Známe seznam zájemců o L-159: Je mezi nimi i samo Aero

Pavel Baroch
6. 12. 2012 6:53
Zveřejňujeme seznam firem, které si na ministerstvu obrany vyzvedly k prodeji dokumentaci
Bitevníky L-159 ve svém vodochodském hangáru.
Bitevníky L-159 ve svém vodochodském hangáru. | Foto: Jan Čadil

Insider - Léta se vlekoucí zbrojařský obchod - prodej nepotřebných bitevníků L-159, které armáda léta draze garážuje v hangárech Aera Vodochody - má v současném novém kole konkrétní účastníky. 

Deník Insider zveřejnil ve středečním vydání seznam 12 firem, které si na ministerstvu obrany vyzvedly dokumentaci k prodeji osmi strojů. Ty armáda nabízí od října ve veřejné obchodní soutěži.

Vedle zavedených zbrojařských obchodníků, jako je Omnipol, Max Merlin nebo Real Trade Praha, jsou na něm i neznámé společnosti (například "eseróčka" Lotar CZ nebo Nefele).

Samostatnou kapitolou na seznamu je pak samotný výrobce letounů Aero Vodochody, který letadla armádě prodal a teď by na nich chtěl vydělat znovu.

Irák má zájem o nové stroje

Kromě osmi nabízených strojů stojí v hangáru společnosti Aero Vodochody další nepotřebné bitevníky. Celkem jich je 36, přičemž za každý z nich armáda před lety zaplatila asi půl miliardy. Teď by na prodeji chtěla získat aspoň desítky milionů za kus.

Nabídky mohou zájemci podávat do 9. ledna, výsledky soutěže hodlá ministerstvo vyhlásit v polovině února.

Kromě nabízených osmi letounů plánuje Aero Vodochody prodat 24 nových bitevníků Iráku, který o ně nedávno projevil zájem. Součástí obchodu má být i to, že by Iráčané na zacvičení dostali čtyři nepotřebné stroje z výzbroje české armády, které spolu s dalšími stojí ve vodochodském hangáru.

Za údržbu šestatřiceti nepotřebných letadel platí ministerstvo obrany desítky milionů korun ročně.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Kompletní seznam zájemců o L-159 a jejich plány s bitevníky

 

Právě se děje

před 6 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy