U nehody Janouška chybovalo 6 policistů, přijdou tresty

ČTK ČTK
4. 4. 2012 13:35
Prověrka policejního postupu odhalila pochybení a "vysoce nestandardní" postup
Roman Janoušek krátce po nehodě ve vysílání Prima family.
Roman Janoušek krátce po nehodě ve vysílání Prima family. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Ředitel pražské policie Martin Vondrášek zahájil kázeňské řízení se šesti policisty kvůli jejich postupu v souvislosti s nehodou lobbisty Romana Janouška.

Janoušek v březnu podle policie v opilosti způsobil nehodu, při níž přejel ženu, a poté ujel.

Počínání policie po havárii vyvolalo kritiku. Otázky vzbudilo to, proč byl Janoušek ještě v den nehody propuštěn, proč mu policie umožnila používat po zadržení mobilní telefon a zda neměla policie na místě podat návrh na uvalení vazby.

Janoušek byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetiletý trest.

Policejní prezident Petr Lessy již dříve uvedl, že prověrka policejního postupu v tomto případě odhalila pochybení a "vysoce nestandardní" postup. Postupem vyšetřovatelů se již zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, na kterou se Lessy i Vondrášek obrátili.

Případ Janoušek už stál místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka, jehož dříve nabídnutou rezignaci nyní policejní prezident přijal. Nechce prý, aby se o policii v kauze pochybovalo.

Husák svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s Janouškem. Odmítá však, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován.

K odchodu Lessy nepřímo vyzval i Vondráška. Ředitel pražské policie již tehdy uvedl, že zatím nerezignuje, protože chce nejdřív vědět, jaká byla odpovědnost jednotlivých policistů a velitelů a to, zda to bylo dílčí, nebo systémové pochybení.

Vyčkat chce i na závěry vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pak se teprve rozhodne.

 

Právě se děje

Další zprávy