V krajském městě již působí pražská firma, která se specializuje na vymáhání pohledávek. "Nyní Dopravní podnik města Ústí nad Labem připravuje i nasazení soukromého exekutora," uvedl mluvčí dopravního podniku Milan Knotek.
Loni přistihli revizoři v ústeckých trolejbusech a autobusech více než 23 tisíc černých pasažérů.
Do konce září činila pokuta za jízdu bez platné jízdenky 800 korun, od října se zvýšila na tisíc korun. Ústečtí revizoři tak v městské hromadné dopravě loni rozdali pokuty za zhruba 19 milionů korun.
Do rozpočtu dopravního podniku se však minulý rok vrátilo z pokut jen přes šest milionů korun.
"V této částce jsou navíc i platby za pokuty, které uložili revizoři v minulých letech - hrazené například na základě dohodnutého splátkového kalendáře," upozornil Knotek.
K vymáhání pokut loni dopravní podnik využil 70 exekucí, zúčastnil se 1349 soudních jednání a podal 1663 žalob. Knotek vysvětlili, že jedna žaloba může obsahovat i několik jízd bez jízdenky jednoho černého pasažéra.
Ročně zaplatí ústecký městský dopravní podnik zhruba 1,1 milionu korun za vymáhání pokut, ale i za kolky a další soudní výdaje.
"Děláme vše pro to, aby jízda načerno byla co nejtěžší," dodal Knotek s tím, že podnik už přijal další revizory a rozsáhlé kontrolní akce jsou stále častější.
Při poslední v polovině minulého týdne odhalili revizoři přes 200 lidí bez platné jízdenky. Jen 17 z nich zaplatilo na místě, a tak místo pokuty tisíc korun zaplatili pětistovku.
Odhadl, že zhruba pět procent černých pasažérů přeci jen zaplacení pokuty unikne. Jsou to lidé, které by kvůli jejich chudobě ani soud neodsoudil k zaplacení.
Mezi nevymahatelnými pohledávkami jsou však i pokuty černým pasažérům, kteří se prokázali například kradenými osobními doklady.#reklama