Na Janouškově pražském seznamu jsou nová jména

Domácí Domácí
6. 4. 2012 17:00
Po Bémovi a Ďuricovi je tu kandidátka do Senátu Ramnebornová či šéf územního plánu Votava

Praha - Lobbista Roman Janoušek uplatňoval svůj vliv v Praze nejen přes Pavla Béma a magistrátní úředníky, které známe z již zveřejněných nahrávek.

Jeho seznam elit, s jejichž pomocí hýbal městem, nově doplňuje výpis z mobilního telefonu z roku 2007, který zveřejňuje deník Insider.

K trojici mocných úředníků (Bém, Ďurica a Toman) se v něm přidává jméno Bořka Votavy, který byl zodpovědný za územní plán. To bylo, připomíná deník, z hlediska Janouškových zájmů klíčové: lobbistův byznys totiž spočíval zejména v transakcích s pozemky, které se často právě díky zázračným změnám v územním plánu zhodnotily.

Ze starostů jednotlivých městských částí už Insider psal o současném ministrovi životního prostředí a tehdejším starostovi Prahy 6 Tomáši Chalupovi. S Janouškem si ovšem pravidelně telefonovali a psali esemesky také starosta Prahy 10 a tehdejší pražský radní Milan Richter či Milan Coller, dlouholetý starosta Uhříněvsi, městské části s lukrativními pozemky.

Poklad ležel v Uhříněvsi

Zejména lokalita Uhříněvsi byla v době, kterou zachycují výpisy, zajímavá. Prožívala stavební boom, nadto právě v roce 2007 řešila aféru s miliardovými pozemky, které se obci pokusili vyfouknout spekulanti.

Jak už jsme si v minulých dílech seriálu deníku Insider o Janouškových telefonátech zvykli, ani nově jmenovaní aktéři nechtějí o svých vazbách na zákulisního hráče pražské politiky nijak mluvit.

„Cože? Jste se úplně zbláznili," reagoval na žádost o rozhovor Bořek Votava, který musel z magistrátu odejít po nástupu nynějšího primátora Bohuslava Svobody.

Richter, který s Janouškem dokonce loni trávil dovolenou na Korfu, nejprve nebral telefon, na SMS s konkrétními dotazy dva dny nereagoval. To u něj není nic překvapivého, nepříjemným dotazům se vyhýbá v zásadě vždy.

Stejně se zachoval i Coller, který však jinak normálně s novináři komunikuje.

U té ženy nešlo o práci

Mezi Janouškovy kontakty z roku 2007 lze směle zařadit i Lucii Ramnebornovou, šéfku Pražské informační služby, organizace zřízené hlavním městem. Jejich kontakt nebyl nahodilý, někdy si volali či psali i několikrát za den.

Ramnebornová nicméně trvá na tom, že hovory s Janouškem nesouvisely s její prací. „Přesně si to nepamatuji, ale asi jsme si povídali o golfu, který oba hrajeme. O práci jsme se nebavili," prohlásila. „Neprobírali jsme ani PIS, ani BIS," pokusila se ještě o vtip žena, která v minulých volbách kandidovala - s dobrým výsledkem, ač neúspěšně - do Senátu.

Zřejmě jediný, kdo nemá problém o svých vztazích s Janouškem veřejně a obšírně mluvit, je jeho letitý kumpán z mokré čtvrti Tomáš Hrdlička. Ostatně to, že jsou přátelé, které spojoval i byznys, nikdy netajil.

„Už ale fakt nevim, o čem jsme tehdy spolu mluvili. Mluvim s ním tak 3x týdně. A musím podotknout, že i teď," hlásil do telefonu z dovolené v zámoří.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy