Nohavica v Moskvě převzal cenu od Putina, prezidentovi zapěl píseň sovětského básníka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 11. 2018 14:37
Nohavica ocenění dostal za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Vyznamenané Puškinovou medailí schvaluje osobně ruský prezident.
Jaromír Nohavica s Vladimirem Putinem.
Jaromír Nohavica s Vladimirem Putinem. | Foto: TV Rossija 24

Moskva - Český písničkář Jaromír Nohavica si v Moskvě z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina převzal Puškinovu medaili.

Prezidentovi poděkoval lámanou ruštinou a doplnil, že je to pro něj "velká čest".

"Vzpomínám si, jak jsem před 35 lety jako mladý písničkář na jednom ze svých koncertů v Ostravě zpíval mimo jiné píseň Bulata Okudžavy (sovětský básník žijící v letech 1924 - 1997, pozn. red.) A líto mi je," řekl český hudebník a úryvek ze zmíněné písně v ruštině pak i zazpíval.

"Je to mimořádný okamžik. Je tady se mnou Alexandr Sergejevič (Puškin - pozn red.). Nejen on, všichni ruští básníci, všichni ruští písničkáři, jejichž písně jsem zpíval a překládal. Co víc říct? Když čteš písně nebo texty druhého člověka, když zpíváš písně druhého člověka, stáváš se součástí jeho duše. Ne jeho nepřítelem. Děkuji!" zakončil řeč Nohavica.

Český písničkář ocenění dostal za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Vyznamenané Puškinovou medailí schvaluje osobně prezident Putin.

Český písničkář v minulosti překládal a interpretoval také písně Vladimira Vysockého, v jeho písničkách zaznívají ruské motivy a melodie.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, humanitárních vědách, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

O Nohavicovi v souvislosti s udělením Puškinovy medaile psal na začátku listopadu časopis Newsweek. Polské vydání tohoto magazínu upozornilo, že pokud Nohavica opravdu pojede do Moskvy pro vyznamenání od Vladimira Putina, "ruští lobbisté v Česku zaznamenají další velký úspěch a Kreml získá nového 'užitečného idiota'.

Puškinova medaile podle Newsweeku není běžné vyznamenání - mohou jej získat jen lidé, kteří Putinovu politiku nikdy nekritizovali. Ať už jde o ruskou agresi proti Ukrajině, anebo o četné vraždy a věznění oponentů, novinářů a umělců, jako je ukrajinský režisér Oleh Sencov.

"Medaile pro Nohavicu je nejen výrazem uznání za to, co jako umělec dokázal a čím přispěl ke sblížení Čechů a Rusů. Je to především důkaz síly ruské lobby v Česku. Nohavicův příklad dosvědčuje, že je s to získat pro své cíle nejen přední politiky, ale dokonce i výjimečně populárního umělce," zhodnotil Newsweek.

Puškinovu medaili dosud obdrželo přes 940 lidí. Z Čechů byli medailí dosud oceněni bývalý prezident Václav Klaus, který ji dostal v roce 2007 a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, který medaili obdržel letos v březnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy