Konec umělce, zrada občanských postojů, nepodstatné. Nohavica sklízí hlavně kritiku

bn Domácí bn, Domácí
Aktualizováno 6. 11. 2018 11:37
Písničkář Jaromír Nohavica převzal o víkendu v Kremlu Puškinovu medaili za přínos ruské kultuře, jejíž laureáty vybírá prezident Vladimir Putin. Na zpěváka se pak ze všech stran sesypala kritika, málokdo se postavil na jeho obranu. Projděte si reakce některých politiků, hudebních kritiků a komentátorů v přehledné grafice.

Jan Hřebejk

"Jaromír Nohavica si Puškinovu medaili od Putina zasloužil i nezasloužil. To trošku už záleží na nás, jak to každý bereme. Jestli to je zasloužená pocta za interpretaci Vysockého a Okudžavy. Nebo nevhodné přitakání režimu Vladimíra Vladimiroviče. Ale Jarek Nohavica nejsou Dukovany," hodnotí na Twitteru ocenění Nohavici režisér Jan Hřebejk.

Kromě Vysockého tak zmiňuje i druhého slavného písničkáře ze Sovětského svazu, jehož písně Nohavica interpretuje - Bulata Okudžavu. A naráží tak rozpor mezi přínosem českého zpěváka v umělecké oblasti a politickým rozměrem ocenění.

Rozšíření jaderné elektrárny Dukovany je předmětem veřejné soutěže, v níž se o mnohamiliardovou zakázku uchází také ruský státní podnik Rosatom (viz Boj o české jaderné bloky. Chce je zde stavět šest firem včetně Rusů a Číňanů).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy