu.

Kanyza se pro změnu dovolal k Nejvyššímu soudu. A uspěl.

Archiv hercovo jméno odmítal vymazat s tím, že pravomocný rozsudek o neoprávněnosti evidence je pro herce dostatečnou satisfakcí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy