Jak se zbavit L-159. Hledá se recept za čtvrt miliardy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 2. 2013 14:05
Soukromníci nabízeli za osm letadel málo, stát musí přijít na něco jiného
Bitevníky L-159 ve vodochodském hangáru.
Bitevníky L-159 ve vodochodském hangáru. | Foto: Jan Čadil

Praha - Ministerstvo obrany zrušilo plánovaný prodej nepotřebných letadel L-159 soukromým firmám.

Zájemci o nákup letounů nenabídli dostatečnou finanční částku, informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Podle představ vedení obrany měl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Ministerstvo nyní bude hledat jiný způsob prodeje letadel, pro které armádní letectvo nemá využití.

Nabídky firem hodnotila ministerská komise v pondělí. "Vzhledem k tomu, že obdržené nabídky nesplnily očekávání, rozhodlo vedení ministerstva o jejím zrušení," sdělil Pejšek.

Pro armádu, respektive ministerstvo obrany jsou letadla stojící v hangáru společnosti Aero Vodochody značnou finanční přítěží. Za jejich údržbu platí desítky milionů korun ročně.

Ve veřejné soutěži bylo nabídnuto osm letadel, zájem projevily čtyři společnosti. Každá firma přitom chtěla odkoupit všechny nabízené stroje. Jednalo se o firmy THT Ostrava CZ, STV Group, CZ Hermex a Aero Vodochody.

Nabídka pro bohaté fanoušky

Ministerstvo zveřejnilo inzerát na prodej nepotřených letadel na konci října. Úřad počítal s tím, že by se o stroje mohli zajímat například bohatí fanoušci létání.

Podle dřívějších informací se ministerstvo tímto způsobem mohlo pokusit prodat podstatně více strojů, hovořilo se až o 36 nepotřebných L-159.

"Chceme využít všechny dostupné možnosti, jak se nepotřebných letounů zbavit," řekl v říjnu Aktuálně.cz tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra.

V souladu s českými zákony měli zájemci o bitevníky splnit tři základní podmínky: Firma musí mít sídlo v České republice, musí mít od ministerstva průmyslu licenci k obchodování se zbraněmi a letouny musí vyvézt do ciziny.

"Letouny a soupravy pro letouny jsou určeny pouze k vývozu mimo území ČR," uvádí se v podmínkách zrušené veřejné soutěže. "Pokud nebude vývoz realizován, je kupující povinen provést jeho řízenou likvidaci nejpozději do 31. prosince 2015."

Ministerstvo nabízelo letadla k prodeji po jednom, pokud někdo chtěl třeba pět strojů, musel podat pět nabídek.

Armáda využívá jen třetinu strojů

Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu.

Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda. Vojsko ale využívá jen třetinu letadel.

Zbytku strojů se obrana snaží po léta zbavit. Zájem o letouny na podzim projevila irácká delegace, která však požaduje zcela nové bitevníky.

Pokud se armáda v budoucnu dohodne s některým zájemcem, bude muset kupující splnit jednu zásadní podmínku. Sehnat si od Spojených států, Velké Británie a Itálie souhlas s vývozem L-159 do zahraničí.

Letadla totiž obsahují komponenty z těchto zemí, a jelikož jde o vojenský materiál, musí s exportem do jiných států souhlasit.

"Důvodem tohoto požadavku je závazek vyhlašovatele - České republiky - vůči USA, Itálii a Velké Británii být koncovým uživatelem kontrolovaných věcí," stojí v podmínkách zrušené soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy