"Náklady spojené s péčí o živočichy, pohonné hmoty pro přepravu zvířat, energie pro provoz stanic, krmení a léky nezbytné pro uzdravení a rehabilitaci zvířat nezadržitelně stoupají," uvedla předsedkyně Národní sítě záchranných stanic Marta Kroča Bryndová.
Záchranné stanice nejčastěji přijímají opuštěná nesamostatná nebo zbytečně odebraná mláďata, tvoří třetinu přijímaných jedinců. Další kategorií jsou zvířata sražená dopravními prostředky (15 procent) či zvířata, která narazila na překážku či do skleněné plochy (13 procent).
Volně žijícím zvířatům ubližují podle odborníků mimo jiné sloupy vysokého napětí, nejrůznější nezabezpečené objekty a stavby, ochranné sítě na budovách nebo i domácí mazlíčci, kteří se lidem ztratí z dohledu.
Podle ochránců přírody zvířat v záchranných stanicích přibývá také proto, že u lidí se zvyšuje povědomí o záchranných stanicích. Zvířecí záchranáři vrací zpět do přírody více jak polovinu zvířat, přibližně 55 až 60 procent, podotkli.
Vánoční kampaň Ježíšek pro zvířata se zaměřuje na podporu zraněných volně žijících zvířat, která potřebují pomoc a péči v záchranných stanicích. Cílem kampaně je vybrat tři miliony korun, které pokryjí tři procenta nákladů na péči o zvířata ve 34 záchranných stanicích spadajících pod Národní síť záchranných stanic. Ta uvádí, že bez podpory dárců se neobejde.
Na webových stránkách kampaně mohou zájemci přispět zvířatům v nouzi různě vysokými částkami. Lidé si také mohou přečíst příběhy zvířat, kterým záchranné stanice pomohly.