Průzkumy výuky na dálku: Rodiny se obávají vyčerpání i ztráty motivace

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 4. 2020 19:04
V posledních dnech vzniklo hned několik průzkumů současné výuky na dálku. Česká školní inspekce kontaktovala většinu škol a ptala se ředitelů, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Akademie věd se zase dotazovaly rodičů, stejně tak sociolog Daniel Prokop a jeho tým. Společnost Kalibro se ptala rodičů i učitelů. Aktuálně.cz shrnuje nejzajímavější zjištění z průzkumů.
Foto: Shutterstock.com

Kolik hodin denně se rodiče učí s dětmi?

Mezi rodiči existují velké rozdíly v tom, kolik času stráví výukou dítěte, pomocí s úkoly a společným vypracováváním úkolů. V průměru rodiče říkají, že těmito činnostmi tráví 2,5 hodiny denně. Domácnosti se v tom ale výrazně liší.

Ve čtvrtině se s dítětem podle vlastních slov učí do jedné hodiny
denně. Ve 14 procentech se s dítětem učí pět i více hodin denně. Čísla jsou celkově relativně vysoká i proto, že polovina našich "referenčních dětí" je na prvním stupni ZŠ. Zde se rodiny učí s dětmi v průměru přes tři hodiny denně.

Překvapivé se zdá zjištění, že v rámci druhých stupňů ZŠ a SŠ se s dětmi více učí rodiče bez maturity. To může být mimo jiné dáno tím, že je pro ně ve vyšších stupních vzdělávání obtížnější pomáhat dítěti se složitějšími úlohami a stráví tím více času. Děti z méně vzdělaných rodin navíc mají v českém vzdělávání výrazně menší úspěšnost a tuto asistenci častěji potřebují.

(Zdroj: PAQ Research)

 

Právě se děje

Další zprávy