8. Dodržujte pitný režim
V létě je tělo náchylnější k dehydrataci, a proto je dodržování pitného režimu zvlášť důležité. "Obecně platí, že denně by se mělo vypít asi 1,5 litru vody. Pokud však v horkých letních měsících teploty výrazně rostou a přesahují třicítku, spotřeba tekutin by měla být o třetinu až polovinu vyšší. Jejich příjem by měl být rozložený rovnoměrně do celého dne," zdůrazňuje Cyril Mucha, místopředseda výboru Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Nejvhodnější je střídat obyčejnou vodu s minerální pro doplnění chybějících solí. Při sportování lékař doporučuje pít ještě více.
Obzvlášť pozor by si měli dávat lidé důchodového věku. "Pocit žízně se s věkem vytrácí, proto jsou senioři v létě více ohroženi. Často jim doporučuji, aby si každé ráno naplnili konvici nebo láhev potřebným množstvím vody a postavili ji na stůl. Kdykoli kolem ní projdou, měli by se trochu napít. Večer pak mají jasný přehled o tom, kolik toho za den vypili," dodává Mucha.
Tekutiny určitě doplňte, pokud na sobě pozorujete některý z příznaků dehydratace. Varovným signálem bývá tmavší barva moči, zadýchávání, bolest hlavy, poruchy vidění, zvýšená únava nebo pocit těžkých svalů.