Čínská křesťanka uspěla u soudu s žalobou proti odmítnutí azylu ministerstvem vnitra

Domácí ČTK Michal Polák Domácí, ČTK, Michal Polák
3. 11. 2018 19:35
První z čínských křesťanů, kteří v Česku před 2 lety zažádali o azyl, uspěl u soudu se žalobou proti jeho zamítnutí. Tuto informaci potvrdilo Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity několik na sobě nezávislých zdrojů. Sám rozsudek ještě není veřejný. České ministerstvo vnitra musí ale podle něj žádost této žadatelky o azyl znovu posoudit a "srozumitelně a dostatečně odůvodnit neudělení či udělení azylu," uvedl ve svém zdůvodnění Krajský soud v Ostravě. O azyl v Česku požádalo před dvěma lety 92 čínských křesťanů. Většině z nich ho ministerstvo vnitra zamítlo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - "Dle názoru krajského soudu se žalovaný (ministerstvo vnitra ČR - pozn. red.) s otázkou pronásledování v odůvodnění svého rozhodnutí nedostatečně vypořádal uvedením důvodů, proč popisované jednání (čínské - pozn. red.) policie vůči žalobkyni nepovažuje za natolik závažné, aby jej bylo možno klasifikovat jako pronásledování," píše ostravský krajský soud v nejnovějším rozsudku, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Modlitba za čínské křesťany v Praze.
Modlitba za čínské křesťany v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Žadatelka o azyl přitom českému ministerstvu vnitra poměrně podrobně popisovala, jaké konkrétní problémy měla se státními orgány Čínské lidové republiky, které je možné klasifikovat jako pronásledování.

"Žalobkyni vzali do nějaké místnosti, ptali se na jméno, a když se chystala odpovědět, tak jí policista uhodil a dále se ptali, kdo je jejich kazatel a kde jsou jejich sborové peníze, poté jí dále bili. Chtěli jí tímto způsobem zlomit, aby jim sdělila příslušné informace," uvádí se v soudním spisu, jehož kopii má redakce k dispozici. 

"Potom jí řekli, aby si to dobře rozmyslela; byl už večer, převezli jí nějaké budovy, zavřeli ji do prázdné místnosti, kde bylo velmi málo světla. Tam jí svlékli teplý kabát a kalhoty, které měla na sobě, a byla jí čím dál větší zima. Po půlnoci přišla policistka s hrnkem studené vody, vylila jí tu vodu na hlavu a posmívala se jí," píše se také ve spisu.  

Krajský soud v Ostravě v odůvodnění svého rozhodnutí ministerstvu vnitra vytkl, že si neopatřilo žádné relevantní informace, které by potvrdily jejich tvrzení o "neexistenci důkazů o systematickém týrání včetně zadržování a špatného zacházení neúspěšných žadatelů o azyl."

Soudce ministerstvu uložil, aby si opatřilo doplňující informace týkající se bezpečnosti návratu neúspěšných žadatelů o mezinárodní ochranu do země původu. V novém rozhodnutí musí "srozumitelně a dostatečně odůvodnit neudělení či udělení azylu", píše se v závěru rozsudku krajského soudu v Ostravě.

Ministerstvo vnitra zatím na tento krok nereagovalo. Advokáti čínských žadatelů o azyl i další lidé obeznámení s případem jej do oficiálního zveřejnění ostravského rozsudku nechtěli komentovat.  

Dva roky čekání 

Případ čínských křesťanů usilujících o azyl v České republice začal před dvěma lety. Tehdy necelá stovka z nich podala v tuzemsku žádosti o udělení azylu, část z nich ale postupně vzdala dlouhé čekání. Ostatní se dočkali rozhodnutí letos v únoru. Ministerstvo vnitra většinu žádostí o ochranu zamítlo, úspěšných bylo pouze sedm případů.

Většina žadatelů podle ministerstva dostatečně neprokázala, že ve své vlasti čelí pronásledování. Vnitro navíc podle informací Aktuálně.cz mimo jiné namítalo, že čínští žadatelé o azyl chodí v Česku na bohoslužby jiných křesťanských církví než ve vlasti, což zpochybňuje jejich křesťanskou identitu. Úřad poukazoval i na to, že si čínští žadatelé o azyl hledají v České republice práci, takže patří spíš k ekonomickým migrantům.

Podle zákona se přitom žadatel o azyl může ucházet o zaměstnání v Česku půl roku od podání žádosti o ochranu. Advokáti odmítnutých žadatelů proto poukazovali na skutečnost, že jejich klienti jsou tímto de facto trestáni za snahu se začlenit do české společnosti.

Třicítka odmítnutých čínských křesťanů se letos na jaře obrátila s pomocí české Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) na příslušné krajské soudy, pod které spadají s žalobou proti negativnímu rozhodnutí ministerstva vnitra. "Myslíme si, že máme pravdu my. U krajských soudů (které v záležitostech odvolání o neudělení azylu rozhodují) vždycky záleží na konkrétním soudci. Je to padesát na padesát," řekl k tomu již dříve šéf OPU Martin Rozumek. 

V prvních případech ale nebyla skupina úspěšná. Koncem října zamítl Krajský soud v Pardubicích první z jejích žalob. Tito Číňané se ale budou ještě bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Případ pozitivního soudního rozhodnutí z Ostravy je v tomto ohledu malým průlomem.  

V Česku podle posledních statistik ministerstva vnitra ke konci loňského listopadu žilo 4 370 Číňanů, kteří měli povolený trvalý pobyt. Dalších 2 472 mělo povolený pobyt přechodný.

VIDEO: Čínští křesťané promluvili o svém pronásledování.

Kdybychom se musely vrátit do Číny, budeme zatčeny, čínské úřady nás hledají už dva roky, říkají čínské křesťanky, které nezískaly azyl v ČR | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy