Druhé napadení Jakla během týdne, bývalého prezidentova tajemníka napadli ve Zlíně

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2019 13:49
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl tvrdí, že byl znovu fyzicky napaden. Jde o druhý případ během jednoho týdne. Prvnímu útoku čelil v sobotu večer v pražském metru. Policie o incidentu, který se podle Parlamentních listů stal ve Zlíně, neví.
Ladislav Jakl
Ladislav Jakl | Foto: DVTV

Incident se podle Ladislava Jakla stal ve středu při snídani v hotelu. "Dostal jsem zezadu ránu do zad za doprovodu urážek," sdělil Jakl. Útočník mu prý řekl, že ho úmyslně udeřil do místa, které ho bolí po sobotním prvním útoku. "Zrovna mi dali v nemocnici injekce, velmi to pomohlo," dodal Jakl. Z nemocnice byl ještě v pátek propuštěn.

Policie ale nemá o napadení na festivalu informaci. "V rámci zlínského filmového festivalu neevidujeme žádné napadení ani narušení veřejného pořádku," řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Záležitost se dostala i na jednání sněmovny, která už v úterý v usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že takovým politickým terorismem proti odpůrcům se v Německu chopili moci nacisté, je podle něho ohrožena demokracie. K Okamurově námětu, aby se sněmovna k tématu příští týden vrátila, se připojil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, jenž poukazoval na zostřující se netoleranci ve společnosti.

Policie hledá svědky napadení v metru

Jakla poprvé napadli v sobotu večer ve voze pražského metra. "Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl," popsal serveru Echo24 situaci Jakl.

Z incidentu vyvázl s viditelným potlučením. Podle dřívějšího vyjádření exprezidenta Klause, kterému dělal Jakl tajemníka, šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Policie útok prošetřuje.

Identitu útočníka kriminalisté neznají. Mají sice k dispozici záznamy bezpečnostních kamer, Jakl na nich ale nikoho nedokázal identifikovat. "Poškozený není v tuto chvíli schopen na nich určit konkrétní osobu útočníka," uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Kriminalisté proto žádají svědky incidentu, aby se přihlásili na lince 158.

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury, ale neuspěl. Letos ho parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice. Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna

 

Právě se děje

Další zprávy