Praha - Extrémní teploty, se kterými se Česko potýkalo v minulých dnech, často značně znepříjemňují nejen každodenní život, ale zejména pracovní proces. Na pracovištích je mnohdy horko a fyzická zátěž vyčerpává.
Zaměstnavatel by však měl i v takových podmínkách chránit zdraví zaměstnance a zajistit mu co nejbezpečnější podmínky na pracovišti.
Praxe je však podle vedoucí odboru hygieny práce Michaely Krchové ze Středočeské hygienické stanice velmi komplikovaná. "Ve většině případů nemohou zaměstnavatelé zajistit při těchto extrémních teplotách hygienické limity na pracovištích. Musí však alespoň přistoupit k náhradním opatřením, jako jsou ochranné nápoje nebo zkrácení pracovní doby," uvedla pro Aktuálně.cz.
Jak přesně by se zaměstnavatelé o své pracovníky v extrémním letním horku měli postarat, však nelze stanovit, jelikož je třeba rozlišovat jednotlivá zaměstnání, například podle fyzické zátěže.
Podmínky v letním horku jsou navíc příliš specifické a zákony příliš obecné. "Jaké opatření zaměstnavatel provede, nemůže orgán ochrany veřejného zdraví nařídit, protože k tomu ho legislativa neopravňuje," doplnila Krchová.
Opatření firem v letních teplech tak ani nikdo nemůže náležitě kontrolovat a firmy se tak mohou víceméně zařídit podle vlastních možností. "Ve většině případů zaměstnavatelé nastalou situaci v extrémních vedrech řeší, a to většinou poskytováním ochranných nápojů zaměstnancům. Velmi záleží na ekonomické situaci zaměstnavatele. Ochranným nápojem ale může být v některých případech i voda z městského vodovodu," uvedla Krchová.
Stavební dělníci více odpočívají
Například zaměstnavatelé na stavbách společnosti Metrostav mají v tropických teplotách zvláštní organizaci práce. Stavební mistři se snaží zaměstnancům zajistit rovnoměrné rozložení práce a dostatečný pobyt ve stínu.
"Zaměstnanci mají na stavbách k dispozici stinné odpočinkové místnosti," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Metrostavu František Polák.
Stavební dělníci mají rovněž k dispozici balené perlivé či neperlivé vody. "Druhy pití se střídají, aby zaměstnanci nepili pořád to samé," dodal Polák.
Podobné podmínky má ve svých továrnách i strojírenská firma ArcelorMittal. I zde se snaží o rovnoměrné rozdělení směn a zajištění neomezeného množství ochranných nápojů zdarma. Strojníci mají i častější přestávky, které mohou trávit v klimatizovaných prostorách k tomu určených.
"V mimořádně teplých dnech pak jsou některé náročné činnosti omezeny, zaměstnanci vykonávají pouze nejnutnější činnosti související s technologií, údržbou a opravami zařízení. Podle možností se rovněž ovlivňují mikroklimatické podmínky např. zkrápěním vodou, intenzivním větráním pracovišť a podobně," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.
Rekordní vedro v metropoli
Zkrácenou pracovní dobu z důvodu tropických teplot mají například pracovníci skláren Ajeto Glassworks. "Místo 8,5 hodin skláři pracují 8 hodin, a to včetně dvou půlhodinových přestávek. Směny jsou taky rozděleny na tři úseky místo dvou, to už je dáno tradicí společnosti," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí skláren David Sobotka.
V automobilkách Škoda Auto se podmínky pro zaměstnance upravují dle teploty na pracovišti. Když například teplota překročí 35 °C, mají zaměstnanci nárok na dvě patnáctiminutové přestávky za směnu.
Zajištění pitného režimu při extrémních teplotách je rovněž samozřejmostí. "Každému zaměstnanci jsou poskytovány k vyrovnání pitného režimu organizmu nealkoholické nápoje (pramenité voda) v množství 3 litry na osobu na pracovní směnu," uvedl mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc.