Jakla čeká výslech kvůli rvačce v metru. Nevím, že jsem podezřelý z přestupku, říká

Jan Horák Jan Horák
21. 7. 2019 11:12
Úředníci už dostali na stůl případ rvačky, v níž se ocitl bývalý tajemník někdejšího prezidenta Václava Klause. Ladislav Jakl i druhý aktér konfliktu jsou podezřelí z přestupku. Během přestupkového řízení je dotyčný úředník připravený oba muže pozvat k výslechu, řízení může vyústit i v pokutu. Jakl od dubna působí v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle svých slov netuší, že by byl z něčeho podezřelý.
Bývalý tajemník někdejšího prezidenta republiky Ladislav Jakl.
Bývalý tajemník někdejšího prezidenta republiky Ladislav Jakl. | Foto: Profimedia.cz

"Případ k nám dorazil a nyní je u zpracovatele, oprávněné úřední osoby," potvrdil deníku Aktuálně.cz Martin Šebesta z oddělení vnějších vztahů Úřadu městské části Praha 1, kde se přestupkové řízení odehraje. "Bude následovat ústní jednání, oba účastníci budou vyslechnuti a eventuálně dojde i k předvolání případných svědků, vše v zákonných lhůtách," dodal Šebesta.

Incident se odehrál 25. května po jedenácté hodině večer mezi stanicemi metra Florenc a Náměstí Republiky. Daniel R. zahlédl Jakla ve voze metra, o radním velké vysílací rady mluvil vulgárně. Následoval fyzický konflikt, při němž si oba muži vzájemně vyměnili několik úderů. Incident začala objasňovat policie, která ho postoupila právě na úřad Prahy 1.

"Vyšetřování případu jsme ukončili. Obě osoby jsou podezřelé ze spáchání přestupku. Policie ČR věc předala městské části Praha 1," řekl počátkem července Aktuálně.cz tehdejší mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Závěr kriminalistů je v ostrém kontrastu s tím, jak konflikt na základě Jaklova svědectví líčila média. Klausův někdejší tajemník šířil verzi, že ho oponent bez zjevné příčiny, pouze na základě jeho spojení s SPD, dvakrát udeřil.

Vzhledem k závěru policie je zřejmé, že se incident odehrál jinak a Jakl v něm sehrál aktivní roli. Jeho podíl na rvačce nyní přezkoumá úředník, v tomto případě zpracovatel přestupků, z oddělení správního řízení odboru správních agend. Stejně tak posoudí i roli Daniela R., z přestupku jsou podezřelí oba dva. Podle informací Aktuálně.cz se mohli dopustit přestupku proti občanskému soužití.

Pokuta až 20 tisíc korun

"Nevím nic o tom, že bych byl z něčeho někým podezříván," řekl Aktuálně.cz Jakl. Jeho tvrzení může vycházet z toho, že úřad ještě řízení oficiálně nezahájil. Jinými slovy ho o něm dosud neinformoval. Úřední proces v tomto případě začíná tím, že je dotyčným doručeno oznámení o zahájení přestupkového řízení. Následně má úřad 60 dní na to, aby proces dovedl k závěru.

"Přestupkové řízení v případě prokázání viny může skončit uložením sankce - napomenutím nebo pokutou," přiblížil mluvčí Šebesta. V obecné rovině lze za přestupek uložit i zákaz činnosti nebo propadnutí věci. V tomto případě ale takové tresty příliš nepřipadají v úvahu, protože Jakl se incidentu neúčastnil při výkonu své veřejné funkce, stejně jako není důvod vzhledem k povaze konfliktu cokoliv zabavit.

V krajním případě lze za přestupek proti občanskému soužití udělit pokutu 20 tisíc korun. Pokud se Jaklovi nebo Danielovi R. nebude výsledek řízení zamlouvat, mohou se proti němu odvolat. Kauzu by pak vyřizoval příslušný odbor pražského magistrátu.

První ránu měl dát Jakl

Účast obou mužů coby podezřelých z přestupku je překvapivá vzhledem k tomu, jak o incidentu původně informoval Jakl. "Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: 'Ty seš Jakl, ten lídr SPD.' A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl," vyprávěl Jakl serveru Echo24.

Klausův extajemník za SPD kandidoval do Senátu, stejně jako ho SPD nominovala do velké vysílací rady. Jenže následně veřejnosti přiblížil svou verzi Daniel R., který konflikt postavil do nového světla.

Přiznává, že první impuls vzešel od něj - Jakla vulgárně oslovil. Pak prý chtěl na zastávce vystoupit, v čemž mu údajně radní zabránil. "Dal ránu první. K tomu došlo mezi Florencí a Náměstím Republiky. Dostal jsem od něj ránu do tváře. Pak jsme se chytili a spadli na zem," řekl muž Deníku N. Když vstávali, Jakl ho měl udeřit ještě hlavou. Daniel R. současně uvedl, že během rvačky dal Jaklovi dvakrát pěstí do obličeje a jednou do ramene.

"Snaží se s jejich pomocí všechny zválcovat dva týdny připravovanou pohádkou. U části médií mu to možná pomůže, u policie asi moc ne," reagoval Jakl pro iDnes.cz na mužovu výpověď. Závěr policie ale svědčí o tom, že realitě spíše odpovídá verze Daniela R., podle něhož dal rány i radní. Na přímou otázku deníku Aktuálně.cz, zda může vyloučit, že by svého oponenta během konfrontace udeřil, Jakl neodpověděl.

Radní byl účastníkem dalšího incidentu 29. května ve Zlíně, kdy ho neznámý muž při snídani v hotelu udeřil do zad. V tomto případě byl Jakl skutečně obětí útoku, jak plyne ze zjištění policie. "Jednání pětačtyřicetiletého muže z Prahy kvalifikovali kriminalisté jako přestupek proti občanskému soužití. Poté případ předali k dalšímu opatření pracovníkům přestupkového oddělení Magistrátu města Zlína," uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podívejte se na rozhovor s Ladislavem Jaklem pro DVTV:

Cítím vůči sobě nenávist, terčem výhrůžek jsem dlouhodobě, první útok byl určitě politicky motivovaný, říká člen RRTV Ladislav Jakl. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy