Známe seznam zájemců o L-159: Je mezi nimi i samo Aero

Pavel Baroch
6. 12. 2012 6:53
Zveřejňujeme seznam firem, které si na ministerstvu obrany vyzvedly k prodeji dokumentaci
Bitevníky L-159 ve svém vodochodském hangáru.
Bitevníky L-159 ve svém vodochodském hangáru. | Foto: Jan Čadil

Insider - Léta se vlekoucí zbrojařský obchod - prodej nepotřebných bitevníků L-159, které armáda léta draze garážuje v hangárech Aera Vodochody - má v současném novém kole konkrétní účastníky. 

Deník Insider zveřejnil ve středečním vydání seznam 12 firem, které si na ministerstvu obrany vyzvedly dokumentaci k prodeji osmi strojů. Ty armáda nabízí od října ve veřejné obchodní soutěži.

Vedle zavedených zbrojařských obchodníků, jako je Omnipol, Max Merlin nebo Real Trade Praha, jsou na něm i neznámé společnosti (například "eseróčka" Lotar CZ nebo Nefele).

Samostatnou kapitolou na seznamu je pak samotný výrobce letounů Aero Vodochody, který letadla armádě prodal a teď by na nich chtěl vydělat znovu.

Irák má zájem o nové stroje

Kromě osmi nabízených strojů stojí v hangáru společnosti Aero Vodochody další nepotřebné bitevníky. Celkem jich je 36, přičemž za každý z nich armáda před lety zaplatila asi půl miliardy. Teď by na prodeji chtěla získat aspoň desítky milionů za kus.

Nabídky mohou zájemci podávat do 9. ledna, výsledky soutěže hodlá ministerstvo vyhlásit v polovině února.

Kromě nabízených osmi letounů plánuje Aero Vodochody prodat 24 nových bitevníků Iráku, který o ně nedávno projevil zájem. Součástí obchodu má být i to, že by Iráčané na zacvičení dostali čtyři nepotřebné stroje z výzbroje české armády, které spolu s dalšími stojí ve vodochodském hangáru.

Za údržbu šestatřiceti nepotřebných letadel platí ministerstvo obrany desítky milionů korun ročně.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Kompletní seznam zájemců o L-159 a jejich plány s bitevníky

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy