Janoušek volal i premiéra. Pak se ale rozhádali

Domácí Domácí
9. 4. 2012 21:00
Seznam lidí, které obvolával lobbista Roman Janoušek, sahá čím dál výše
Janoušek? A nezbláznili jste se? Bývalý premiér Topolánek byl na seznamu.
Janoušek? A nezbláznili jste se? Bývalý premiér Topolánek byl na seznamu. | Foto: Reuters

Praha - Kdyby si lobbista Roman Janoušek řadil telefonní čísla do svého seznamu podle hierarchie ústavních činitelů, dostal by se před pěti lety až skoro pod vrchol.

Mezi politiky, s nimiž si volal či psal, nepatřil totiž jen pražský exprimátor Pavel Bém, ale  podle odhalení deníku Insider také tehdejší premiér Mirek Topolánek.

Vyplývá to z výpisů Janouškova telefonu, které má Insider k dispozici a které mapují období dvou měsíců - září a října 2007.

Sedm minut před obědem

První kontakt mezi Janouškovým a Topolánkovým mobilem je v nich zaznamenán 5. září ve 20:29 a šlo o SMS zprávu. Druhý den hned ráno v 7:27 šly další dvě, třetí pak v 8:44.

Oba muži si pak telefonují krátce po čtvrt na jedenáct dopoledne. Hovor trvá celkem přes sedm minut. Komunikaci uzavřela esemeska minutu po třetí odpoledne.

V září spolu premiér a lobbista komunikovali ještě o čtyři dny později, kdy si poslali tři SMS zprávy. Volali si ještě 20. a 21. září, o dva dny později pak mezi jejich čísly putovalo deset textových zpráv.

Z výpisu je nicméně patrné, upozorňuje Insider, že premiér Topolánek nebyl Janouškovým „přítelem na telefonu". Jejich telefonní kontakt nebyl pravidelný - na rozdíl od toho, co se odehrávalo mezi mobily Janouška a Pavla Béma, respektive Aleše Řebíčka.

Insider také v minulých dnech přinesl přehled hovorů, které v roce 2007 Janoušek vedl se dvěma současnými ministry Nečasova kabinetu Petrem Bendlem a Tomášem Chalupou.

Mluvil s lobbistou. No a co?

Ve sledovaném období registrují záznamy kontakty na lince Janoušek-Topolánek výlučně v září. V říjnu nepřišla jediná SMS, neuskutečnil se žádný hovor. Janoušek byl podle výpisu z telefonu v té době v kontaktu pouze s Topolánkovým neformálním poradcem a přítelem Markem Dalíkem.

Mirek Topolánek - stejně jako ostatní politici, jejichž čísla jsou uvedena ve výpisu - nepopřel, že si s Janouškem volal. A stejně jako ostatní už si nepamatuje, o čem spolu mluvili, nebo se o tom nechce bavit.

Na otázku, zda nechce prozradit obsah hovorů, odpověděl prostřednictvím SMS zprávy: „Já? To jste se zbláznili?"

Na následně zaslané údaje o hovorech pak už dorazila jen strohá reakce: „No a co?"

Sejdeme se na Ruzyni

Z porovnání dat na výpisu se zprávami z roku 2007 vyplývá, že hovory Topolánka s Janouškem spadají do doby, kdy tehdejší vláda připravovala největší transakci své éry: stomiliardovou privatizaci ruzyňského letiště. Přesně 12. září pak Topolánkův kabinet schválil vizi odstátnění aeroportu.

Roman Janoušek byl tehdy jedním ze zákulisních hráčů, který podle zjištění Insideru počítal, že se díky svým konexím na procesy spojené s privatizací „přilepí" a vydělá na nich. „Byl to tehdy jeden z hlavních cílů jeho byznysu, říkal, že na tom chce vydělat deset miliard," uvedl další z tehdejších lobbistů, který byl do příprav privatizace letiště zapojený.

Tím, kdo mu nakonec plány zhatil, byl přitom ten samý Topolánek, s nímž si během přípravy privatizace volal.

Stalo se to jen o pár měsíců později, kdy Janouška a spol. z procesu vyšachoval. V ten moment se dvojice Bém-Janoušek proti premiérovi, s nímž do té doby pragmaticky udržovala příměří, otevřeně postavila.

On sám to v nedávném rozhovoru pro MF Dnes komentoval slovy: „Byl to startovací impuls války."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy