Janota: Nechci být ministr se schodkem 230 miliard

Kateřina Eliášová
16. 9. 2009 17:10
Ministr financí chce s experty stran diskutovat o snížení deficitu
Ministr financí Eduard Janota
Ministr financí Eduard Janota | Foto: Jan Langer

Praha - České politiky čeká po neúspěšném prosazení předčasných voleb další bitva. Tentokrát o státní rozpočet, respektive o jeho deficit.

Ministr financí Eduard Janota si na pátek pozval odborné zástupce politických, ve sněmovně zastoupených, stran, aby s nimi vyjednal kompromisní návrh.

Česku hrozí rekordní deficit 230 miliard korun. Janota navrhuje změnit přibližně desítku sociálních, zdravotních a daňových zákonů tak, aby se mohl obří schodek smrsknout přibližně o 60 miliard.

Politici se ale přou o způsob, jak toho dosáhnout. Zatímco levice chce spíš zvyšovat daně, ODS by raději snižovala výdaje (zvýšení připouští pouze u spotřební daně).

Schválování rozpočtu se může nakonec dotknout i dalšího fungování vlády. Premiér Jan Ficher v úterý prohlásil, že jeho kabinet bude pokračovat jen za předpokladu, že budou schváleny úspory navržené jeho ministrem financí.

A.cz: O čem jste dnes jednal s prezidentem Václavem Klausem? Souhlasí s Vámi navrženými protikrizovými opatřeními?

Seznámil jsem pana prezidenta se snahou vlády Jana Fischera řešit problém rozpočtu tak, aby se jeho deficit pohyboval v rozumné úrovni. Na pátek jsem svolal jednání expertů všech politických stran zastoupených ve sněmovně, kde s nimi chci podrobně probrat návrh ministerstva financí. Chci slyšet jejich názory. Vím, že debata bude velmi komplikovaná. Názory politických stran jsou naprosto odlišné a bude obtížné hledat kompromis.

Výdaje a daně v rovnováze

A.cz: Politici – zejména z ODS a ČSSD – mají ale odlišná řešení, jak deficit snížit. Může se stát, že nepřijmou žádné protikrizové opatření. Co pak?

Foto: Ludvík Hradilek

Pakliže nebude akceptována snaha změnit legislativní normy, ať už na straně příjmů nebo výdajů, pak nebude možné sestavit státní rozpočet jinak, než tomu je dnes. Byl by to nejvyšší deficit v historii České republiky a já opravdu nejsem rád, že bych já měl být oním ministrem financí, který ten rozpočet oficiálně předládá za vládu do sněmovny. Proto udělám vše, abych hledal nějaký konsensus.

A.cz: Na jakém půdorysu by měl konsensus stát?

Není možné řešit problémy pouze na jedné straně bilance, to je absolutně neřešitelná záležitost. Proto bych chtěl, aby to řešení na straně daní a výdajů bylo vyrovnané, aby se, stručně řečeno, koruna zvýšených daní projevila korunou snížených výdajů.

Balíček se ještě změní

A.cz: ČSSD nechce o Vašem balíku opatření hlasovat jako o celku, ale po jednotlivách normách zvlášť. Připustíte to?

Myslím si, že tohle je nešťasné řešení, které by nevedlo v žádném případě k výsledku. Názory jednotlivých politických stran se liší. Buď by směřovaly k zvyšování daní nebo na druhé straně ke snižování výdajů. Ten průsečík zájmů je v tomto velmi problémový a hledal by se těžko. Proto bych chtěl předložit návrh, který respektuje oba tábory.

A.cz: Je tedy možné, že Váš balíček ještě dozná změn?

Zcela určitě. Hledáme kompromis. Ale i ty kompromisy mají své meze.

A.cz: Kdyby nebyl protikrizový balíček schválen ve sněmovně, byl byste dál ministrem financí?

Já zcela jistě budu ministrem vlády Jana Fischera. Co bude dál bych teď nechtěl komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy