Praha - Kdyby si lobbista Roman Janoušek řadil telefonní čísla do svého seznamu podle hierarchie ústavních činitelů, dostal by se před pěti lety až skoro pod vrchol.
Mezi politiky, s nimiž si volal či psal, nepatřil totiž jen pražský exprimátor Pavel Bém, ale podle odhalení deníku Insider také tehdejší premiér Mirek Topolánek.
Vyplývá to z výpisů Janouškova telefonu, které má Insider k dispozici a které mapují období dvou měsíců - září a října 2007.
Sedm minut před obědem
První kontakt mezi Janouškovým a Topolánkovým mobilem je v nich zaznamenán 5. září ve 20:29 a šlo o SMS zprávu. Druhý den hned ráno v 7:27 šly další dvě, třetí pak v 8:44.
Oba muži si pak telefonují krátce po čtvrt na jedenáct dopoledne. Hovor trvá celkem přes sedm minut. Komunikaci uzavřela esemeska minutu po třetí odpoledne.
V září spolu premiér a lobbista komunikovali ještě o čtyři dny později, kdy si poslali tři SMS zprávy. Volali si ještě 20. a 21. září, o dva dny později pak mezi jejich čísly putovalo deset textových zpráv.
Z výpisu je nicméně patrné, upozorňuje Insider, že premiér Topolánek nebyl Janouškovým „přítelem na telefonu". Jejich telefonní kontakt nebyl pravidelný - na rozdíl od toho, co se odehrávalo mezi mobily Janouška a Pavla Béma, respektive Aleše Řebíčka.
Insider také v minulých dnech přinesl přehled hovorů, které v roce 2007 Janoušek vedl se dvěma současnými ministry Nečasova kabinetu Petrem Bendlem a Tomášem Chalupou.
Mluvil s lobbistou. No a co?
Ve sledovaném období registrují záznamy kontakty na lince Janoušek-Topolánek výlučně v září. V říjnu nepřišla jediná SMS, neuskutečnil se žádný hovor. Janoušek byl podle výpisu z telefonu v té době v kontaktu pouze s Topolánkovým neformálním poradcem a přítelem Markem Dalíkem.
Mirek Topolánek - stejně jako ostatní politici, jejichž čísla jsou uvedena ve výpisu - nepopřel, že si s Janouškem volal. A stejně jako ostatní už si nepamatuje, o čem spolu mluvili, nebo se o tom nechce bavit.
Na otázku, zda nechce prozradit obsah hovorů, odpověděl prostřednictvím SMS zprávy: „Já? To jste se zbláznili?"
Na následně zaslané údaje o hovorech pak už dorazila jen strohá reakce: „No a co?"
Sejdeme se na Ruzyni
Z porovnání dat na výpisu se zprávami z roku 2007 vyplývá, že hovory Topolánka s Janouškem spadají do doby, kdy tehdejší vláda připravovala největší transakci své éry: stomiliardovou privatizaci ruzyňského letiště. Přesně 12. září pak Topolánkův kabinet schválil vizi odstátnění aeroportu.
Roman Janoušek byl tehdy jedním ze zákulisních hráčů, který podle zjištění Insideru počítal, že se díky svým konexím na procesy spojené s privatizací „přilepí" a vydělá na nich. „Byl to tehdy jeden z hlavních cílů jeho byznysu, říkal, že na tom chce vydělat deset miliard," uvedl další z tehdejších lobbistů, který byl do příprav privatizace letiště zapojený.
Tím, kdo mu nakonec plány zhatil, byl přitom ten samý Topolánek, s nímž si během přípravy privatizace volal.
Stalo se to jen o pár měsíců později, kdy Janouška a spol. z procesu vyšachoval. V ten moment se dvojice Bém-Janoušek proti premiérovi, s nímž do té doby pragmaticky udržovala příměří, otevřeně postavila.
On sám to v nedávném rozhovoru pro MF Dnes komentoval slovy: „Byl to startovací impuls války."